REKLAMA

Mareckie 300+ dla świeżo upieczonych rodziców. Miasto wprowadza bon żłobkowy

Miasto

Władze miasta zdecydowały się na finansowe wsparcie dla świeżo upieczonych rodziców, oferując tak zwany bon żłobkowy. Comiesięczna wartość wsparcia wyniesie 300 zł na dziecko.

REKLAMA

Co zrobić, gdy kończy się urlop rodzicielski, a dziecko nie jest jeszcze w wieku przedszkolnym? Takie pytanie zadaje sobie wielu młodych rodziców, którzy chcą pogodzić macierzyństwo z pracą zawodową. Chcemy im pomóc. W marcowy numerze biuletynu Marki.pl sygnalizowaliśmy, że ruszyły prace nad bonem żłobkowym. Byłaby to forma finansowego wsparcia dla świeżo upieczonych rodziców. Burmistrz Jacek Orych podkreśla, że było wiele zapytań w tej sprawie.

- Szukaliśmy możliwie najlepszej odpowiedzi. Jest nią Marecki Bon Żłobkowy. W maju program był gotowy i w formie projektu uchwały mogliśmy go przedstawić Radzie Miasta - mówi Jacek Orych.

„Celem uchwały jest stworzenie przyjaznych warunków dla rodzin z dziećmi poprzez udział gminy w zapewnieniu środków finansowych w wysokości 300 zł miesięcznie na każde dziecko w wieku od 1 roku do 3 lat” - czytamy w dokumentach przedstawionym radnym.

W środę wieczorem projekt uzyskał aprobatę Rady Miasta.

 Możliwość wyboru

Ratusz zaproponował cztery warunki, które trzeba spełnić, by otrzymać samorządowe świadczenie. Rodzice dziecka muszą mieszkać w Markach i odprowadzać podatki do Urzędu Skarbowego w Wołominie, wskazując nasze miasto jako miejsce zamieszkania.

- Muszą być też aktywni zawodowo. Są jednak odstępstwa od tego warunku. Na świadczenie mogą liczyć osoby, które uczą się w systemie dziennym, długotrwale chorują bądź są niepełnosprawne. Podajemy też pomocną dłoń bezrobotnym. Mogą otrzymać bon na trzy miesiące. Muszą się jednak w tym okresie podjąć działania zmierzające do aktywizacji zawodowej. Jeśli po pół roku nie podejmą pracy pomimo realnej możliwości zatrudnienia, bon żłobkowy przestanie być wypłacany - mówi Magdalena Rogalska-Kusarek, szefowa Ośrodka Pomocy Społecznej w Markach, który będzie zarządzać programem.

Czwartym warunkiem jest zawarcie umowy z niepublicznym żłobkiem, klubikiem dziecięcym, opiekunem dziecięcym lub legalnie zatrudnioną nianią.

- Wyszliśmy z założenia, że trzeba dać rodzicom możliwość wyboru formy opieki nad dzieckiem - dodaje Jacek Orych.

Warto też podkreślić, że w przeciwieństwie do wielu innych gmin Marki nie wprowadzą kryterium dochodowego.

- Od 1 lipca wnioski będzie przyjmować Marecki Ośrodek Pomocy Społecznej w punkcie 500+ przy ul. Lisa-Kuli 5A. Świadczenie będzie wypłacane przez rok - od września do sierpnia. Pieniądze będą przelewane wyłącznie na konto - precyzuje Magdalena Rogalska- Kusarek.

Koszt, czyli inwestycja

Z danych ewidencji ludności wynika, że w 2016 r. urodziło się w Markach 464 dzieci, a w 2017 r. - 480. Służby finansowe miasta szacują, że w tym roku koszty budżetowe wyniosą 240 tys. zł. Będzie to jednak inwestycja w przyszłość.

- Zakładamy, że dla części osób będzie to zachęta do zameldowania się w Markach. A to oznacza dla nas zwiększenie dochodów z tytułu udziału w podatku PIT. Podobny efekt przyniesie powrót rodziców na rynek pracy - podkreśla Beata Orczyk, skarbnik Marek.

Źródło: marki.pl

Admin Admin

Udostępnij:


bon żłobkowyfinansowe wsparciedla rodziców

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

19
Wtorek
Czerwiec 2018
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Gerwazego, Protazego, Sylwii

REKLAMA