REKLAMA

Kontrakt z Salini nie został zerwany. Obwodnica Marek ma być gotowa do 15 grudnia

Miasto

Jak informowaliśmy kilka dni temu, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa postawiło ultimatum firmie Salini, wykonawcy jednego z fragmentów obwodnicy Marek: Jeśli do 15 grudnia  kierowcy nie będą mogli pojechać tą drogą to możliwe jest zerwanie kontraktu. Dziś odbyło się spotkanie, na którym podjęta miała zostać decyzja dotycząca dalszego działania wobec wykonawcy. Jak informuje GDDKiA – realizacja dalej trwa. Z tej informacji wynika, że kontrakt z Salini nie został zerwany.

REKLAMA

Rzecznik Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa Szymon Huptyś informował, że „Nie możemy się dawać w nieskończoność zwodzić. Sytuacja jest trudna w szczególności ze względu na to, że drugi odcinek, realizowany przez firmę Astaldi, jest już przejezdny”. Ostateczne rozwiązanie w postaci rozwiązania umowy było rozważane jeśli wykonawca nie doprowadzi infrastruktury do stanu używalności do 15 grudnia 2017 roku.

– Decyzja co do kontraktu na budowę Obwodnicy Marek w ciągu drogi ekspresowej nr 8 jest oczywiście w rękach inwestora, ale my obawiamy się rozwiązania umowy. Może to sprawić, że droga w pełnym kształcie zostanie oddana jeszcze później – mówił w rozmowie z portalem „RynekInfrastrutkry.pl” burmistrz Marek, Jacek Orych.

– Realizacja inwestycji dalej trwa, a Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad robi wszystko, żeby odpowiednio zmobilizować wykonawcę – mówi w rozmowie z portalem „RynekInfrastrutkury.pl” rzecznik zamawiającego, Jan Krynicki. – Naszym celem jest otrzymanie przejezdnej trasy do 15 grudnia br. – dodaje.

Z tej informacji wynika, że zapowiadane przez wiceministra infrastruktury i budownictwa, Marka Chodkiewicza, zerwanie umowy między zamawiającym a wykonawcą nie dojdzie do skutku. Dodatkowo Generalna Dyrekcja twierdzi, że kary będą naliczane zgodnie z wcześniej podpisaną umową.

Pierwszym oficjalnym terminem oddania obwodnicy Marek do użytku był lipiec. Następnie wykonawcy zadeklarowali, że będą gotowi z inwestycją na drugą połowę sierpnia. Potem przeprowadzone miały być procedury związane z odbiorami robót, po których powinno być możliwe puszczenie ruchu. Jednak jeszcze w sierpniu ustalono ostateczny termin na 19 października, a w optymistycznej wersji planowano puścić ruch bez rozjazdów we wrześniu. Później był kolejny termin - 28 października, który także nie został dotrzymany. – Najprawdopodobniej obwodnica zostanie oddana do użytku w drugiej połowie listopada – mówiła pod koniec października Małgorzata Tarnowska z GDDKiA. Ostatni przewidywany termin zakończenia prac związanych z budową Obwodnicy Marek to grudzień.

15 grudnia to termin, po którym w budownictwie zaczyna się zastój z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych. Stąd starania GDDKiA, aby przed tym terminem wykonać ostatnie prace przy obwodnicy Marek. Czy to się uda? Przekonamy się już wkrótce.

Źródło: rynekinfrastruktury.pl

Fot.: GDDKiA

 

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

14
Wtorek
Sierpień 2018
Sierpień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Alfreda, Maksymiliana, Selmy

REKLAMA