REKLAMA

Są pieniądze na inwestycje, jest problem z ich wydaniem

Miasto

Takiej sytuacji dawno nie było w branży inwestycji budowlanych. Są pieniądze, a nie ma chętnych na wykonanie inwestycji. Samorządowcy narzekają, że na wiele ogłoszonych przetargów nie ma ani jednego zgłoszenia, a jeśli już są, to firmy proponują ceny znacznie wyższe od kosztorysowych. Z tego powodu w Markach na razie nie powstanie park rekreacji przy Sportowej, problemy z wyborem wykonawcy dotyczą także ciągu ulic Sosnowa i Kościuszki.

REKLAMA

30 listopada w mareckim ratuszu miały zostać otwarte oferty w przetargu na jedną z największych inwestycji drogowych zaplanowanych do realizacji w przyszłym roku. Niestety, nie wpłynęła ani jedna oferta od wykonawców, którzy chcieliby zmodernizować ciąg Sosnowa-Kościuszki. Droga miała zostać odwodniona, zyskać nową nawierzchnię, chodnik oraz drogę rowerową.

Z powodu zbyt wysokich ofert drugi raz były ogłaszane przetargi na budowę drogi rowerowej wzdłuż Długiej oraz modernizację Lisiej. Taki zabieg zaowocował zwiększeniem liczby wykonawców oraz nieco niższymi cenami niż w pierwszym postępowaniu.

Szczęśliwy finał miał przetarg na budowę drogi rowerowej wzdłuż rzeki Długiej. W drugim podejściu do przetargu kosztorys zamawiającego wynosił 1,88 mln zł, a wpłynęło siedem propozycji. Firmy są gotowe wykonać inwestycję za 2,18-3,9 mln zł.

Udało się także w przypadku ul. Lisiej. Spośród sześciu ofert złożonych w przetargu najkorzystniejsza okazała się oferta Zakładu Usług Terenowych, Budowlanych i Porządkowych "Margot" Małgorzata Szymańska z Warszawy. Zwycięska firma zaoferowała wykonanie robót za 2.217.800 zł i dała 60-miesięczną gwarancję. Zadaniem wykonawcy będzie rozbiórka konstrukcji jezdni, chodników i zjazdów na odcinku od ulicy Gen. Zajączka do ulicy Wilczej wraz z sięgaczami; budowa kanalizacji deszczowej w ulicy Lisiej i sięgaczach oraz na odcinku ul. Gen. Zajączka; przebudowa uzbrojenia podziemnego i naziemnego kolidującego z inwestycją; przebudowa ulicy z kostki wraz z sięgaczami o nawierzchni z betonu asfaltowego na parametrach ciągu pieszo–jezdnego, wraz ze zjazdami i dojściami do posesji; przestawienie słupów oświetlenia ulicznego. Roboty mają być wykonane do 30 lipca 2018 r.

Niestety, za drugim razem nie udało się wybrać wykonawcy w przetargu na park rekreacji przy ul. Sportowej. Wpłynęła jedna oferta od potencjalnego wykonawcy. W pierwszym postępowaniu, ogłoszonym latem, nie wpłynęła żadna oferta, w obecnym – jedna. Złożyła ją firma Wod-Kan Bud z Żelechowa. Zaproponowała, że wykona roboty za 6,4 mln zł,  udzieli 24-miesięcznej gwarancji na elementy infrastruktury rekreacyjnej i fontannę oraz 36 miesięcy na nasadzenia. Kosztorys zamawiającego wynosi natomiast 2,9 mln zł.

Najnowszy powtórzony przetarg dotyczy dróg na Zieleńcu. Pierwsze postępowanie zostało unieważnione z powodu zbyt wysokich ofert. Miasto znów próbuje znaleźć wykonawcę kompleksowej przebudowy dróg: ul. Główna, Strzelecka, Zachodnia, Wiśniowa, Wschodnia i Przyleśna. Za pierwszym razem wpłynęły jedynie dwie oferty, a najtańsza z nich znacznie przekraczała kosztorys prac. Samorząd jest gotów wydać na to zamówienie 9,2 mln zł. Nowy termin złożenia i otwarcia ofert minie 21 grudnia.

Problem braku wykonawców nie dotyczy tylko Marek, to ogólnopolska przypadłość. Samorządy nie mogą się doczekać na firmy, które przystąpią do przetargów, a jak już te firmy się znajdą, to te proponują bardzo wysokie ceny. - Jest dużo aspektów tego problemu. Po pierwsze, generalnie brakuje rąk do pracy i to jest zjawisko powszechne. Nie brakuje pracowników do tych prac najprostszych, bo do kopania rowów jakoś się jeszcze ludzi znajdzie, ale brakuje operatorów specjalistycznych maszyn, urządzeń czy kierowników poszczególnych typów robót – mówi Rafał Bałdys, wiceprezes zarządu Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa dla portalu samorządowego.

Często problemem może być także sama konstrukcja wymagań określonych w zamówieniu. - Ostatnio bardzo często jest tak, że w tych kontraktach inwestor zrzuca na wykonawcę bardzo duże ryzyko. Przykładowo, bardzo długie i nierealne z punktu widzenia technologii okresy gwarancyjne czy inne nie związane z ceną kryteria – dodaje Rafał Bałdys.

Źródło: marki.pl

 

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

14
Wtorek
Sierpień 2018
Sierpień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Alfreda, Maksymiliana, Selmy

REKLAMA