AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

"Nic o Nas bez Nas" - debata w sprawie likwidacji powiatu wołomińskiego (wideo i zdjęcia)

Powiat

19 kwietnia, na sali gimnastycznej Zespołu Szkół nr 4 w Wołominie, odbyło się spotkanie ws. projektu ustawy metropolitarnej i likwidacji powiatu wołomińskiego. Wydarzenie, zorganizowane przez starostę wołomińskiego Kazimierza Rakowskiego oraz burmistrz Wołomina Elżbietę Radwan, zgromadziło licznie grono mieszkańców oraz przedstawicieli samorządów.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Spotkanie prowadziła dziennikarka telewizji Polsat - Joanna Wrześniewska-Sieger. Jako pierwsi głos zabrali pomysłodawcy debaty – starosta i burmistrz Wołomina, którzy wyrazili swoje obawy dotyczące sposobu i konsekwencji wprowadzenia w życie ustawy o ustroju m. st. Warszawy. Starosta Kazimierz Rakowski apelował do wnioskodawców o niedzielenie powiatu wołomińskiego na gminy „lepsze” i „gorsze”. Sięgnął pamięcią do 1975 roku, gdy tereny dzisiejszego powiatu zostały podzielone pomiędzy województwa warszawskie, siedleckie i ostrołęckie. Teraz, gdy powiat wołomiński funkcjonuje już od blisko 20 lat, pojawia się perspektywa kolejnego rozbioru. W ocenie starosty zahamuje to rozwój gmin ze wschodu powiatu i dlatego ten temat powinien być skonsultowany z mieszkańcami. Zobacz reportaż wideo ze spotkania:

Następnie głos zabrał dr Mirosław Grochowski z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, specjalista w zakresie samorządu terytorialnego, który nakreślił prawidłowy proces tworzenia metropolii. W pierwszej części spotkania wystąpił również prezydent Legionowa Roman Smogorzewski, który stanowczo opowiedział się za tym, aby to mieszkańcy decydowali o tym, czy chcą należeć do metropolii czy nie. Przedstawił wyniki ostatniego referendum, w którym - przy ponad 46 % frekwencji - aż 94,3 % mieszkańców Legionowa wyraziło sprzeciw wobec włączenia ich gminy do metropolii warszawskiej. Zdanie prezydenta Smogorzewskiego poparł poseł na Sejm RP Jan Grabiec, współautor ustawy o związkach metropolitarnych z 2015 roku, który na podstawie własnych doświadczeń samorządowych podkreślił znaczenie konsultacji społecznych.

Gośćmi specjalnymi spotkania byli przedstawiciele gminy Dobrzeń Wielki, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z powiększeniem Opola m.in. o ich gminę. Wyrazili swoją dezaprobatę wobec działania władz, które mimo wyniku referendum (gdzie przy blisko 70 % frekwencji aż 99,7 % mieszkańców opowiedziało się przeciwko zmianom) przyłączyły ich gminę do Opola. Takie rozwiązanie spowodowało wiele zwolnień z pracy oraz znaczne ograniczenie środków w budżecie gminy.

W imieniu pomysłodawcy projektu ustawy o ustroju m. st. Warszawy - posła Jacka Sasina, który mimo zaproszenia organizatorów nie przybył na spotkanie, głos zabrał poseł Piotr Uściński. Parlamentarzysta przedstawił najważniejsze założenia dokumentu i potencjalne korzyści utworzenia metropolii warszawskiej.

Druga część spotkania należała do publiczności. Mieszkańcy i przedstawiciele samorządów mogli zadawać pytania i wyrażać swoje opinie nt. złożonego w Sejmie projektu ustawy. Podczas debaty, z ust uczestników spotkania, padało wiele pytań, które pozostały bez konkretnej odpowiedzi. Mieszkańcy i przedstawiciele lokalnych samorządów zastanawiali się m.in. dlaczego projekt ustawy o ustroju m.st. Warszawy zaprezentowano bez pokazania zapisów nierozerwalnie związanej z nim tzw. ustawy wprowadzającej; jak finansowana będzie metropolia warszawska; dlaczego nie zdecydowano się tak ważnego projektu zgłosić jako rządowy, tylko poselski; jak proponowane zmiany wpłyną na możliwości pozyskiwania środków unijnych; co stanie się z gminami, których macierzyste powiaty zostaną zlikwidowane?

Mieszkańcy podważali zapewnienia wnioskodawców ustawy o „zachowaniu niezależności gmin”. Według jednej z uczestniczek debaty, projekt ustawy mówi wyraźnie o opiniowaniu i uzgadnianiu przez Warszawę strategicznych projektów uchwał rad gmin. Ponadto, zgodnie z założeniami projektu, to m.st. Warszawa określi zadania gminy, które będą podlegały koordynacji przez stolicę. Nie można więc tu mówić o zachowaniu niezależności gmin.

Poseł na Sejm RP Piotr Uściński przyznał, że projekt ustawy zawiera błędy. Podkreślił jednak, że Prawo i Sprawiedliwość prowadzi obecnie szerokie konsultacje z mieszkańcami dot. ustawy metropolitarnej.

W rozmowach kuluarowych padały słowa krytykujące sposób przeprowadzania konsultacji przez pomysłodawców ustawy. Przytaczano wypowiedzi socjologów, m.in. Pawła Maranowskiego z Polskiej Akademii Nauk, który po przeczytaniu pytań zadanych w ankiecie dot. ustawy metropolitarnej stwierdził, że będzie pokazywał ją studentom jako zły przykład przeprowadzania badania. Według wykładowcy ankieta została zrealizowana tak, by niezależnie od wyników móc ją zinterpretować na korzyść utworzenia metropolii warszawskiej.

W debacie udział wzięło ponad 400 osób. Ci, którzy zabierali głos w dyskusji podkreślali, że nie są przeciwnikami metropolii warszawskiej, jednak nie zgadzają się na likwidację powiatu wołomińskiego, jego podział oraz sposób, w jaki PiS wprowadził pod obrady Sejmu projekt ustawy.

Organizatorzy spotkania, starosta wołomiński i burmistrz Wołomina, obiecali mieszkańcom, iż wszystkie pytania, wątpliwości i opinie wyrażone podczas debaty zostaną przekazane nieobecnemu na spotkaniu posłowi Jackowi Sasinowi - wnioskodawcy projektu ustawy o ustroju m. st. Warszawy.

Źródło: powiat-wolominski.pl

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

19
Piątek
Październik 2018
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Michaliny, Michała, Piotra

REKLAMA