AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Widowiskowa rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 w relacji wideo

Powiat

W sierpniu 1920 roku na ziemiach dzisiejszego powiatu wołomińskiego rozegrały się kluczowe momenty Bitwy Warszawskiej. Polscy żołnierze zatrzymali marsz czerwonoarmistów na zachód Europy, tym samym ratując ją przed zalewem komunizmu. Co roku podczas obchodów rocznicowych Bitwy Warszawskiej odbywa się widowiskowa inscenizacja tej bitwy.

REKLAMA

Pamięć o Bohaterach Bitwy Warszawskiej czczona jest na terenie całego powiatu. Starostwo we współpracy z gminami Wołomin, Kobyłka i Zielonka corocznie organizuje obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej w Ossów, gdzie doszło do pierwszego wygranego przez Polaków starcia. Miastem wspierającym obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej stały się także Marki.

Ossów jest szczególnym miejscem, także ze względu na postać ks. Ignacego Skorupki, który 14 sierpnia poległ tam bohaterską śmiercią. Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie 14 sierpnia, w rocznicę śmierci ks. Ignacego Skorupki.

Przed wieczornym Apelem Poległych, w siedzibie Samorządowej Instytucji Kultury „Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku” minister Antoni Macierewicz, wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski, starosta wołomiński Kazimierz Rakowski, burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan oraz burmistrz Zielonki Grzegorz Dudzik podpisali list intencyjny w sprawie budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie. Po uroczystym podpisaniu dokumentu, Minister Obrony Narodowej, wicewojewoda, starosta oraz burmistrzowie wzięli udział w Apelu Poległych przy Krzyżu ks. Ignacego Skorupki w Ossowie.

Uroczystości w dniu 15 sierpnia rozpoczęto krótką modlitwą przy Krzyżu, poprowadzoną przez Arcybiskupa Henryka Hosera SAC. Następnie uczestnicy, skupieni w modlitwie udali się pod oddalony o ponad kilometr pomnik Księdza Ignacego Skorupki. Przed rozpoczęciem kolejnej części obchodów w Dolinie Dębów Smoleńskich odsłonięte zostały popiersia śp. Marii Kaczyńskiej oraz śp. kpt. Pawła Janeczka. Ważnym punktem obchodów była koncelebrowana przez abp Hosera Msza Święta. Przy cmentarzu poległych w bitwie 1920 roku odczytane zostały listy Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Premier Beaty Szydło skierowane do uczestników i organizatorów obchodów w Ossowie. Tę część uroczystości zakończył uroczysty Apel Poległych, salwa honorowa oraz złożenie wieńców.

Ważnym punktem obchodów była zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Wołominie rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej. Tegoroczne widowisko plenerowe obejrzała kilkutysięczna publiczność. W inscenizacji udział wzięło blisko 200 rekonstruktorów w uzbrojeniu i umundurowaniu z tamtego okresu. Nie zabrakło wybuchów, strzałów i walki na szable, a sceneria została wzbogacona o nowe elementy: sztab w Markach oraz ząbkowski szpital polowy. Zobacz wideo:

Po Rekonstrukcji można było odwiedzić Samorządową Instytucję Kultury w Ossowie, która przygotowała atrakcyjny piknik historyczny. W siedzibie jednostki można było również obejrzeć film o Bitwie Warszawskiej, dotknąć prawdziwy czołg oraz spotkać się z prof. Wiesławem Wysockim, autorem książki „Ossów 1920. Początek Cudu nad Wisłą”.

Obchody 15 sierpnia w Ossowie zakończył występ zespołu Akcent oraz pokaz laserowy.

Źródło: powiat-wolominski.pl

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

20
Sobota
Kwiecień 2019
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Czecha

REKLAMA