REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Marki mają szanse na wsparcie Ministerstwa Środowiska?

Turystyka

Ministerstwo Środowiska chce wspierać gminy sąsiadujące z parkami narodowymi i rezerwatami. Pomocy miałyby udzielać Lasy Państwowe i fundusze ochrony środowiska. Czy znajdujący się w granicach administracyjnych miasta Marki rezerwat przyrody Horowe Bagno, miałby szanse na takie wsparcie?

REKLAMA

- Uważam, że gminy, na których terenie znajdują się szczególnie cenne przyrodniczo tereny, powinny czerpać z tego korzyści poprzez rozwój turystyki, ale także dzięki wpływom z Lasów Państwowych, czy specjalne traktowanie przez fundusze ochrony środowiska – napisał na rządowym blogu Maciej Grabowski, minister środowiska.

Minister zapowiedział, że wkrótce przedstawi konkretne projekty wspierania gmin sąsiadujących z parkami narodowymi i rezerwatami, w tym także dla Puszczy Białowieskiej.

Grabowski przypomniał, że obecnie blisko 1/3 Polski jest pokryta lasami, a obszarów chronionych jest dwa razy więcej niż 25 lat temu.

Minister podkreślił, że chciałby aby Polacy w możliwie najszerszym zakresie mogli korzystać z naszych cennych zasobów przyrodniczych, chociażby Puszczy Białowieskiej, wpisanej niedawno w całości na listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO.

- Chciałbym, aby tam powstał projekt, który pozwoli rozwinąć na tym terenie turystykę, edukację ekologiczną i badania naukowe w skali, na jaką ten obszar zasługuje. Powinien objąć cały teren puszczy, a nie tylko jej część w obrębie parku narodowego – zaznaczył Grabowski.

Jego zdaniem budowa np. nowego ośrodka turystycznego w Hajnówce pozwoliłaby, zgodnie z zasadami zrównoważonej turystyki, odciążyć ruch w samej Białowieży. W ten sposób korzystanie z uroków natury mogłoby odbywać się przez cały rok bez nadmiernej presji na ekosystemy.

Minister zapowiedział, że przez cały okres wakacyjny Lasy Państwowe będą prowadziły w tej sprawie intensywne konsultacje z lokalną społecznością, naukowcami i ekologami. Pod koniec września mają zostać przedstawione działania, które pozwolą na rozwój obszarów chronionych tak, aby uwzględniać różne interesy zainteresowanych społeczności.

Jakie szanse na zauważenie przez Ministerstwo Środowiska ma znajdujący się w granicach administracyjnych miasta Marki rezerwat przyrody Horowe Bagno? Marecki rezerwat to faunistyczny rezerwat przyrody, którego celem ochrony jest zachowanie zróżnicowanego obszaru wilgotnych lasów, torfowisk i wód ze stanowiskami licznych gatunków roślin rzadkich i chronionych, będącego ostoją i miejscem rozrodu licznych gatunków zwierząt, takich jak ptaki, płazy, gady i ryby. Bliskość Warszawy nie była do niedawna atutem dla Marek, ale może wkrótce to się zmieni?

Żródło: mp/Serwis Samorządowy PAP

Fot.: Wikipedia

REKLAMA

Redakcja .

Udostępnij:


RezerwatprzyrodyHoroweBagnoMarkiMinisterstwoŚrodowiskaMinisterGrabowski

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Piątek
Październik 2021
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Haliszki, Lody, Przybysłwa

REKLAMA