AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Nowy CEPiK utrudnia rejestrację pojazdów w Wołominie i Tłuszczu

Powiat

Punkty rejestracji pojazdów w całej Polsce, także w Wołominie i Tłuszczu mają problemy z rejestrowaniem pojazdów. Przyczyną jest modernizacja systemu CEPiK.

REKLAMA

W związku z uruchomieniem 13 listopada zmodernizowanego Systemu Informatycznego CEPiK 2.0, w części dotyczącej centralnej ewidencji pojazdów, co wiąże się z koniecznością ręcznego wprowadzania danych, należy liczyć się z utrudnieniami i wydłużeniem czasu obsługi klientów Wydziału Komunikacji przy ul. Kobyłkowskiej w Wołominie oraz w filii Wydziału w Tłuszczu.

Utrudniania związane są z koniecznością migracji danych z systemu CEPIK 1.0 do nowego systemu CEPIK 2.0 oraz wdrożenia nowej wersji systemu. Wdrożenie CEPIK 2.0 dotyczy Wydziałów Komunikacji w całej Polsce.

„Przepraszamy za wszelkie niedogodności w obsłudze rejestracji pojazdów, które występują w czasie aktualizacji systemu.” – informuje Wydział Komunikacji w Wołominie.

System CEPiK 2.0 miał powiększyć katalog danych i tym samym wprowadzić nowe funkcjonalności. Jeśli pojazd nie będzie mógł zaliczyć przeglądu, sytuacja ta będzie musiała znaleźć swoje odzwierciedlenie w CEPiK-u. Po usunięciu niedomagania nie będzie też można wrócić do poprzedniego badania i dokończyć go tak, jak gdyby auto już przy pierwszym podejściu było w dobrym stanie. Ma to zapobiegać poszukiwaniu przez użytkownika pojazdu innej stacji diagnostycznej, która przybije pieczątkę, zaliczając przegląd.

Równie istotną zmianą jest wprowadzenie wymogu zapisywania w CEPiK-u imienia i nazwiska diagnosty, który przeprowadził badanie. W razie zatrzymania samochodu przez patrol policji, który podważy stan auta mimo niedawno zaliczonej kontroli, diagnosta może mieć kłopoty.

Do nowego CEPiK-u trafi również więcej informacji na temat prawnej sytuacji pojazdu, czyli np. zabezpieczeniach ustanowionych na pojeździe, w tym o zajęciu pojazdu przez organ egzekucyjny, oraz ich zniesieniu. Będzie to oznaczało większe bezpieczeństwo zakupu używanego auta krajowego pochodzenia.

Nowa wersja bazy ma wyeliminować także błędy, które zawierało jej poprzednie wcielenie. Umożliwić ma również udostępnienie nowych usług i wdrożenie przepisów.

System nie był w pełni gotowy do uruchomienia, jednak decyzję o jego starcie podjęła minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Jak mówiła na konferencji, decyzja ta "wydaje się być może kontrowersyjna".

- Jest mi niezwykle przykro z powodu wszystkich uciążliwości, które spotykają klientów i użytkowników, ale to był jedyny sposób na to, żeby przerwać te niekończącą się historię i ten CEPiK uczynić rzeczywistością – informuje minister cyfryzacji.

Minister Streżyńska dodała, że "musi chwilę potrwać, żeby system stał się w 100 procentach użyteczny". - Taką 100-procentową użyteczność uzyska w czerwcu 2018 roku, kiedy uruchomimy Centralną Ewidencję Kierowców, czyli będzie już komplet wszystkich funkcjonalności tego systemu - wyjaśniała.

 

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

20
Sobota
Kwiecień 2019
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Czecha

REKLAMA