AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Rozbudowa kolejnej szkoły: "Dwójka" ponad dwukrotnie zwiększy swoją powierzchnię

Nauka

Po rozbudowie Szkoły Podstawowej nr 1, nadszedł czas na kolejne inwestycje w rozwój infrastruktury edukacyjnej. Przepełniona Szkoła Podstawowa nr 2 również powiększy się. Burmistrz Jacek Orych przedstawił rodzicom plany dotyczące inwestycji przy Szkolnej.

REKLAMA

Na zaproszenie Rady Rodziców przybyło niemal sto osób, które były zainteresowane planem kompleksowych inwestycji w „Dwójce”. Już teraz szkoła przy Szkolnej pęka w szwach.

 - Obecnie dysponujemy 14 salami lekcyjnymi i dwiema  małymi do nauki języków. Mamy 27 klas, w których uczy się prawie 600 uczniów. W kolejnym roku szkolnym prawdopodobnie dojdzie nam pięć klas (żadna nie odejdzie z powodu wydłużenia nauki z sześciu do ośmiu lat). W następnym roku szkolnym – kolejne pięć, a odejdą tylko trzy – szacowała Katarzyna Łempicka.

Burmistrz Jacek Orych najpierw przedstawił sytuację demograficzną naszego miasta. Podkreślił, że błyskawicznie przybywa w nim mieszkańców, tymczasem przez wiele lat nie rozbudowywano bazy edukacyjnej. W tej kadencji samorząd stara się to poprawić. Pierwszym krokiem była rozbudowa placówki przy Okólnej. Teraz czas na kolejne inwestycje, a wśród nich szkoła przy Szkolnej. - Ogłosiliśmy przetarg na rozbudowę przedszkola przy Dużej oraz budowę nowej szkoły przy Wspólnej. W tym miesiącu zamierzamy ogłosić kolejny przetarg – właśnie dotyczący „Dwójki”. Tak naprawdę nie będzie to modernizacja, w praktyce powstanie tu nowa szkoła – podkreślał Jacek Orych.

Przetarg będzie realizowany w formule „zaprojektuj i zbuduj”. To znaczy, że wybrana w przetargu firma na podstawie gotowej koncepcji, przygotowuje projekt budowlany, uzyska pozwolenia, a następnie zrealizuje roboty.

- Zebraliśmy dużo doświadczeń przy rozbudowie „Jedynki”. Wykorzystamy je, by prace jak najmniej wpływały na funkcjonowanie szkoły – podkreślał burmistrz.

W planach są m.in. wybudowanie nowej części edukacyjnej, wyburzenie starej hali i budowa nowej, budowa nowego bloku żywieniowego. Po zmianach w koncepcji udało się tak zaplanować inwestycję, by pozostały oba boiska. Jedno z nich zostanie przykryte balonem i będzie mogło być wykorzystywane także w okresie zimowym.

- Obecnie powierzchnia zabudowy szkoły wynosi 3,5 tys. mkw. Po zakończeniu inwestycji wrośnie do 7,5 tys. mkw. Teraz mamy 14-16 sal lekcyjnych, po rozbudowie 27. Szkoła będzie w pełni przystosowana do obsługi osób niepełnosprawnych – pojawią się  w niej windy. Będzie też energooszczędna – zastosujemy panele fotowoltaiczne – opowiadał Jacek Orych.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wykonawca szkoły powinien być znany w lutym. Oczywiście mogą zdarzyć się komplikacje – brak ofert, zbyt wysokie oferty wobec kosztorysu, protesty wykonawców. Plan jest taki, by wszelkie prace zakończyły się  na przełomie 2019/2020 r. Przy czym nowy blok edukacyjny powinien działać od września 2019 r.

Na czas robót przy Szkolnej klasy nauczania początkowego będą pobierały nauki w nowej filii przy ul. Okólnej. Powstanie tam nowoczesny obiekt w technologii modułowej, zapewniający wysokie standardy edukacyjne. Po zakończeniu prac wszystkie dzieci będą uczyły się przy Szkolnej, a filia przy Okólnej zamieni się w miejskie przedszkole.

W trakcie spotkania burmistrz zaapelował jeszcze o to, aby meldować się w Markach. Dzięki temu gmina ma udział w płaconym podatki PIT. Co roku od każdej zameldowanej osoby wpływa do budżetu miasta około tysiąca złotych. Miasto szacuje, że niezameldowanych w Markach jest 10-15 tys. osób.

Źródło: marki.pl

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

19
Piątek
Październik 2018
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Michaliny, Michała, Piotra

REKLAMA