REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Wernisaż i monodram w Mareckim Ośrodku Kultury (wideo)

Kultura

W niedzielę Marecki Ośrodek Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego zaprasza na dwa wydarzenia: wernisaż Karoliny Wodzinowskiej-Hankały oraz monodram Elżbiety Lewak.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Otwarcie wernisażu odbędzie się 18 marca o godz. 18:00. Wernisaż wystawy malarstwa Karoliny Wodzinowskiej-Hankały nosi nazwę „Architektura myśli”.

Artystka ukończyła studia artystyczne na wydziale Grafiki (1996-1998) i Malarstwa (1998-2001) w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Odbyła studia podyplomowe pedagogiczno-artystyczne (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, 2013). Uczestniczyła w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Pracuje i mieszka w Markach. Malarstwo artystki to próba odzwierciedlenia rzeczywistości poprzez nieszablonowe zestawienie różnorodności i kontrastów, poszukiwanie prawdy w tylko pozornie banalnej codzienności, w „zwyczajności”. Malarka, tworząc dzieło, dąży do uchwycenia wszystkich aspektów podejmowanego tematu. Jednak nie ujmuje ich w sposób dosłowny, lecz często posługuje się metaforą. Odzwierciedleniem tego podejścia jest śmiałe użycie kolorów i wyjątkowa ekspresja obrazów.

Podczas wernisażu odbędzie się spektakl teatralny pt. „Kołysanka dla Ofelii". Jest to sztuka wg Williama Shakespeare'a i Stanisława Wyspiańskiego. Monodram w wykonaniu Elżbiety Lewak został wyreżyserowany przez Weronikę Kuśmider.

Spektakl opowiada o człowieku i jego samotności wobec świata. O tym, że jeszcze się wszystko naprawi. Tylko cierpliwości. „Kołysanka dla Ofelii” to opowieść o miłości, rozczarowaniu, rozpaczy i bezradności, a także historia przebaczenia i odkupienia. Reżyserka spektaklu Weronika Kuśmider tak opisała spektakl: „Kołysanka dla Ofelii” to ukochanie wszystkiego, co boli i rani. Utulenie naszego niezrozumienia w relacjach z innymi i samym sobą. Kołysanka, w której spotykają się trzy kobiety. Pierwsza to Ofelia, będąca już po doświadczeniach, o których pisali Shakespeare i Wyspiański, po doświadczeniu śmierci, Ofelia zmartwychwstała. Drugą jest aktorka wykonująca monodram (Elżbieta Lewak). Trzecia to słowiańska Ofelia Wyspiańskiego, z warkoczem, której tradycyjne pieśni wołają „wysłuchaj mojej historii”. Spektakl powstał z okazji 400. rocznicy śmierci Williama Shakespeare'a. Jego premiera miała miejsce w czerwcu 2016 roku. W spektaklu za kostiumy odpowiada Agnieszka Kowalska, a za ruch sceniczny Emilia Przerwa-Tetmajer.

Elżbieta Lewak już po raz drugi będzie gościć w Mareckim Ośrodku Kultury. Poprzednio prezentowała monodram „Z domu niewoli”, zobacz reportaż wideo z tego wydarzenia:

Na wydarzenie (wernisaż i spektakl) obowiązują bezpłatne wejściówki, do odebranie w sekretariacie MOK, tel. 22 781 14 06.

Źródło - tekst: MOK

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

19
Piątek
Październik 2018
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Michaliny, Michała, Piotra

REKLAMA