REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Powstanie Skwer Pamięci Narodowej

Miasto

W symbolicznym dniu, 2 maja miasto ogłosiło przetarg na wykonanie prac wokół Pomnika Dziesięciu Powieszonych. Miejsce zyska nowy wygląd, będzie centralnym punktem Skweru Pamięci Narodowej.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Przy Alei Piłsudskiego znajduje się pomnik Dziesięciu Powieszonych, upamiętniający ofiary hitlerowskiej zbrodni dokonanej w Markach na więźniach Pawiaka w 1942 r. Będzie on centralnym punktem Skweru Pamięci Narodowej.

- Chcemy, by było to miejsce pamięci, edukacji oraz spacerów - podkreśla Jacek Orych, burmistrz Marek.

Zmieni się przestrzeń wokół pomnika. Do niego będą prowadzić nowe chodniki, w tym jeden imitujący tory kolejki wąskotorowej. Na tyłach pomnika powstaną: pergola z miejscami siedzącymi i mur pamięci z trzema blendami nawiązującymi do architektury mareckich kamienic. To tam zostaną ulokowane trzy tablice: z najważniejszymi bitwami w dziejach polskiego oręża, najważniejszymi datami w historii państwa oraz cytat z marszałka Józefa Piłsudskiego „Ten, kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani prawa do przyszłości”. Na terenie Skweru powstanie ścieżka mineralno-żywiczna. Całość uzupełnią mała architektura, odpowiednio dobrane oświetlenie oraz zieleń.

Przetarg na wykonanie Skweru Pamięci Narodowej ogłosszono w symbolicznym dniu. W środę obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Łączność z Polakami, którzy pozostali po II wojnie światowej poza narzuconymi granicami odrodzonej Polski, symbolizować będą na skwerze dwie szklane cegły w murze pamięci, w których umieszczono ziemię z najważniejszych polskich nekropolii pozostałych na Kresach, czyli Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie i Cmentarza na Rossie w Wilnie.

Wilno to umiłowane miasto marszałka Józefa Piłsudskiego. Na wileńskim cmentarzu na Rossie spoczęło jego serce. Natomiast Lwów za bohaterską obronę w latach 1918-1920 odznaczony został orderem Virtuti Militari, a o poświęceniu jego mieszkańców świadczy krew przelana przez Orlęta Lwowskie spoczywające na Cmentarzu Łyczakowskim.

Na oferty potencjalnych wykonawców Skweru Pamięci Narodowej miasto będzie czekać do 17 maja. O wyborze najlepszej oferty będą decydować cena oraz okres gwarancji i rękojmi. To drugi przetarg dotyczący tej inwestycji. W ubiegłym roku inwestycja miała być wykonana w formule „zaprojektuj i zbuduj”. Ponieważ nie stanęła do przetargu żadna firma, zlecono wykonanie części projektowej, co ma zachęcić wykonawców do udziału w postępowaniu.

Źródło: marki.pl

Redakcja .

Udostępnij:


Skwer Pamięci Narodowejmiejsce pamięciPomnik X Powieszonychprzetarg

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

23
Wtorek
Październik 2018
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Edwarda, Marleny, Seweryna

REKLAMA