REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Samorządowcy nie zgadzają się na obniżki pensji. Będzie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego?

Kącik Prasowy

Strona samorządowa zwraca się do prezydenta RP o skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego rozporządzenia obniżającego pensje wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

REKLAMA

We wtorek Rada Ministrów przyjęła nowe rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, zgodnie z którym o 20 proc. obniżone zostały graniczne stawki wynagrodzeń osób pełniących funkcje zarządzające w jednostkach samorządu terytorialnego lub związkach JST, zatrudnianych na podstawie wyboru albo powołania.

„Rozporządzenie przyjęto w sposób niezgodny z prawem: z art. 3 pkt 5 ustawy o Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, to znaczy bez opinii Komisji” – wskazuje strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Samorządowcy podkreślają też, że rozwiązania przyjęte w nowym rozporządzeniu płacowym pozostają w sprzeczności z Europejską Kartą Samorządu Lokalnego, która dopuszcza ograniczenia samodzielności JST jedynie w drodze ustaw, oraz z ustawą o pracownikach samorządowych, która stanowi, że wynagrodzenie powinno uwzględniać rodzaj realizowanych zadań oraz charakter i zakres odpowiedzialności za wykonywane na poszczególnych stanowiskach czynności. Przedstawiciele JST będą szukali w tej sprawie wsparcia u prezydenta Andrzeja Dudy.

„Zwracamy się do Prezydenta RP, we współpracy z którym dokonujemy obecnie przeglądu prawa samorządowego, o skierowanie - w ramach swoich kompetencji - do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności przyjętego rozporządzenia Rady Ministrów z Konstytucją RP i ratyfikowaną przez Polskę Europejską Kartą Samorządu Lokalnego” – czytamy w oświadczeniu.

Samorządowcy kwestionują w nim także uzasadnienie wprowadzonych zmian wynagrodzeń. Kancelaria Premiera wskazała w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów, że „wykonywanie funkcji zarządzających w samorządach – tak jak w przypadku posłów i senatorów – oznacza pełnienie służby na rzecz społeczeństwa”.

Jednak zdaniem przedstawicieli JST nie występuje analogia między pensjami posłów i senatorów a wynagrodzeniami wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów i marszałków województw, ich zastępców oraz etatowych członków zarządów. „Jeśli już jej szukać, to analogia z posłami mogłaby dotyczyć radnych; funkcje w samorządowych organach wykonawczych są natomiast analogiczne do funkcji w wykonawczym organie centralnym, to znaczy w rządzie: ministrów i ich zastępców, którym wynagrodzeń nie zmniejszono” – punktują samorządowcy.

Zwracają też uwagę na ostatnie badania CBOS, według których władze lokalne uzyskały 69 proc. ocen pozytywnych (rząd - 41 proc., Sejm i Senat - 27 proc.).

Pod oświadczeniem (publikujemy je w załączniku) podpisali się przedstawiciele Związku Miast Polskich, Związku Gmin Wiejskich RP, Związku Powiatów Polskich, Unii Metropolii Polskich, Unii Miasteczek Polskich i Związku Województw RP.

Rząd podkreśla, że obniżenie pensji osobom zarządzajacym w samorządach jest kolejnym krokiem w realizacji społecznych postulatów (pierwszym było obniżenie o 20 proc. Uposażenia parlamentarzystów). "Jest to odpowiedź na powszechne oczekiwania społeczne związane z pełnieniem funkcji publicznych" - wskazano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Obniżenie samorządowych uposażeń ma przynieść również pozytywne skutki finansowe. Jednak jak zaznacza rząd, "szczegółowe wyliczenie kwoty oszczędności dla budżetów jednostek samorządu terytorialnego nie jest możliwe, ponieważ wynagrodzenie ww. osób jest ustalane indywidualnie na podstawie rozpiętości kwotowych (od - do) zawartych w rozporządzeniu".

Źródło: samorząd.pap.pl

REKLAMA

Redakcja .

Udostępnij:


obniżki pensji burmistrzówwójtówprezydentów

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

30
Sobota
Maj 2020
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

REKLAMA