REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Čiurlionis w labiryncie miasta - organizatorki zapraszają na Dni Marek (wideo)

Kultura

Lokalna historia, sztuki wizualne i muzyka w przestrzeni parku oraz wiele plenerowych niespodzianek - tak w skrócie prezentuje się wydarzenie zaplanowane na Dni Marek i inspirowane twórczością Mikołaja Konstantego Čiurlionisa, który ostatnie dni życia spędził na terenie dzisiejszych Marek. W programie przewidziano także wiele innych wydarzeń, między innymi koncert zespołu Łąki Łan. Organizatorki wydarzenia zachęcają do odwiedzenia Parku Briggsów w tej zapowiedzi wideo:
REKLAMA

Tegoroczna trzecia część Dni Marek będzie zbudowana w nowej, interesującej dla mieszkańców Marek formule. Čiurlionis w labiryncie miasta to wydarzenie, w ramach którego obok typowych plenerowych atrakcji Marecki Ośrofek Kultury proponuje trochę lokalnej historii, która łączy się z ciekawym wątkiem z historii sztuki. Chyba nie wszyscy mieszkańcy wiedzą, że Mikołaj Konstanty Čiurlionis, litewski artysta rangi światowej, ostatnie miesiące życia spędził w Pustelniku.  Warto przypomnieć tego wybitnego kompozytora i malarza, bo jest to postać w sztuce XX wieku niezwykła:  pierwszy abstrakcjonista, prekursor symbolizmu. MOK przedstawi wybrane, najciekawsze elementy z jego twórczości, udowodni, jak bardzo jest ona atrakcyjna dla współczesnego odbiorcy i jak bardzo inspiruje.

10 czerwca w Parku Miejskim organizatorzy stworzą galerię obrazów z wykorzystaniem podświetlanych stelaży, fotoplastykonem i elektronicznym przewodnikiem. Utwory  Čiurlionisa wykona Anna Lubańska i Irena Podobas. Będzie można też poznać historię krótkiego życia Čiurlionisa i jego związki z kulturą polską. Marecki Ośrodek Kultury zaplanował też wiele działań inspirowanych tą twórczością: pokaz mody, instalacje, warsztaty. Kolejną propozycją jest także wspólne tworzenie muralu SZTUKA NA MURZE - OSWAJAMY POTWORY, który nawiązywać będzie do treści obrazów z cyklu Stworzenie Świata i Sonata Gwiazd.

Stylistyka tego plenerowego wydarzenia będzie dostosowana do czasu życia artysty, pojawią się więc piknikowe atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych, charakterystyczne dla końca XIX i początków XX wieku. W plenerowym kinie będzie można podziwiać gwiazdy kina niemego. Przypomniana będzie też fotografia otworkowa, pokazane będzie, jak działa camera obscura i w jaki sposób ją zbudować.

Nie zabraknie też tradycyjnych elementów: strefa gastronomii (z kuchnia litewską i food truckami), strefa sprzedaży, show baniek mydlanych, karuzela i animacje dla dzieci, a na scenie mareccy artyści (także najmłodsi)  i prawdziwe gwiazdy.

Patronat nad projektem przyjął Šarūnas Adomavičius, Ambasador Republiki Litewskiej w Rzeczpospolitej Polskiej. Projekt finansowany jest ze środków Urzędu Miasta Marki, a część edukacyjna z dotacji MKiDN.

 Źródło (tekst): Aleksandra Jankowska/Marecki Ośrodek Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego

ZałącznikiRedakcja .

Udostępnij:


Čiurlionis w labiryncie miastaorganizatorki zapraszająDni Marek

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

27
Środa
Marzec 2019
Marzec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
25262728
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Ernesta, Jana, Marka

REKLAMA