REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Szpital Ratownika Cegiełki

Nauka

Ruszył pilotażowy program nauki przez zabawę. Dzieci z mareckich szkół i przedszkoli mają okazję brać udział w akcji edukacyjnej „Szpital Ratownika Cegiełki”. Uczą się zasad udzielania pierwszej pomocy.

Galeria zdjęć


REKLAMA

W czasach, gdy wokół nas wielki pośpiech i zobojętnienie na cierpienie drugiego człowieka, z odsieczą przychodzą nam dzieci i nastolatkowie. Jak donoszą media, to właśnie oni coraz częściej stają się bohaterami, ratując życie swoich bliskich, znajomych, a nawet całkowicie im obcych ludzi. To często dzięki nim osoby, które znalazły się w sytuacji nagłego pogorszenia zdrowia czy też zagrożenia życia, otrzymują wyczekiwaną pomoc i wracają do zdrowia po skutecznych działaniach małych bohaterów.

Wychodząc naprzeciw społecznej znieczulicy i działając w myśl starego powiedzenia „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”, burmistrz Jacek Orych w 2017 r. zainicjował działania, mające na celu aktywizację najmłodszych mieszkańców naszego miasta do nauki zasad udzielania pierwszej pomocy i bezpiecznych zachowań w obliczu wyzwań stawianych nam wszystkim przez codzienność. Tak właśnie powstał pilotażowy program nauki przez zabawę, który otrzymał nazwę „Szpital Ratownika Cegiełki”. To kontynuacja działań burmistrza w zakresie poprawy bezpieczeństwa na terenie miasta, które rozpoczęły się już w roku 2015 od wdrożenia projektu powszechnego dostępu do defibrylacji. Dzięki temu na terenie miasta zostało zainstalowanych 8 sztuk automatycznych defibrylatorów zewnętrznych (AED). Urządzenia te, wraz z zestawami treningowymi, trafiły do mareckich szkół, a także do mareckiego Komisariatu Policji i Urzędu Miasta.

Burmistrz oraz Rada Miasta zabezpieczyli w budżecie na 2018 r. niezbędne środki na realizację programu, którym w pierwszym roku jego funkcjonowania zostały objęte dzieci z publicznych przedszkoli oraz uczniowie klas 1-3 mareckich szkół podstawowych. W sumie grupa docelowa, która bierze udział w programie, to ponad 1600 dzieci i 100 nauczycieli.

Główne cele programu to przede wszystkim: przeciwdziałanie zjawisku znieczulicy społecznej,     wpojenie dzieciom właściwych zachowań w obliczu wypadków lub sytuacji potencjalnie niebezpiecznych,  wypracowanie odpowiednich reakcji w sytuacji zagrożenia, wykorzystanie numerów alarmowych jako podstawy bezpieczeństwa, nauczenie dzieci poprzez zabawę zasad bezpiecznego udzielania pierwszej pomocy, zmniejszenie u dzieci uczucia lęku przed szpitalem i lekarzem, profilaktyka w zakresie używek.

Pilotażowy program „Szpital Ratownika Cegiełki” potrwa do października 2018 r., a jego zwieńczeniem będzie wielki finał połączony z działaniami w ramach Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca, który obchodzony jest od 2013 r. z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji.

Źródło: Maciej Krajewski

Redakcja .

Udostępnij:


Szpital Ratownika Cegiełkiakcja edukacyjnaszkołyprzedszkola

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Poniedziałek
Czerwiec 2019
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Danuty, Jana, Janiny

REKLAMA