REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Druga sonda wypuszczona w przestrzeń wylądowała na terenie Polski

Nauka

Sonda wypuszczona w przestrzeń to już druga tego typu misja naukowa uczniów Katolickiej Szkoły Podstawowej Księży Michalitów im. ks. Bronisława Markiewiczaw Markach. Tym razem udało się odzyskać ładunek sondy, która wylądowała na ternie Polski.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Podstawowym celem misji  był lot do stratosfery i odzyskanie ładunku . Tym razem cel został zrealizowany. Balon osiągnął pułap niespełna 21 km (dokładnie 20 757 m). Sonda wylądowała w lesie, w okolicy miejscowości Cegłów k/Mińska Mazowieckiego. Kiedy jeszcze leciał, specjalne algorytmy ustaliły przypuszczalne miejsce lądowania. Wyruszyła ekipa poszukiwawcza. Ładunek został szybko zlokalizowany, ale jego podjęcie wymagało ściągnięcia całości z drzewa. W akcji pogoni i podejmowania uczestniczyło w sumie 10 osób i 5 samochodów.

Balon z drzewa zdjął Adam (SP5RZP – przyp. red.: te symbole to znaki wywoławcze krótkofalowców wskazujące na licencjonowanego nadawcę, krótkofalowca) , który przybył na miejsce najszybciej wraz z żoną Heleną (SQ5RZP). Mieszkają nieopodal i przyjechali wyposażeni w sprzęt, który w tym przypadku był niezbędny do podjęcia ładunku.

Krótkie poszukiwania na miejscu prowadził też ks. Grzegorz (SP5MGS) z dwoma towarzyszami, którzy  nie są krótkofalowcami oraz  Michał (SP5OSP), Paweł (SQ9PPR) i Tomek (SQ5MXF). Z 10-letnim synem,  Maćkiem asystował Krzysztof (SQ5NWI) zdalnie z auta zaparkowanego 150 m od miejsca lądowania – oni zrezygnowali z wycieczki w głąb lasu z powodu... milionów komarów, które atakowały wściekle tuż po wyjściu z samochodu.

Wkrótce kolejna misja, tym razem naukowa - badanie ruchów mas powietrza, badania biologiczne wraz z naukowcami oraz próby nowych rozwiązań łącznościowych.

- Jako ciekawostkę mogę podać, że dwóch  spośród chłopców, którzy budowali i wypuszczali naszą sondę uzyskało na egzaminie gimnazjalnym znakomity wynik - szczególnie z przedmiotów przyrodniczych i matematyki. Bez wątpienia będą wspaniałymi inżynierami – mówi z dumą o swoich podopiecznych ks. Grzegorz Sprysak.

Podjęcie sondy:

Mapka wskazująca upadek sondy:

Zobacz także wideo z Dni Marek, podczas których wypuszczono sondę (od 5:27):

Źródło (tekst): Ks. Grzegorz Sprysak

ZałącznikiRedakcja .

Udostępnij:


sondakatolicka szkołapodstawowa

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Poniedziałek
Czerwiec 2019
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Danuty, Jana, Janiny

REKLAMA