REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

"W Pałacyku po Bitwie" czyli sztuka o angielskiej rodzinie Briggsów i generałach Bitwy Warszawskiej 1920 r.

Kultura

W sobotni wieczór, 16 czerwca br., na scenie Mareckiego Ośrodka Kultury, odbyła się premiera spektaklu teatralnego o Bitwie Warszawskiej 1920 roku pt. „W Pałacyku po Bitwie”.

REKLAMA

Po raz kolejny Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga  występem o tematyce patriotyczno-niepodległościowej uczciło trwający rok jubileuszowy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tym razem była to premiera spektaklu teatralnego o Bitwie Warszawskiej 1920 roku pt. „W Pałacyku po Bitwie”. Scenariusz do sztuki Bogusława Sieroszewska oparła w większości na opowiadaniu Stefana Żeromskiego pt. „Na probostwie w Wyszkowie” oraz specjalnym wydaniu Kuriera Warszawskiego z 15 sierpnia 1920 r. Jest to kolejna sztuka promująca lokalną historię angielskiej rodziny Briggsów przybyłej do Marek w roku 1883 z Bradford,  w północnej Anglii. Jednak tym razem sztuka jest o wiele ważniejsza, gdyż splata się z historią Warszawy i Polski. Oranżeria Pałacyku Briggsów w Markach zamienia się w sztab generałów Wojska Polskiego – Lucjana Żeligowskiego i Jana Rządkowskiego, osobiście zaangażowanych w wyzwalanie Radzymina z rąk czerwonoarmistów.

Przy angielskich ciasteczkach „scones”, zimnym szampanie, herbacie z mlekiem z bolszewickim cukrem, który wraz z księdzem Jakubem Dąbrowskim, budowniczym mareckiego kościoła, trafia z plebani w Wyszkowie do Pałacyku w Markach, angielska rodzina wraz z generałami i przybyłym ks. Jakubem Dąbrowskim omawia sytuację na froncie. Wspominana jest Bitwa pod Ossowem i Wólką Radzymińską, szarża Marszałka Piłsudskiego znad Wieprza  oraz bohaterska śmierć najmężniejszych oficerów Wojska Polskiego w dniach 14 i 15 sierpnia 1920 roku – por. Stefana Pogonowskiego i Ryszarda Downar Zapolskiego oraz kapelana ochotników ks. Ignacego Skorupki. W rozmowach toczonych w Pałacyku w Markach nie brakuje odniesień do jeńców sowieckich i ich licznych relacji o zjawieniu się Matki Bożej w błękitnym płaszczu na niebie w niedzielę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

W najnowszej sztuce pojawiają się nowe postacie, kolejny Anglik w Markach, Charles Whitehead i jego żona Eleonora z d. Wedel, którzy przybliżają trudną sytuację Marek, miejscowości przemysłowej całkowicie podupadłej po Wielkiej Wojnie. Jak można się dowiedzieć ze sztuki, światełko nadziei dała amerykańska pomoc dla głodujących mareckich dzieci, American Relief, stacjonująca w szkole elementarnej Briggsów oraz koligacje rodzinne z Emilem Wedlem. To w jego fabryce czekolady markowianom zaproponowano możliwość znalezienia pracy przy ul. Zamoyskiego w Warszawie, o czym w sztuce informuje żona Charlesa, Eleonora.  W końcowej scenie sztuki Flora Briggs jak zwykle promuje angielskiego krokieta, bo „czuje, że to na nią spadł zaszczytny obowiązek krzewienia angielskiego sportu w parku nad rzeką Długą”.

Miejscowy historyk z Zieleńca, Marian Ryszard Sawicki, który był konsultowany przez autorkę w trakcie pisania scenariusza, bardzo pochlebnie wypowiedział się na temat jego treści: „Czytam scenariusz spod pani pióra i uświadamiam sobie, że nikt wcześniej nie wpadł na pomysł promowania wojny z bolszewikami w takiej formie. Gratuluję i doceniam  duży wkład pracy włożony w to dzieło! Przyznaję,  że wiedzę o Bitwie czerpała Pani ze sporą dozą znajomości tematyki.”

W sztuce wystąpili:

ks. Jakub Dąbrowski                                Robert Lisowski

Flora Briggs                                                  Bogusława Sieroszewska

Augusta Briggs                                            Agnieszka  Szafrańska

Alfred Briggs                                               Tomasz Paciorek

Gen. Lucjan Żeligowski                           Zbigniew Paciorek

Gen. Jan Rządkowski                               Robert Mielczarek

Charles Whitehead                                    Bartłomiej Kryca

Eleonora Whitehead z d. Wedel           Daria Woźniak

Gosposia Jadzia                                          Grażyna Kurek

Konferansjer                                               Anna Grochowska

Źródło: marki.net.pl / Bogusława Sieroszewska

Redakcja .

Udostępnij:


sztukaW PAŁACYKU PO BITWIEo angielskiej rodzinieBriggsówgenerałach Bitwy Warszawskiej 1920 r.

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

12
Środa
Grudzień 2018
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Ady, Aleksandra, Dagmary

REKLAMA