REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Młodzi naukowcy z katolickiej szkoły odzyskali sondę z Ukrainy. Zdjęcia robią wrażenie

Nauka

W niedzielę została odzyskana pierwsza sonda, która została wypuszczona 10 marca na terenie Katolickiej Szkoły Księży Michalitów w Markach. Zdjęcia zrobione przez sondę robią wrażenie.

Galeria zdjęć


REKLAMA

10 marca został wypuszczony balon stratosferyczny - projekt edukacyjny gimnazjalistów z Katolickiej Szkoły Księży Michalitów w Markach. Zobacz reportaż wideo z wypuszczenia pierwszej sondy:

Sonda wylądowała na Ukrainie. Dwa dni później zadzwonił Ukrainiec i powiedział, że ma to, co spadło. - Zależało nam na powrocie głównie nośników danych. Sprzęt można odbudować, ale najbardziej szkoda wyników badań i zdjęć. Umówiliśmy się na zwrot. Pojechał człowiek, Ukrainiec żeby łatwiej się dogadać. Posiadacz naszej sondy, mimo wcześniejszych ustaleń, nie chciał wyjść z domu. Człowiek wrócił z niczym. Ukrainiec przestał odbierać telefon – relacjonuje ks. Grzegorz Sprysak założyciel zespołu badawczego i dyrektor szkoły.

W połowie czerwca zadzwonił inny mieszkaniec Ukrainy. Całkiem dobrze mówił w naszym języku. Usłyszał, że otrzyma 100 euro, zresztą tak jak jego poprzednik i zgodził się. Miał zadzwonić jak przyjedzie do Polski. Zadzwonił w ostatni piątek. Spotkanie miało się odbyć w umówionym miejscu i terminie: na parkingu przy Tesco w Grójcu w niedzielę. - Przyjechał. Rozejrzał się i jak w sensacyjnym filmie oddał reklamówkę ze sprzętem i zabrał 100 euro. Szybko odjechał – relacjonuje ks. Grzegorz Sprysak.

W reklamówce było wszystko. Sam ładunek otwarty i chociaż wszystko było, to dokładnie przejrzane. Kabelki podpięte, ale nie tam gdzie wcześniej. Ale dane na karcie w całości. Balon się rozszczelnił (zazwyczaj balony pękają na pewnej wysokości) i został przez kogoś złożony w idealny kwadrat (na ile się da taki kształt złożyć). W pakunku na ładunek uczniowie skruszyli styropian aby zrobić izolację cieplną. Kulki styropianu wysypane z ładunku i elegancko zapakowane w oddzielny woreczek, starannie zaklejony.

Nikt nie przypuszczał, że przygoda tak się potoczy. W załączeniu zdjęcia sondy.

W przyszłym roku szkoła planuje co najmniej 4 projekty uczniów z różnymi badaniami w kosmosie, tym razem z uniwersyteckimi naukowcami. - W tym roku podjęliśmy dwie próby. Za drugim razem, 10 czerwca, po 2 godzinach lotu balon pękł, a po 3 godzinach odzyskaliśmy całość – dodaje ks. Sprysak.

Źródło: Ks. Grzegorz Sprysak

Redakcja .

Udostępnij:


sondakatolicka szkołapodstawowa

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Poniedziałek
Czerwiec 2019
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Danuty, Jana, Janiny

REKLAMA