REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Defibrylator spełnił swoje zadanie w akcji ratunkowej na przystanku

Miasto

Dziś w godzinach porannych mieszkańcy Marek wraz z burmistrzem przeprowadzili akcję ratunkową na przystanku autobusowym pod ratuszem. Aby ratować życie użyto defibrylatora, który jest zamocowany na budynku ratusza.

REKLAMA

Po godzinie 7:00 na przystanku autobusowym przy Urzędzie Miasta Marki starszy mężczyzna osunął się na ziemię. Świadkowie zdarzenia od razu ruszyli na pomoc sprawdzając stan poszkodowanego. Okazało się, że konieczne jest użycie automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED), który zamocowany jest na budynku mareckiego ratusza.

Na ratunek poszkodowanemu pospieszył również burmistrz Jacek Orych, który pomógł przyczepić elektrody do ciała poszkodowanego, a następnie prowadził resuscytację krążeniowo-oddechową wspólnie z dwoma innymi mężczyznami aż do przyjazdu karetki pogotowia ratunkowego.

- Gdy zapytałem jednego z mężczyzn, który udzielał pomocy, skąd wiedział, że przy urzędzie znajdzie defibrylator, odpowiedział, że zauważył tabliczkę ze znaczkiem, który znał ze szkolenia na temat pierwszej pomocy. Takie sytuacje utwierdzają nas w przekonaniu, że niezwykle istotne jest prowadzenie kampanii informacyjnych na temat użycia automatycznych defibrylatorów oraz organizowanie szkoleń - mówi burmistrz Jacek Orych.

Miasto Marki w 2015 roku aktywnie włączyło się do programu powszechnej dostępności defibrylatorów zewnętrznych. Idea programu opiera się na dwóch kluczowych elementach – jednym jest realna obecność urządzeń w jak największej liczbie miejsc publicznych – firmach, szkołach, instytucjach itp., drugim elementem  są aktywne i powszechne szkolenia z obsługi.

Defibrylatory znajdują się w mareckich szkołach, przy ratuszu i na Komisariacie Policji. Marecki samorząd prowadzi regularne szkolenia dla pracowników urzędu oraz nauczycieli z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Od maja bieżącego roku w szkołach podstawowych organizowane są zajęcia edukacyjne dla najmłodszych pod nazwą "Szpital Ratownika Cegiełki", których celem jest aktywizacja najmłodszych mieszkańców naszego miasta do nauki zasad udzielania pierwszej pomocy i bezpiecznych zachowań. Zobacz reportaż wideo przedstawiający szkolenie dla dzieci:

Źródło: marki.pl

REKLAMA

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

10
Wtorek
Grudzień 2019
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
252627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Danieli, Bohdana, Julii

REKLAMA