AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Marki na czwartym miejscu w rankingu "Sukces mijającej kadencji"

Miasto

Pod koniec kadencji samorządowej pismo samorządu terytorialnego „Wspólnota” ogłosiło zestawienie gmin, przygotowane przez naukowców Uniwersytetu Warszawskiego. Do kategorii małych miast zaliczono 590 samorządów. W tak silnej stawce Marki znalazły się na czwartym miejscu w Polsce. Przed Markami są tylko Dziwnów, Ożarów Mazowiecki i Łomianki, za naszym miastem Siechnice, Mielno, Józefów, Swarzędz, Kąty Wrocławskie i Łeba.

REKLAMA

- Nasz sukces jest tym większy, że wybór Marek nie został dokonany przez kapitułę lub jury. Uniwersyteccy eksperci oparli się wyłącznie na twardych danych m.in. sprawozdaniach budżetowych samorządu i danych Głównego Urzędu Statystycznego - podkreśla burmistrz Jacek Orych.

Końcowa lokata jest sumą czterech wskaźników: sukcesu finansowego, ekonomicznego, społecznego i infrastrukturalnego.

- Ta kadencja upływa pod znakiem wielkich inwestycji. Rozbudowujemy i remontujemy sieć dróg jak i bazę edukacyjną. Chcemy utrzymać ten kierunek w kolejnych latach - dodaje Dariusz Pietrucha, wiceburmistrz Marek, odpowiedzialny za inwestycje.

Inwestycyjna lokomotywa Marek rozpędzała się z każdym rokiem. W pierwszym pełnym roku kadencji Jacka Orycha wydatki majątkowe wynosiły 10 mln zł, w drugim - już 19 mln zł, a w trzecim - 38 mln zł. Ten wzrost został zauważony przez autorów innego rankingu „Wspólnoty” - „Liderów inwestycji”. Jest to zestawienie województw, powiatów i gmin, które najwięcej inwestują w przeliczeniu na głowę mieszkańca.

- Nasz wynik wynosi 701 zł. Z takim rezultatem możemy już „konkurować” ze znacznie większymi miastami. Jest on niewiele niższy niż w przypadku Włocławka (720 zł) i Chorzowa (713 zł), większy niż w przypadku Zamościa, Jeleniej Góry czy Kołobrzegu. Obecnie szacujemy wartość naszych miejskich tegorocznych inwestycji na ponad 66 mln zł - mówi Jacek Orych.

- Warto podkreślić, że tam, gdzie możemy, sięgamy po zewnętrzne dofinansowania. Tak było m.in. w przypadku przebudowy ulicy Głównej, budowy drogi rowerowej wzdłuż rzeki Długiej i parkingów „Parkuj i Jedź”, które otrzymały wsparcie z unijnego programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. W kolejnej kadencji pieniądze z tego źródła popłyną m.in. na przebudowę Sosnowej-Kościuszki, Karłowicza-Sobieskiego-Modrzewiowej i Lisa-Kuli - dodaje Dariusz Pietrucha.

Burmistrz Jacek Orych dziękuje pracownikom ratusza za czteroletni wysiłek. Podkreśla ogromną rolę, jaką odegrała przy planowaniu i zdobywaniu finansowania inwestycji skarbnik Beata Orczyk. - Wykonuje tytaniczną pracę, za którą należy jej się ogromny szacunek - dodaje burmistrz.

Źródło: marki.pl

Redakcja .

Udostępnij:


sukcesmijającejkadencjaMarkiczwartemiejsce

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

17
Poniedziałek
Czerwiec 2019
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Laury, Leszka, Marcjana

REKLAMA