REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Ostatnie mrozy spowodowały gwałtowne pogorszenie jakości powietrza w Markach. Jak możemy temu zapobiegać?

Miasto

Bardzo zła jakość powietrza w Markach w ostatnich dniach to efekt bezwietrznej pogody i silnych mrozów. Jednak smog nie powstałby w takich warunkach gdyby nie spalanie niedozwolonych form opału i odpadów. Spalając śmieci w domowych piecach trujemy siebie i najbliższych, niszczymy roślinność naszych ogrodów, skwerów, parków. A za spalanie odpadów grozi kara aresztu lub grzywny.

REKLAMA

Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy pojawia się problem spalania śmieci w domowych piecach. W niektórych rejonach miasta z kominów domów mieszkalnych ulatuje w powietrze trujący dym, powodujący pieczenie oczu czy drapanie w gardle (szczególnie w bezwietrzną pogodę). Nie można przewietrzyć mieszkania, a nawet przy zamkniętych oknach, dym wdziera się do środka przez przewody wentylacyjne.

Spalane w ten sposób śmieci stanowią źródło wielu zagrożeń, gdyż razem z duszącym dymem i drażniącym zapachem ulatuje w powietrze setki związków chemicznych. Kiedy w spalanych odpadach znajdują się przedmioty wykonane z tworzyw sztucznych, szkodliwość powstających związków znacznie wzrasta.

Źródłem zanieczyszczenia powietrza jest także spalanie zdawałoby się tak „niewinnych” odpadów jak wyroby z drewna np. stare okna, stare meble, itp . Jednakże i w tym przypadku wydzielają się do powietrza trujące substancje z chemicznych środków, które używane są do impregnacji i malowania tego rodzaju wyrobów.

Zgodnie z przyjętym przez Radę Miasta Marki systemem gospodarowania odpadami, od 1 lipca 2013 roku, odpady pochodzenia roślinnego są zbierane selektywnie  (worek brązowy). Na terenie Marek obowiązuje całkowity zakaz spalania liści i trawy.

Zgodnie z art. 191 ustawy o odpadach, kto, wbrew przepisowi art. 155, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny.

Każdorazowe stwierdzenie spalania odpadów powinno być niezwłocznie zgłoszone do Komisariatu Policji w Markach.

Pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Urzędu Miasta Marki dokonują kontroli pod względem spalania odpadów w instalacjach grzewczych budynków. W tym roku dokonano już ponad 50 kontroli, w wyniku których na policję skierowano 5 wniosków o ukaranie.

Skąd się bierze smog?

Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest "niska emisja", czyli spaliny pochodzące z kotłów i pieców na paliwa stałe w gospodarstwach domowych. Sytuację dodatkowo pogarsza spalanie złej jakości węgla w urządzeniach nie spełniających żadnych norm emisji spalin. Emisja zanieczyszczeń powietrza w Polsce wynika w głównej mierze z ogrzewania domów za pomocą węgla i innych paliw stałych, często w piecach nie spełniających żadnych standardów emisyjnych. W piecach tych można spalić nie tylko odpady węglowe (muł i miał), ale także zwykłe śmieci, w tym tworzywa sztuczne. Muł i miał węglowy to produkty o wysokiej zawartości siarki, chloru czy popiołu. W wielu krajach węgiel tego typu jest traktowany jako odpad i nie jest sprzedawany, właśnie ze względu na jego bardzo negatywny wpływ na jakość powietrza. W Polsce niestety nie istnieją normy dla jakości węgla sprzedawanego gospodarstwom domowym.

Gmina Miasto Marki realizuje Program dofinansowań do wymiany kotłów opalanych paliwem stałym na ekologiczne źródła ogrzewania (gaz, prąd, olej). W 2018 roku było na ten cel przewidziane w budżecie 150.000,00 zł. Środki na Program w 2018 roku zostały już wyczerpane. Program wzbudził ogromne zainteresowanie wśród mieszkańców. Z początkiem 2019 roku pojawią się pierwsze  informacje o zbieraniu wniosków na 2019 rok.

Dotacja w ramach gminnego Programu to max 75% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 8.000,00 zł brutto.

Wybieraj opał dobrej jakości

Od 1 lipca 2018 roku na Mazowszu nie wolno spalać w kotłach, piecach i kominkach:

- mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,

- węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,

- węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm,

- paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20% (np. mokrego drewna).

Jeżeli ogrzewasz dom kotłem tradycyjnym, zalecamy palenie w nim:

- węglem kamiennym gruboziarnistym,

- ekogroszkiem,

- pelletem,

- brykietem,

- biomasą drzewną,

- drewnem sezonowanym (np. buk, brzoza, dąb, grab).

Kupując paliwo na opał mieszkańcy Mazowsza powinni domagać się od sprzedawców certyfikatów / dokumentów potwierdzających (na piśmie) odpowiednie parametry zakupionego towaru. Zakup powinien zostać udokumentowany dowodem sprzedaży (paragonem lub fakturą). Ww. dokumenty będą stanowiły dowody w trakcie przeprowadzania kontroli jakości paliw stosowanych przez mieszkańców.

SPRAWDŹ JAKOŚĆ POWIETRZA W MARKACH

 Źródło: marki.pl

REKLAMA

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

23
Poniedziałek
Wrzesień 2019
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123456
imieniny:
Bogusława, Liwiusza, Tekli

REKLAMA