REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Dlaczego opłata za śmieci powiązana ze zużyciem wody? - wyjaśnia burmistrz Jacek Orych i zaprasza na transmisję

Miasto

Temat nowych kosztów i opłat za wywóz śmieci spędza sen z powiek samorządowcom, a od niedawna także mieszkańcom. Powiązanie opłat za śmieci ze zużyciem wody, dla mieszkańców jest kontrowersyjnym rozwiązaniem, co można przeczytać w wielu nieprzychylnych komentarzach. Powodów zaproponowania takiego rozwiązania jest kilka. Burmistrz Jacek Orych tłumaczy dlaczego miasto przymierza się do nowego systemu opłat. Zaprasza także na posiedzenie Komisji Rady Miasta o godz. 14:00, na którym będzie prezentowana uchwała zmieniająca system naliczania opłaty za śmieci. Dwie godziny później obradować będzie Rada Miasta, która podejmie ostateczną decyzję odnośnie nowych opłat za śmieci.

REKLAMA

Poniżej prezentujemy całą wypowiedź burmistrza Jacka Orycha w oryginalnej pisowni:

„Myślę, że to chyba najtrudniejsze tematy, jakie musiałem analizować i decyzje jakie musiałem podejmować w mojej prawie trzynastoletniej karierze samorządowca. Temat podwyżek zawsze nie jest przyjemny, a te, o których chcę kilka słów napisać, są (piszę wprost) DRASTYCZNE!!!

Od kilku tygodni pracowaliśmy nad tematem opłat za śmieci. Już kilka miesięcy temu dobitnie przekonały się o tym niemal wszystkie samorządy na Mazowszu. Trzeba jednoznacznie stwierdzić – TANIE ŚMIECI SIĘ SKOŃCZYŁY. I od razu piszę wprost – jeśli nie pojawią się regulacje ogólnopolskie na poziomie rządowym, regulacje które zmusza firmy do zakończenia monopolizowania i dyktowania ogromnych cen na śmieci – długo się to nie skończy. Będzie jeszcze drożej!

Po otwarciu przetargu na obsługę Marek najtańsza oferta opiewała na ponad 1.404.000 zł w stosunku do około 350.000 jakie płaciliśmy do tej pory MIESIĘCZNIE. Wzrost o ponad 400%!

Przepisy mówią wyraźnie – system śmieciowy w gminie musi się bilansować – więc analogicznie muszą wzrosnąć stawki za odbiór śmieci. I tak stosując przepis wprost stawka za śmieci segregowane powinna wzrosnąć z 8 zł do ponad 45 zł – OD OSOBY! Przepisy ustalają też stawkę maksymalną, która wynosi niecałe 32 zł – czyli po podliczeniu różnicę prawie 3.500.000 rocznie trzeba dołożyć z budżetu miasta kasując niektóre inwestycje.

Zaczęliśmy poszukiwać innej metody naliczania opłaty za śmieci z kilku powodów – główne były dwa by podwyżki nie były tak drastyczne – jeśli w ogóle można o czymś takim w takiej sytuacji pisać. Drugą istotną przesłanką była (napisze to wprost) nieuczciwość kilku tysięcy naszych mieszkańców. Czemu nieuczciwość – obecnie w systemie ze złożonych deklaracji wynika ze za śmieci płaci około 33.900 osób. A mieszka - 40.000? Pewnie nawet więcej. Niestety nie mamy mechanizmów prawnych, by zmusić mieszkańca, by w deklaracji napisał prawdę – ubolewam, że tak się nie dzieje.

Co możemy? Możemy zmienić system. Ustawa daje nam 4 możliwości. Od osoby – jak jest obecnie, do gospodarstwa domowego, od powierzchni mieszkania (domu) i od wody. Niestety żaden z tych systemów nie jest doskonały – choć w mojej ocenie najbardziej „doskonały” jest system właśnie od osoby pod jednym warunkiem, że 100% uczciwie są składane deklaracje. Kolejnym najbardziej rozsądnym system jest właśnie system od wody.

I tu zakończę – czytam Wasze komentarze na różnych forach, przeprowadzam dziesiątki rozmów. Rozumiem te argumenty, bo wynikają one z wielu rzeczy: braku wiedzy (ja też o wielu mechanizmach dowiedziałem się na przestrzeni ostatnich kilku tygodni), niezrozumienia jak można wodę łączyć ze śmieciami, sprzeciwem przed podwyżkami (tu się zgadzam) też mi się przy 4-osobowej rodzinie nie uśmiecha płacić 400% więcej. A to jest pułap, na który wchodzimy. Jak nie od wody, to od osoby będzie podwyżka z 8 zł na 32 zł miesięcznie za segregowane. Jest zapewne wiele innych niezrozumiałych kwestii.

Dziś o godzinie 14 rozpoczyna się Komisja Rady Miasta gdzie będzie prezentowana uchwała zmieniająca system naliczania opłaty za śmieci. Sesja, podczas której radni podejmą ostateczną decyzję odbędzie się o godzinie 16. Zapraszam do obejrzenia obu posiedzeń. Na komisji będę przedstawiał prezentacje i informacje, z czego wynikają te ceny, jak wygląda rynek śmieciowy, czemu akurat woda do wyliczania stawki, jak to wygląda w przeliczeniu na zużycie wody – i wiele, wiele innych informacji, które pojawiają się w komentarzach, a na wszystkie ciężko tu odpisać, bo jest tego bardzo, bardzo dużo.

Proszę w miarę możliwości o przekazanie zaproszenia do oglądania jak największej liczby waszych sąsiadów, znajomych, przyjaciół z Marek.

Linki do posiedzeń komisji i sesji podam bliżej godzin ich rozpoczęcia (komisja godz. 14:00, sesja godz. 16:00) – obecnie jeszcze nie są dostępne. Transmisje pojawią się na oficjalnym kanale miasta Marki na portalu YouTube."

Źródło: FB.com/BurmistrzMarek

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

Kasia
A gospodarstwa 2 osobowe, które zużywają dużo wody - 9-10 m3,, maja płacić ponad 100 zł za śmieci miesięcznie??? To proszę naliczać tak, jak u osób które płacą ryczałt za wodę 2,95 m3 - czyli 2 os x 2,95 m3 x 10,50zł. a nie 9 -10m3 x10,50 zł (pewnie to jeszcze netto)? Czyli w jednym domu 2 osoby zapłacą 60 zł, w drugim 2 osoby zapłacą 120 zł (bo więcej piorą). Gdzie tu jakieś przemyślenia? Gdzie logika?

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

18
Niedziela
Sierpień 2019
Sierpień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Bogusława, Bronisława, Ilony

REKLAMA