REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Radni zagłosowali za uchwałą zakładająca naliczanie opłat za śmieci powiązane ze zużyciem wody (wideo)

Miasto

Zanim doszło do głosowania nad uchwałą, która wyznacza nowy system naliczania opłat za wywóz śmieci w powiązaniu ze zużyciem wody, burmistrz Jacek Orych szeroko uzasadnił propozycję uchwały. Prezentacja, którą przeprowadził wskazuje, że żadna z propozycji naliczania opłat za wywóz śmieci nie jest idealna, jednak specyfika naszego miasta wskazuje, iż powiązanie opłat za śmieci ze zużyciem wody jest najmniej niedoskonałym rozwiązaniem. Radni zdecydowali: Opłata za śmieci będzie powiązana ze zużyciem wody.

REKLAMA

Burmistrz Jacek Orych przedstawiał cztery metody wyliczania stawek za wywóz śmieci: naliczanie opłat od liczby zamieszkałych osób w gospodarstwie domowym, naliczanie opłat od powierzchni mieszkaniowej gospodarstwa domowego, naliczanie opłat od każdego gospodarstwa domowego niezależnie od liczby zamieszkujących osób, oraz naliczanie opłat w powiązaniu ze zużyciem wody.

Największą wadą systemu naliczania opłat od liczby zamieszkiwanych osób w gospodarstwach domowych jest nieuczciwość właścicieli posesji, którzy nie zgłaszają rzeczywistej liczby zamieszkujących osób. Specyfika naszego miasta, gdzie jest wiele domów wynajmowanych np. na potrzeby pracowników tymczasowych, pracujących na budowach – pozwala na wiele nadużyć przy takim naliczaniu opłat. Władze miasta stwierdziły wiele przypadków dużego zużycia wody (wykryto przypadek zużycia 35 m3 / m-c) i jednoczesnego niezgłoszenia żadnej osoby w tzw. deklaracji śmieciowej. Z tego tytułu miasto zanotowałoby istotną niedopłatę w zapłaceniu należności dla firmy wywożącej śmieci.

Wadą naliczania opłat od powierzchni mieszkaniowej jest niesprawiedliwość w przypadku zamieszkiwania niewielkiej liczby osób (lub jednej osoby) na dużej powierzchni mieszkaniowej. W takich przypadkach osoba samotna musiałaby uiszczać opłatę taką samą jak wielodzietna rodzina zamieszkująca podobną powierzchnię mieszkaniową.

Opłata naliczana od każdego gospodarstwa domowego niezależnie od liczby mieszkańców i powierzchni mieszkaniowej jest najbardziej niesprawiedliwa, gdyż nie uwzględnia żadnych różnic w poziomie produkowania śmieci.

Jak tłumaczył burmistrz Jacek Orych, pozostaje jedyne rozwiązanie najbardziej szczelne pod względem największego dopasowania opłat za śmieci do rzeczywistego poziomu produkowania śmieci przez dane gospodarstwo domowe. Jest to powiązanie opłat za wywóz śmieci ze zużyciem wody. Oczywiście i to rozwiązanie nie jest idealne w przypadku gospodarstw domowych, które zużywają dużo wody, a produkują mają śmieci. Jednak wg opinii władz miasta jest to najlepszy i najbardziej szczelny system opłat za śmieci spośród czterach, które mają do wyboru.

Więcej szczegółów dotyczących tego zagadnienia oraz dyskusji radnych na ten temat można poznać w relacji wideo z posiedzenia połączonych komisji:

 

Po wielogodzinnych dyskusjach i przedstawianych propozycjach rozwiązań, podjęto uchwałę w sprawie ustalenia metody opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na nieruchomościach zamieszkałych na terenie Gminy Miasto Marki, której treść zakłada, że 1 metr sześcienny zużycia wody przez gospodarstwo domowe miesięcznie przekłada się na 10,50 zł opłaty za śmieci. Z kolei gospodarstwa domowe, które nie zamierzają segregować śmieci zapłacą za 1 m3 zużycia wody dwukrotnie więcej: 21,65 zł. Cała treść uchwały TUTAJ. Za podjęciem uchwały było 15 radnych: Marcin Brzeziński, Anna Chojecka, Grzegorz Chwiłoc-Fiłoc, Janusz Jaworski, Jarosław Jaździk, Daniel Kurek, Przemysław Lis, Agnieszka Lużyńska, Andrzej Nadolski, Urszula Paszkiewicz, Paweł Pniewski, Andrzej Rostek, Marlena Stosio, Magdalena Szafarz, Robert Szafrański. Przeciwko byli: Jacek Domaszczyński, Tomasz Paciorek, Michał Piwko, Mikołaj Szczepanowski, Anna Woźniak. Od głosu wstrzymał się Michał Jaroch.

Cała sesja Rady Miasta do obejrzenia poniżej:

 

ZałącznikiREKLAMA

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

Piotr
CO ZA ABSURD...!!! Zużycie wody to również podlewanie ogrodowe, które nie ma nic wspólnego z liczba mieszkańców produkujących śmieci...!!! Jeśli już, to powinno być to doniesione do ilości odprowadzanych ścieków...!!!
Katarzyna
Głupota. Proszę o podanie przepisów, które by podały podstawę, naukową - jakąkolwiek zresztą na podstawie czego, i jak, można wnioskować, że ilość śmieci można wyliczyć na podstawie zużycia wody? Jak?
Joanna
Beznadziejna głupota! Skandal! Nasze gospodarstwo jest 2-osobowe, ale zużywamy 9 m wody - pralka chodzi co 2-3 dni, Kąpiel 2 x dziennie , zmywanie - to chyba podstawa. A wytwarzamy 2 x po połowie pojemnika 120 l na śmieci - bo żywimy się w pracach lub poza domem, I teraz mamy płacić prawie 100 zł/ miesiąc ( czyli 1200 zł rocznie) za wywiezienie tych śmieci? Czy ludzie mają chodzić przez to śmierdzący w przepoconych ubraniach do pracy, żeby mniej płacić za śmieci? Głupota po wielokroć!!!
Włodek
Masakra - czyli za śmieci z tego co liczę będę płacił ponad 150 PLN miesięcznie !!!
Jacek
Według mnie uchwała może mieć związek z prawdopodobieństwem popełnienia przestępstwa o charakterze korupcyjnym. W związku z powyższym zawiadomię odpowiednie służby z prośbą o zbadanie sprawy.
Daniel
W tym mieście woda jest najdroższa w okolicy a teraz jeszcze śmieci. A może przetarg został tak rozpisany aby tylko 1 firma mogła w nim wystartować..... A co jak ktoś ma basen w domu ??? To za śmieci będzie płacił więcej niż za prąd i gaz razem ??? Może uzależnijmy cenę śmieci od ilości spożytego alkocholu !!! Albo od średniej ilości wdechów i wydechów....
Asia
Totalna bzdura co mają śmieci do wody, czyli po prostu mamy się nie myć żeby płacić mniej za śmieci? Dlaczego się nie wezmą za tych co wogole nie płacą? Inni mają za takich cierpieć? Bzdura jeszcze raz bzdura!
Bernadeta
Najbardziej sprawiedliwe wydaje się powiązanie wywozu śmieci z wywozem nieczystości płynnych. Każde z gospodarstw ma teraz podpisaną umowę z firmą wywożącą ścieki i można ustalić jakie jest średnie zużycie wody przez dane gospodarstwo. Jest to wydaje mi się, jedyne wyjście w sytuacji braku kanalizacji i niemożliwości w związku z tym ustalenia faktycznego zużycia wody(podlewanie ogrodu). A co z gospodarstwami, które mają własne ujęcie wody? Nie będą płacić za śmieci?
Markowianin
Czytam komentarze i szlag mnie trafia, że żyję w tak głupim społeczeństwie. Czy ktoś z Was pokusił się i przeczytał ustawę? Czy znacie jej założenia? Urząd Miasta i Rada Miasta ma związane ręce bublem prawnym. Jeżeli macie pretensje to zgłoście je do posłów. To posłowie durni przyjęli prawo stworzone na kolanie. Pomawiacie i sugerujecie przekręt. Bo tak jest najłatwiej. Ale przeczytać ze zrozumieniem to już wysiłek. Problem dotyczy każdego mieszkańca. Bo każdy system jest niesprawiedliwy.
cofe
A kto w TEJ uchwale będzie zwolniony z opłat za śmieci?? Może ci sami co z wszelakich podatków , składek emerytalnych, akcyz za handel paliwami i autami, pokropków...
cofe
Od 2 czerwca 2018 r. do 02 czerwca 2021 r. ., zgodnie z taryfą zatwierdzoną przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, mieszkańcy miasta WARSZAWA za metr sześcienny zimnej wody płacić będą 3,60 zł netto (3,89 brutto). 4z12 Warszawa Warszawa Pixabay.com 0 0 Stołeczne przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne postanowiło zaserwować warszawiakom obniżkę cen. Od 2 czerwca 2018 r. do 02 czerwca 2021 r. ., zgodnie z taryfą zatwierdzoną przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, mieszkańcy tego miasta za metr sześcienny zimnej wody płacić będą 3,60 zł netto (3,89 brutto). REKLAMA Korzystanie z usługi odprowadzania ścieków wiąże się w Warszawie z kosztem 5,52 zł zł netto (5,96 zł brutto) za metr sześcienny. Łączna cena wody i usługi odprowadzenia ścieków w grupach gospodarstw domowych i pozostałych odbiorców wynosi zatem 9,12 zł netto (9,85 zł brutto) za metr sześcienny. Do tego dochodzi opłata abonamentowa za utrzymanie w gotowości urządzeń kanalizacyjnych w kwocie 6,39 z
Piotr
Do "Markowianin" - przeczytałem i wcale tak nie jest, że ręce są związane...inteligentni radni potrafią znaleźć sensowniejsze wyjście z problemów. Zwłaszcza, że Ustawodawca nie wskazał czy użyte w ustawie wyrażenie „ilość zużytej wody z danej nieruchomości” dotyczy całości zużytej wody (wskazanie licznika głównego), czy też pomniejszonej o wskazanie podliczników zainstalowanych na nieruchomości. Jednocześnie w piśmie z 21 grudnia 2016 r. Ministerstwo Środowiska wyraziło stanowisko, iż ustawa nie określa wprost, iż ma być to ilość zużywanej wody na podstawie odczytu z urządzenia pomiarowego. Możliwe jest określenie zużytej wody z danej nieruchomości np. po określeniu urządzeń z jakich ilość wody ma być odczytywana. Wówczas zdaniem Ministerstwa możliwe jest wyłączenie odczytów zużytej wody wykorzystywanej np. rekreacyjnie czy dla utrzymania zieleni ogrodowej. Oznacza to, że gmina samodzielnie określa sposób wskazywania w deklaracji ilości zużytej wody. Dlatego też, na przykład Rada Gminy
Jacek
Do markowianin. Problem zawyżonych cen za wywóz i utylizację odpadów komunalnych dotyczy wielu miejscowości w naszym kraju i rzeczywiście jest efektem durnej ustawy, która stworzyła tzw mafie śmieciowe. Nie mniej jednak organy samorządowe mają instrumenty przeciwdziałania takim patologiom. Czy nowy, stary burmistrz pofatgował się i zgłosił możliwość zawiązania zmowy cenowej? Rozstrzygnięto złodziejski przetarg próbując zrzucić winę na ustawodawców. Wobec działań podjętych przez mareckich samorządowców, które są wprost w sprzeczności z interesem mieszkańców rodzi się wątpliwość co do transparentności i czystych intencji. Myślę, że kontrola organów ścigania rozwieje wszelkie wątpliwości. Ponadto na stanowiska burmistrza i radnych wybiera się osoby oddane sercem samorządowi i lokalnej społeczności. Po co wybierać osoby, które później jedynie potrafią stwierdzić, że w sumie to nic nie mogą, bo są tylko burmistrzami lub radnymi?
Kasia
Dlaczego od osób nie mających licznika wody - liczy się 2,95 m3/osobę - a my, którzy mamy liczniki i zużywany więcej wody (np. po 4-5 m3 wody/osobę) mamy płacić za śmieci 2x więcej? Przecież to się nijak nie przekłada na wytwarzane śmieci!!! Paranoja.
Janusz
Czy ilość zużywanej wody przez dana osobę wraz z jej adresem i innymi danymi - nie należą przypadkiem do danych osobowych podlegających ochronie?

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

10
Wtorek
Grudzień 2019
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
252627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Danieli, Bohdana, Julii

REKLAMA