REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Większość placówek oświatowych w Markach planuje udział w strajku

Nauka

Do 25 marca wśród nauczycieli trwało referendum strajkowe zorganizowane przez ZNP. Znane są jego wyniki w województwach. Również w Markach większość placówek oświatowych planuje uczestnictwo w strajku.

REKLAMA

Jeśli porozumienie nie zostanie osiągnięte co do żądania podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych o 1 tys. zł, strajk ma się rozpocząć 8 kwietnia. Prawie 79 proc. ogółu szkół w Polsce zamierza wziąć udział w strajku. Tak wynika z najświeższych danych ZNP dotyczących wyników referendów strajkowych (stan na środę 27 marca br., godziny popołudniowe).

Największy odsetek szkół deklaruje przyłączenie się do akcji strajkowej w województwach: kujawsko-pomorskim (91 proc.), łódzkim (87 proc.), warmińsko-mazurskim (87 proc.) i wielkopolskim (84 proc.). Na Mazowszu jest to 71 % szkół i placówek. To jednak nadal jeszcze niepełne dane. Będą one aktualizowane, ponieważ do ZG ZNP wciąż spływają informacje z województw. W aż 91,2 proc. szkół – spośród tych, w których odbyły się referenda – pracownicy wyrazili zgodę na strajk.

Jeśli do strajku dojdzie i szkoły zostaną zamknięte, rodzice - pod pewnymi warunkami - będą mogli skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że rodzice, którzy nie mają z kim zostawić dziecka w sytuacji, gdy przedszkole, szkoła lub żłobek są zamknięte mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Są jednak pewne warunki: zasiłek, do którego należy dołączyć oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu placówki, przysługuje, gdy o zamknięciu rodzic dowiaduje się na mniej niż 7 dni przed tym zamknięciem. Zasiłek w tym przypadku można uzyskać tylko na dzieci do lat 8. Jeżeli rodzic jest zatrudniony, to wniosek o wypłatę dostarcza swojemu pracodawcy, jeśli prowadzi działalność gospodarczą, przynosi go do najbliższego ZUS-u. To wszystko można także zrobić online, jeśli ktoś ma założone indywidualne konto na platformie internetowej ZUS-u - wskazano w komunikacie.

Nauczycielom zaś za czas strajku nie będzie przysługiwać wynagrodzenie. Mówi o tym art. 23 ust.2 Ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych mówi bowiem: "w okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Okres przerwy w wykonywaniu pracy wlicza się do okresu zatrudnienia w zakładzie pracy".

Jak sytuacja wygląda w Markach? - Dziś spotkałem się z dyrektorami szkół i przedszkoli. Wiodącym tematem był oczywiście planowany strajk w edukacji. Z wyników referendum strajkowego wynika, że 8 kwietnia do protestu dojdzie w większości naszych placówek oświatowych. Omawialiśmy różne opcje – zarówno te dotyczące przeprowadzenia egzaminów jak opieki nad dziećmi w trakcie strajku – informuje burmistrz Jacek Orych.

Na dzisiejszych obradach Komisji Oświaty Kultury i Sportu radni będą omawiać problem strajku.

- Postaramy się, by gimnazjaliści i ośmioklasiści bez względu na protest mogli napisać swoje testy, które w dużej mierze zdecydują o ich przyszłości. Mam też nadzieję (choć niewielką), że do 8 kwietnia dojdzie do obniżenia temperatury konfliktu na linii nauczyciele-rząd – dodaje burmistrz Jacek Orych.

Źródło: samorzad.pap.pl i glos.pl

ZałącznikiREKLAMA

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

6
Sobota
Czerwiec 2020
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Laury, Laurentego, Nory

REKLAMA