AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Uchwała ustalająca nową metodę naliczania opłat za śmieci została unieważniona przez Regionalną Izbę Obrachunkową

Miasto

Uchwała Rady Miasta Marki w sprawie nowej metody naliczania opłat za śmieci została zbadania przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Na stronie biuletynu RIO ukazała się uchwała w sprawie orzeczenia nieważności uchwały Rady Miasta Marki z dnia 8 marca 2019 r. w sprawie ustalenia metody opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na nieruchomościach zamieszkałych na terenie miasta Marki.

REKLAMA

Przypomnijmy, że uchwała Rady Miasta Marki ustalała stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od właścicieli nieruchomości  w wysokości 10,50 zł miesięcznie za 1 m3 zużytej wody z danej nieruchomości, jeżeli odpady komunalne są zbierane i odbierane w sposób selektywny oraz w wysokości 21,65 zł miesięcznie za 1 m3 zużytej wody jeżeli odpady nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny.

Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie orzekło nieważność uchwały Rady Miasta Marki w sprawie ustalenia metody opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na nieruchomościach zamieszkałych na terenie Gminy Miasto Marki, z powodu istotnego naruszenia prawa, tj. art. 6k ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1454 ze zm.). Artykuł ten przedstawia trzy metody naliczania opłat za śmieci: od liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, od ilości zużytej wody z danej nieruchomości, lub powierzchni lokalu mieszkalnego.

W ocenie Kolegium Izby, Rada Miasta Marki, określając w uchwale metodę ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi jako iloczyn zużytej wody z danej nieruchomości oraz stawki opłaty za gospodarowanie odpadami, nie była uprawniona do wskazywania, iż metoda ta dotyczy nieruchomości zamieszkałej, na której został zamontowany wodomierz zaplombowany przez wskazaną spółkę lub przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne. Powyższe ograniczenie wykracza poza delegację art. 6k ust. 1 pkt 1 ustawy o u.cz.p.g.

Ponadto w ocenie Kolegium Izby, Rada Miasta nie była uprawniona do określenia podstawy ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi jako średniomiesięcznego opomiarowania zużycia wody z nieruchomości zamieszkałej, obejmującego okres od 1 stycznia do 31 grudnia. Według Kolegium Izby ilość zużytej wody z nieruchomości oznacza faktyczną ilość zużytej wody w okresie za który należna jest opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi w związku z powstaniem obowiązku ponoszenia tej opłaty. Rada Miasta nie była uprawniona do określenia, iż podstawą ustalenia przedmiotowej opłaty dla nieruchomości na której zamieszkują mieszkańcy stanowi średniomiesięczne zużycie wody w okresie wcześniejszym, tj. w okresie od stycznia do grudnia 2018 roku.

Całą treść uchwały RIO można przeczytać TUTAJ.

Całą treść uchwały Rady Miast Marki można przeczytać TUTAJ.

ZałącznikiRedakcja .

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

18
Wtorek
Czerwiec 2019
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Elżbiety, Marka, Pauli

REKLAMA