AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Burmistrz Jacek Orych komentuje orzeczenie RIO dotyczące metody naliczania opłat za śmieci

Miasto

Burmistrz Jacek Orych odniósł się do uchwały Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie orzeczenia nieważności uchwały Rady Miasta Marki dotyczącej ustalenia metody opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

REKLAMA

Przypomnijmy, że uchwała Rady Miasta Marki ustalała stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od właścicieli nieruchomości  w wysokości 10,50 zł miesięcznie za 1 m3 zużytej wody z danej nieruchomości, jeżeli odpady komunalne są zbierane i odbierane w sposób selektywny oraz w wysokości 21,65 zł miesięcznie za 1 m3 zużytej wody jeżeli odpady nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny. Nowa metoda naliczania opłat za śmieci została wybrana, aby zapobiegać sytuacjom, w których mieszkańcy zgłaszają mniejszą liczbę osób w deklaracji śmieciowej od rzeczywistej liczby zamieszkiwanych osób w gospodarstwie domowym.

Jednak metoda naliczania opłat za śmieci jako średniomiesięczne zużycie oparte na zeszłorocznym zużyciu wody, została zakwestionowana przez RIO. Według RIO, Rada Miasta nie była uprawniona do określenia podstawy ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi jako średniomiesięcznego opomiarowania zużycia wody z nieruchomości zamieszkałej, obejmującego okres od 1 stycznia do 31 grudnia. Według Kolegium Izby ilość zużytej wody z nieruchomości oznacza faktyczną ilość zużytej wody w okresie za który należna jest opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi w związku z powstaniem obowiązku ponoszenia tej opłaty.

RIO sugeruje, że takie opłaty powinny być naliczane na bieżąco. Jednak według burmistrza Jacka Orycha, nie jest możliwe wdrożenie takiego systemu:

- Na pierwszy rzut oka – logiczne. Problem w tym, że każdy mieszkaniec składałby deklarację nie raz w roku, ale…. co miesiąc. Czyli w ciągu roku do urzędu spływałoby – czysto teoretycznie 100 tys. deklaracji rocznie, czyli 400 dziennie. Jak to mówią młodzi - nie do ogarnięcia. Poza tym jak wyliczyć stawkę opłaty? W systemie uwzględniającym zużycie wody w poprzednim roku mielibyśmy odpowiednie dane. W systemie, który nakazuje naliczanie od bieżącego zużycia, nie mamy żadnej podstawy.

Jednak zakwestionowany system naliczania opłat na podstawie zużycia wody z ostatniego roku jest już stosowany w wielu miastach w Polsce. Burmistrz Jacek Orych jako przykład jednego z takich miast podaje Lesznowolę:

- Zastanawia mnie to, czym różnimy się od Lesznowoli. Tam uchwała przeszła wcześniej przez RIO bez problemu – mimo że zakłada obliczanie stawki na podstawie danych za poprzedni rok. Inne gminy, które stosują system oparty na wodzie, też obliczają na podstawie danych z poprzedniego roku. Pewnie niedługo zobaczymy, czy Marki są jednostkowym przypadkiem, czy też początkiem nowej linii orzeczniczej RIO.

Co takie orzeczenie Regionalnej Izby Obrachunkowej oznacza dla mieszkańców? Czy miasto wycofa się z naliczania opłat za śmieci w powiązaniu ze zużyciem wody? Burmistrz uważa, że to wciąż najlepsze rozwiązanie dla budżetu miasta i także dla mieszkańców, którzy uczciwie opłacają rachunki za śmieci.

-  Dla Państwa wniosek jest taki, że prawdopodobnie do końca maja stare stawki się nie zmienią. Zanim przegłosujemy nową uchwałę, zanim się uprawomocni, musi minąć odpowiednia ilość czasu. Przypominam, że płacimy teraz w systemie miesięcznym. Dla miasta oznacza to, że póki co musi dokładać do systemu zagospodarowania odpadów. To jest mniej więcej 1 000 000 złotych miesięcznie. Jeszcze nie rezygnujemy z inwestycji zaplanowanych. Podkreślam – jeszcze…

Co teraz? Analizujemy jeszcze różne warianty. Ten prawdopodobny w tej chwili to kontynuacja starego systemu (od zadeklarowanej osoby), ale oczywiście z nowymi, wyższymi stawkami. Liczę na uczciwość markowian i że nie nastąpi – jak w innych gminach – migracja z systemu. Nadal uważam, że powinniśmy iść w stronę systemu opartego na zużyciu wody. Nad tym będziemy pracować. To jedyna opcja, choć oczywiście nieidealna. Nie chciałbym, żeby uczciwi dopłacali do tych, którzy złożyli nieprawdziwą deklarację.

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

18
Wtorek
Czerwiec 2019
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Elżbiety, Marka, Pauli

REKLAMA