AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne wśród trzech najnowocześniejszych szkół w Polsce

Miasto

Budynek zrównoważony to obiekt oszczędny, komfortowy i zbudowany w poszanowaniu środowiska naturalnego. Jak informuje portal propertydesign.pl na chwilę obecną istnieją trzy certyfikowane szkoły w Polsce budowane według tych zasad. Jedną z nich jest Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Zielonych obiektów publicznych jest w Polsce niewiele. Wynika to z braku świadomości inwestora publicznego o tym, że wznoszenie zrównoważonych obiektów jest potrzebne. Problemem jest też obawa przed kosztami: niewiadomymi, skoro inwestor nie ma doświadczenia z takimi projektami.

Na chwilę obecną istnieją tylko trzy certyfikowane "zrównoważone" szkoły w Polsce. Dwie w systemie LEED, jedną w systemie BREEAM. Jako pierwsza była szkoła American School of Warsaw w Konstancinie-Jeziornej, która uzyskała certyfikat LEED w 2016 r. Z końcem 2018 r. do tej listy doszły dwie szkoły: Akademia High School w Warszawie, również certyfikowana w LEED, a zaledwie miesiąc po niej certyfikowano pierwszą szkołę w BREEAM, czyli Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne.

Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne z założenia jest "zero-energetyczne". Oznacza to, że w rocznym bilansie MCER zużyje tyle energii, ile samo wyprodukuje. Osiągnięto to dzięki zastosowaniu systemu odnawialnych źródeł energii, takich jak panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, zaawansowane systemy odzysku energii cieplnej i urządzenia do produkcji energii elektrycznej z gazu (agregaty kogeneracyje). Budynek posiada właściwości termoizolacyjne na najwyższym poziomie, jest wyposażony też w urządzenia oszczędzające wodę.

Czym jeszcze zaskoczy obiekt edukacyjny w Markach? Wiemy, że ponadto będzie posiadał możliwość regulacji nie tylko temperatury, ale i natężenia światła w zależności od nasłonecznienia pomieszczeń. Charakterystycznym elementem budynku jest dach składający się z dwóch obszarów tj. dach zwykły w obszarze posadowienia central wentylacyjnych i dach zielony typu bagiennego.

Całość inwestycji ma być objęta certyfikatem BREEAM. Więcej na temat certyfikacji BREEAM można przeczytać TUTAJ. Termin oddania kompleksu przypada na okres wakacyjny w 2019 roku. Po zakończeniu prac uczniowie rozpoczną we wrześniu nowy rok szkolny 2019/2020.

Źródło: propertydesign.pl

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

18
Wtorek
Czerwiec 2019
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Elżbiety, Marka, Pauli

REKLAMA