AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Znana jest nowa propozycja naliczania opłat za śmieci. 17 kwietnia będzie rozpatrywany nowy projekt uchwały

Miasto

Na VIII sesji Rady Miasta Marki, która odbędzie się 17 kwietnia przewidziano w programie rozpatrzenie uchwały dot. opłaty śmieciowej. Po orzeczeniu Regionalnej Izby Obrachunkowej, które unieważniło dotychczasową uchwałę, miasto szybko reaguje i proponuje zmianę.

REKLAMA

Pierwsza uchwała Rady Miasta Marki ustalała stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od właścicieli nieruchomości  w wysokości 10,50 zł miesięcznie za 1 m3 zużytej wody z danej nieruchomości, jeżeli odpady komunalne są zbierane i odbierane w sposób selektywny oraz w wysokości 21,65 zł miesięcznie za 1 m3 zużytej wody jeżeli odpady nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny. Ta propozycja wywołała burzę na forach internetowych, a także gorącą dyskusję podczas debaty władz miasta z mieszkańcami, zobacz wideo:

Metoda naliczania opłat za śmieci jako średniomiesięczne zużycie oparte na zeszłorocznym zużyciu wody, została zakwestionowana także przez RIO. Według RIO, Rada Miasta nie była uprawniona do określenia podstawy ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi jako średniomiesięcznego opomiarowania zużycia wody z nieruchomości zamieszkałej, obejmującego okres od 1 stycznia do 31 grudnia. Według Kolegium Izby ilość zużytej wody z nieruchomości oznacza faktyczną ilość zużytej wody w okresie za który należna jest opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi w związku z powstaniem obowiązku ponoszenia tej opłaty.

Jaka jest nowa propozycja władz miasta? Znany jest nowy projekt uchwały, która będzie rozpatrywana na sesji Rady Miasta 17 kwietnia. Uchwała zawiera propozycję pozostania przy opłacie liczonej od osoby. Po wejściu w życie uchwały, mieszkańcy Marek za selektywną zbiórkę odpadów zapłaciliby 32 zł/os. i 67,5 zł/os za śmieci niesegregowane. Dla przypomnienia, aktualna stawka za odpady segregowane jest jedną z najniższych w Polsce i wynosi 8 zł/os. Cała treść projektu uchwały wraz z obszernym uzasadnieniem TUTAJ.

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

18
Wtorek
Czerwiec 2019
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Elżbiety, Marka, Pauli

REKLAMA