REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Poetycki wieczór z Klaudią Natalią Jaissle

Kultura

W czwartkowy wieczór Biblioteka Publiczna Miasta Marki gościła u siebie poetkę Klaudię Natalię Jaissle, która pochodzi z Marek, a od 2009 roku mieszka i pracuje w Düsseldorfie w zachodnich Niemczech. Zobacz wywiad z Klaudią Natalią Jaissle:
Galeria zdjęć


REKLAMA

Wieczór poetycki poświęcony był najnowszej twórczości, czyli wydanym w 2018 roku zbiorom poezji i esejów - PALETA BARW oraz ODCIEŃ&ESEJE. Pierwszy z nich poetka dedykowała mężowi; zawiera on trzy cykle wierszy: Szkice z natury, Zarys oraz Siciliana. Pani Klaudia zaprasza w nim czytelnika na podziwianie natury i próby odnalezienia się we współczesnym świecie. Ostatnia część tego zbioru Siciliana zamyka w sobie zaskakujące wrażenia z pobytu na Sycylii, gdzie autorka znajduje w głębi duszy zarówno odpowiedzi, jak i kolejne pytania na poprzednio odkryte tematy.

Pod koniec roku 2018 zostaje wydany zbiór ODCIEŃ&ESEJE, który poetka dedykuje swojej mamie Zofii Chojnowskiej - malarce i ikonopisarce.  W zbiorze poezji Klaudia Jaissle zaprasza czytelnika na odnalezienie kolorów, które odpowiadają różnym emocjom czy też stanom duszy. Autorka znajduje w odcieniach niebieskich smutne, zimne uczucia, po czym przechodzi z gorącej i pozytywnej czerwieni aż do świetlistej żółci, które wiąże min. z natchnieniem. Zbiór ESEJE zawiera teksty, które mają źródło w rzeczywistych wydarzeniach, sytuacjach i miejscach. Dotyczą osobistych przeżyć autorki oraz jej przemyśleń.

W świat poezji Klaudii Jaissle wprowadził zgromadzonych gości pan Aleksander Nawrocki - poeta, krytyk, tłumacz i wydawca. W swoim charakterystycznym stylu, wplatając często humorystyczne przemyślenia, opowiedział o najnowszych wierszach pani Klaudii. Podkreślił przy tym, jak ważnych, uniwersalnych wartości i emocji dotyczą. Życie z perspektywy  emigracji sprawia, że szczególnego znaczenia dla autorki nabierają  wiara, rodzina, obyczaje i ojczyzna.

Atrakcyjności wieczoru dodała również obecność pani Agnieszki Lużyńskiej – Przewodniczącej Komisji Oświaty, Kultury i Sportu, która zasłuchanym uczestnikom spotkania czytała wiersze autorki. Wspaniałe grono gości w różnym wieku pani Klaudia Jaissle zauroczyła swoją otwartością, skromnością, ciekawością świata oraz dużą wrażliwością. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze. Nawet po jego zakończeniu poetycka dusza pani Klaudii niczym nimb otaczała wciąż słuchaczy. Wieczór zakończył się podziękowaniem za przybycie i wspólnie spędzony czas. Nie zabrakło autografów, dedykacji w książkach oraz wspólnych zdjęć poetki z czytelnikami. Mieszkańcy podczas spotkania mieli również niepowtarzalną okazję podziwiać prace plastyczne pani Klaudii. 

Poetycki wieczór z panią Jaissle zorganizowano w ramach mareckich spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece Publicznej.

Wiersze i prace plastyczne artystki dostępne są na stronach: www.ame-muse-bouche.blogspot.com  oraz www.perlenbilder.blogspot.com

Źródło tekstu: Biblioteka Publiczna Miasta Marki

 

REKLAMA

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

6
Sobota
Czerwiec 2020
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Laury, Laurentego, Nory

REKLAMA