REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Po decyzji RIO Radzymin wprowadza model mieszany opłat za śmieci

Powiat

Wiele miast i gmin zmaga się z problemem podwyżek opłat za wywóz śmieci. Tak jest w Markach, ale i u sąsiadów z Radzymina. Zmiana modelu gospodarki odpadami w Gminie Radzymin nastąpi od 1 czerwca 2019 i będzie tam funkcjonował model mieszany: opłaty od wody dla zabudowy wielorodzinnej (tzw. bloków) i od osoby w domach jednorodzinnych.

REKLAMA

W dniu 25 kwietnia 2019 r. podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Radzyminie radni uchwalili dalsze zmiany w gospodarce odpadami w gminie Radzymin – od 1 czerwca 2019 r. dla zabudowy wielorodzinnej zostanie utrzymany model naliczania opłat w zależności od zużytej wody, natomiast dla domów jednorodzinnych przywrócony zostaje model opłat od ilości mieszkańców. Te zmiany są spowodowane decyzją Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie (RIO), która częściowo uchyliła uchwały dotyczące gospodarki odpadami, przyjęte przez Radę Miejską w Radzyminie w marcu br. Jednak w kwietniu i maju 2019 r. wszystkich mieszkańców nieruchomości zamieszkałych obowiązuje model naliczania opłat od zużycia wody.

Model mieszany od 1 czerwca 2019 oraz uszczelnienie poboru opłat

Regionalna Izba Obrachunkowa częściowo uchyliła Uchwałę nr 64/V/2019 Rady Miejskiej w Radzyminie z dn. 11.03.2019 r., która wprowadzała w gminie Radzymin model naliczania opłat za gospodarkę odpadami w zależności od zużycia wody. RIO utrzymała wprawdzie ten model w mocy, więc obowiązuje on w kwietniu i maju 2019 r., lecz uchyliła zapisy dotyczące odliczania wody z podliczników i ryczałtu z nieruchomości niezwodociągowanych. Taka decyzja wypaczyła intencje sprawiedliwości społecznej, które przyświecały Radzie Miejskiej i władzom wykonawczym gminy przy zmianie modelu. Pozostawienie w mocy modelu od wody, lecz bez możliwości odliczania wody z podliczników, spowodowałoby w wielu przypadkach naliczanie nadmiernie wysokich opłat za odbiór odpadów, np. gdy woda jest wykorzystywana na cele inne niż bytowo-socjalne, takie jak podlewanie czy pojenie zwierząt.

W związku z tym Burmistrz zaproponował Radzie Miejskiej dopuszczalny prawnie model mieszany, w którym naliczanie opłat od zużycia wody będzie stosowane w budynkach wielorodzinnych, zaś w budynkach jednorodzinnych – niezależnie od tego, czy są przyłączone do wodociągu czy nie – opłaty za odbiór odpadów będą naliczane od osoby zamieszkującej daną nieruchomość.

Taki dualizm pozwala na znaczące uszczelnienie poboru opłat od budynków wielorodzinnych, gdzie gmina miała bardzo ograniczone metody weryfikacji deklaracji od ilości mieszkańców, które składali zarządcy budynków. W gminie jest ponad 2,2 tys. mieszkań w budynkach wielorodzinnych, w których zameldowanych jest blisko 4 tys. mieszkańców. W dotychczasowych deklaracjach „śmieciowych” dla budynków wielorodzinnych ujętych było blisko 4,8 tys. mieszkańców, natomiast zużycie wody wskazuje, że faktyczna liczba zamieszkujących tam osób może wynosić nawet 6-6,5 tys. Naliczanie opłat od wody dla zabudowy wielorodzinnej pozwoli ująć w systemie osoby wynajmujące mieszkania, zamieszkujące czasowo, itp., które także wytwarzają odpady komunalne. W efekcie pozostali mieszkańcy, którzy rzetelnie deklarowali i uiszczali opłaty, będą płacić nieco mniej.

Nowe stawki od 1 czerwca 2019

W uchwalonych w dn. 25 kwietnia br. uchwałach Rada Miejska w Radzyminie określiła nowe stawki opłat miesięcznych, które zostały wyliczone na podstawie faktycznych kosztów systemu gospodarki odpadami, które gmina poniesie do końca roku 2019. Wynoszą one łącznie około 11,5 mln zł. Ta kwota obejmuje całość kosztów gospodarki odpadami komunalnymi, w tym koszty odbioru odpadów z nieruchomości zamieszkanych, niezamieszkanych i rekreacyjnych, prowadzenie PSZOK (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) przy ul. Komunalnej 8, a także zarządzenie systemem gospodarki odpadami. Ponieważ zgodnie z prawem gospodarka odpadami komunalnymi w gminie musi się bilansować, tzn. wpływ z opłat muszą pokrywać całość kosztów, a gmina nie może do systemu dopłacać, ani na nim zarabiać, to kwota ok. 11,5 mln zł musi zostać przeliczona na opłaty, zbierane od mieszkańców. Wyliczenia można znaleźć w uzasadnieniu do projektu uchwały.

W efekcie tych wyliczeń miesięczne stawki opłat od 1 czerwca 2019 r. w przypadku naliczania opłat od zużycia wody (budynki wielorodzinne) wyniosą:

  -  8,95 zł za 1m3 zużytej wody – w przypadku segregacji odpadów

  -  17,90 zł za 1m3 zużytej wody – w przypadku, gdy odpady są zbierane w sposób nieselektywny

W przypadku naliczania opłat od ilości mieszkańców (budynki jednorodzinne) miesięczne stawki wyniosą:

  -  32 zł od osoby – w przypadku segregacji odpadów

  -  64 zł od osoby – w przypadku, gdy odpady są zbierane w sposób nieselektywny

Ze zmianą modelu i stawek wiąże się złożenie nowych deklaracji, których wzory również zostały przyjęte podczas sesji Rady Miejskiej w Radzyminie w dn. 25.04.2019 r. Te wzory będą wkrótce opublikowane w BIP i na naszych stronach www. Do tego czasu przyjmowanie deklaracji zostało wstrzymane, zaś o jego wznowieniu będziemy informować. Gmina Radzymin planuje również uruchomienie nowych dyżurów i punktów terenowych, aby ułatwić zbieranie deklaracji – wkrótce podamy zaktualizowane terminy i miejsca.

Opłata za kwiecień i maj 2019 od zużycia wody dla wszystkich mieszkańców, płatne do 15 lipca

Uchylając tylko częściowo uchwałę nr 64/V/2019 Rady Miejskiej w Radzyminie z dn. 11.03.2019, Regionalna Izba Obrachunkowa utrzymała w mocy zmianę modelu naliczania opłat ma model od wody od 1 kwietnia 2019 r. Oznacza to, że w kwietniu i maju wszyscy mieszkańcy, niezależnie od tego, czy mieszkają w domach jedno- czy wielorodzinnych, muszą zadeklarować i zapłacić opłatę według stawek od 1m3 zużytej przez te dwa miesiące wody, czyli:

 -   8,95 zł za 1m3 zużytej wody – w przypadku segregacji odpadów

 -  17,90 zł za 1m3 zużytej wody – w przypadku, gdy odpady są zbierane w sposób nieselektywny

Zgodnie z decyzją RIO, od zużycia wody nie można odliczyć zużycia wody z podliczników.

Opłatę za kwiecień i maj należy uiścić w przedłużonym terminie - tj. do 15 lipca 2019. Wkrótce podamy informacje o możliwościach składania deklaracji na nowym wzorze oraz o wznowieniu procesu składania deklaracji.

W kolejnych miesiącach opłaty za odbiór odpadów komunalnych będzie trzeba należy uiszczać do 15-tego każdego miesiąca, następującego po miesiącu, którego opłata dotyczy, np. za czerwiec należy zapłacić do 15 lipca, za lipiec do 15 sierpnia, itd.

Źródło: Radzymin.pl

REKLAMA

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

27
Wtorek
Wrzesień 2022
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12
imieniny:
Damiana, Mirabeli, Wincentego

REKLAMA