REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Ponad 51 tys. wniosków na ponad 1 mld zł złożonych w programie „Czyste Powietrze”. Można składać kolejne wnioski o dofinasowanie

Miasto

Ponad 51 tys. wniosków na kwotę ponad 1 mld zł złożono dotąd w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze” - poinformował w czwartek wiceminister środowiska Sławomir Mazurek. Jak skorzystać z dofinansowania na źródeł ciepła starej generacji oraz termomodernizację budynku?

REKLAMA

W ramach uruchomionego we wrześniu ub. roku rządowego programu „Czyste Powietrze” można m.in. uzyskać dotacje i pożyczki na termomodernizację domów jednorodzinnych czy wymianę pieców grzewczych na bardziej ekologiczne źródła ciepła - np. gazowe czy odnawialne.

- Program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Czyste Powietrze” od początku uruchomienia, czyli od września 2018 roku, cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Do 10 maja złożono w całej Polsce ponad 51 tys. wniosków na kwotę przekraczającą już 1 mld zł. Zarządy wojewódzkich funduszy ochrony środowiska podjęły 12 tys. 745 uchwał o udzieleniu dofinansowania na kwotę 221 mln zł – poinformował w Sejmie wiceminister środowiska Sławomir Mazurek, odpowiadając w czwartek w sejmie na pytanie poselskie.

Zawarto już 8797 umów na dofinansowanie, na łączną kwotę 139 mln zł. Tylko w ciągu tygodnia między 3 a 10 maja liczba zawartych umów wzrosła o ponad 1,2 tys., a wartość udzielonego dofinansowania o ok. 24 mln zł.

Wiceminister przypomniał, że program „Czyste Powietrze” jest narzędziem polityki proekologicznej państwa, służącym sprostaniu „wyzwaniu cywilizacyjnemu”, jakim jest poprawa jakości powietrza. Potencjał do realizacji tego celu resort środowiska widzi także w instalacjach fotowoltaicznych, gdzie do wytwarzania prądu służy energia słoneczna.

W ramach programu właściciele i współwłaściciele budynków jednorodzinnych mogą otrzymać dofinansowanie na montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych do 30 tys. zł, a koszt kwalifikowany za jedną jednostkę maksymalnej mocy szczytowej wynosi do 6 tys. zł.

Warunkiem otrzymania dofinansowania jest wymiana istniejącego źródła ciepła starej generacji na nowe, spełniające wymogi programu „Czyste powietrze”.

Koszt montażu instalacji może być sfinansowany z niskooprocentowanej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Taka pożyczka może być rozłożona nawet na 180 miesięcy, z roczną karencją spłaty. Jej oprocentowanie jest zmienne, nie niższe niż 2 proc. Obecnie - jak poinformował wiceminister Mazurek - jest to 2,57 proc. Ponadto beneficjent pożyczki ma prawo odliczenia pełnej kwoty wydatków w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Swoją ofertę w zakresie finansowania fotowoltaiki mają także banki, w tym państwowy PKO BP i nakierowany na działania proekologiczne BOŚ Bank.

Operatorami programu „Czyste Powietrze” są wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Rząd zamierza przeznaczyć na ów program 103 mld zł w ciągu 10 lat.

Jak skorzystać z programu „Czyste Powietrze”, więcej szczegółów TUTAJ.

Źródło: samorząd.pap.pl

ZałącznikiREKLAMA

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

14
Wtorek
Lipiec 2020
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Kamili, Kamila, Marcelego

REKLAMA