REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Od 1 czerwca obowiązują nowe stawki za odbiór odpadów

Miasto

Od 1 czerwca obowiązują nowe stawki za odbiór odpadów. Zmienia się także sposób płacenia za usługę - opłaty należy wnosić do końca danego miesiąca.

REKLAMA

Od połowy ubiegłego roku Mazowsze znajduje się w sercu kryzysu śmieciowego. Firmy, które zajmują się odbiorem i zagospodarowaniem odpadów, jedna po drugiej zrywały kontrakty. W nowych przetargach przestały ze sobą rywalizować, a ceny drastycznie poszły w górę. Firmy tłumaczyły to wzrostem kosztów wynikających m.in. z podwyżki opłat pobieranych przez państwo, robocizny, paliw, a także kłopotów z zagospodarowaniem surowców wtórnych.

W niektórych gminach (Nieporęt, Nasielsk) skutki kryzysu śmieciowego bezpośrednio odczuli mieszkańcy - wstrzymano odbiór odpadów. Markom udało się uniknąć takiego czarnego scenariusza, jednak nie uniknięto finansowych skutków kryzysu.

Pod koniec ub. roku operator systemu śmieciowego wypowiedział dotychczasową umowę. Po ogłoszeniu i rozstrzygnięciu przetargu koszty gospodarowania odpadami wzrosły z około 4 mln zł rocznie do około 16 mln zł.

Dlatego też na sesji w dniu 17 kwietnia 2019 roku Rada Miasta Marki uchwaliła nowe stawki:

- 32,00 zł od osoby miesięcznie (przy segregacji odpadów),

- 67,50 zł od osoby miesięcznie (przy braku segregacji).

Ważną informacją jest to, że nie ma konieczności składania nowych deklaracji. Nie ulegają zmianie dotychczasowe indywidualne numery kont bankowych, na które należy uiszczać opłaty za odpady.

Od kwietnia 2019 roku, opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych należy wnosić na koniec danego miesiąca kalendarzowego (dotychczas opłaty należało wnosić kwartalnie).

Podwyżka czterokrotna - to jedna z najtrudniejszych decyzji jakie może podjąć zarówno Rada Miasta, jak i burmistrz. Należy jednak pamiętać, że miasto nie zarabia na śmieciach - jest jedynie pośrednikiem między mieszkańcami, a firmą wywozową. Co więcej, nawet przy nowych, wyższych stawkach, dokłada do gospodarki odpadami z budżetu.

To niestety może odbić się na wysokości inwestycji np. budowie ulic, chodników i dróg rowerowych, których mieszkańcy tak bardzo oczekują.

Gospodarowanie odpadami to bardzo istotna sprawa. „Zróbmy wszystko, by mniej produkować śmieci. Kompostujmy odpady zielone, wykorzystujmy opakowania wielokrotnie, unikajmy jednorazówek. Mniej odpadów w systemie - to mniejsze stawki w przetargu - to również możliwe niższe opłaty dla mieszkańców” – zachęcają władze miasta na oficjalnej stronie urzędu.

Pliki do pobrania:

- nowy wzór deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi,

- załącznik do deklaracji (DEK-1),

-  klauzula informacyjna.

Źródło: UM Marki

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

25
Wtorek
Czerwiec 2019
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Ä?ucji, Witolda, Wilhelma

REKLAMA