REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Mareccy harcerze na Monte Cassino

Miasto

Mareccy harcerze, szczep "Polanie", z okazji 75. rocznicy bitwy na Monte Cassino uczestniczyli w obchodach i wyprawie pamięci.

Galeria zdjęć


REKLAMA

W dniach 15-23.05.2019 roku delegacje szczepów 62. i 205. WDH reprezentowały Chorągiew Stołeczną ZHP na Harcerskiej Wyprawie Pamięci z okazji 75. rocznicy Bitwy o Monte Cassino.  Podczas centralnych uroczystości harcerze pełnili służbę przy grobach żołnierzy poległych w bitwie. Wraz z zaproszonymi gośćmi oraz kombatantami uczestniczyli w uroczystej mszy świętej oraz w apelu poległych. Oddali hołd Generałowi Władysławowi Andersowi, dowódcy II Korpusu Polskiego spoczywającemu na Cmentarzu Wojennym pod Monte Cassino.

W uroczystościach wziął udział Andrzej Duda Prezydent RP z Małżonką oraz  Sergio Mattarella Prezydent Republiki Włoskiej z córką.

W trakcie wyprawy harcerze odwiedzili ostanie miejsce stacjonowania 2. Korpusu Polskiego: Bolonię - miasto wyzwolone z rąk wojsk niemieckich przez żołnierzy generała Andersa, gdzie znajduje się największy polski Cmentarz Wojskowy na ziemi włoskiej. Harcerze oddali cześć pochowanym żołnierzom i odczytali rozkaz specjalny Naczelniczki ZHP.

Udało się także zwiedzić najbardziej rozpoznawane punkty Rzymu (m.in.: Panteon, Fontanna di Trevi, Forum Romanum, Kapitol, Schody Hiszpańskie..), a także Watykan oraz Asyż. Nie zabrakło czasu na spacer brzegiem Morza Adriatyckiego, prawdziwe włoskie gelato (lody) i przepyszną pizzę.

W drodze powrotnej harcerze zobaczyli Wiedeń, a dokładniej Katedrę Świętego Szczepana, Pałac Hofburg oraz Muzeum Historii Naturalnej. Nocnym Spacerem po Ringu zakończono wyprawę i harcerze zmęczeni, ale szczęśliwi, z głowami pełnymi przygód i nowej wiedzy wrócili do domów.

„Dziękujemy bardzo wszystkim, którzy wspierali nasz udział w wyprawie. Szczególne wyrazy uznania kierujemy do naszego niezawodnego partnera - Urzędu Miasta Marki, a także do Wodociągu Mareckiego oraz Powiatu Wołomińskiego” – dziękują przedstawiciele szczepu Polanie.

Źródło: UM Marki

REKLAMA

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

14
Czwartek
Listopad 2019
Listopad
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Emila, Laury, Rogera

REKLAMA