Kim są brokerzy biznesowi i czym się zajmują

Brokerzy biznesowi to profesjonaliści, którzy specjalizują się w kupnie i sprzedaży firm. Pomagają kupującym i sprzedającym wynegocjować najlepszą możliwą ofertę dla obu stron. Udzielają również porad na temat tego, jak zorganizować sprzedaż firmy, jak wycenić firmę itp.

Za swoje usługi brokerzy pobierają prowizję (brokerage, commission), której wysokość zależy od wartości przeprowadzanej transakcji. Brokerzy dyskontujący pobierają za swoje usługi niższe stawki prowizyjne.

Korzyści z korzystania z usług brokera biznesowego

Brokerzy biznesowi posiadają rozległą wiedzę na temat rynku i znają prawne aspekty sprzedaży lub zakupu firmy. Mogą oni zapewnić cenny wgląd w proces, pomagając kupującym lub sprzedającym w podjęciu świadomych decyzji. Brokerzy biznesowi mogą również pomóc w znalezieniu opcji finansowania dla kupujących, jak również pomóc im znaleźć odpowiednie firmy do zakupu.

Współpraca z brokerem biznesowym może być korzystna dla firm każdej wielkości. Mogą oni udzielić cennych porad, jak zmaksymalizować wartość firmy i wynegocjować najlepszą możliwą ofertę.

Korzystanie z usług brokera biznesowego jest również korzystne, ponieważ ma on dostęp do potencjalnych nabywców i sprzedawców, którzy mogą nie być dostępni za pośrednictwem tradycyjnych kanałów. Ponadto, mogą oni pomóc w poruszaniu się po zawiłościach związanych ze sprzedażą lub kupnem firmy, upewniając się, że wszystko idzie gładko i że obie strony są zadowolone z wyniku.

Kiedy broker jest niezbędny

Jeśli po raz pierwszy dokonujesz transakcji, lepiej skorzystać z usług brokera. Na przykład przedsiębiorca kupuje centrum fitness za 20 milionów dolarów. Broker poprosi o prowizję - około 6% wielkości transakcji. Kupujący decyduje, że może to zrobić na własną rękę. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, oszczędności wyniosą 1,2 mln dolarów. Jeśli coś pójdzie nie tak, przedsiębiorca ryzykuje, że straci 20 mln dolarów. Jest to ryzyko nieracjonalne z punktu widzenia zdrowego rozsądku.

Cechy, których należy szukać u brokera biznesowego

Wybierając brokera biznesowego, należy koniecznie rozważyć pewne cechy przed podjęciem decyzji. Należą do nich znajomość branży, doświadczenie w przeprowadzaniu podobnych transakcji, doskonałe umiejętności negocjacyjne, dobre zdolności komunikacyjne, zrozumienie kwestii prawnych związanych z transakcjami biznesowymi oraz umiejętność udzielania rzetelnych porad w kwestiach finansowych.

Dobry broker biznesowy powinien również mieć silne umiejętności organizacyjne i być w stanie zarządzać wieloma zadaniami jednocześnie. Mając na uwadze te cechy, możesz być pewien, że otrzymujesz najlepsze możliwe usługi od wybranego profesjonalisty.

Wniosek

Wynajęcie brokera biznesowego jest ważnym krokiem, jeśli chodzi o sprzedaż lub zakup firm. Zatrudniając brokera biznesowego, można zapewnić, że podejmujesz świadome decyzje, jeśli chodzi o zakup lub sprzedaż firm.