REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Marki w budowie - przegląd najnowszych inwestycji miejskich

Miasto

Projekty z budżetu obywatelskiego, rozbudowa oświetlenia czy nowa roślinność w otoczeniu placu rekreacji przy Sportowej - przegląd najnowszych inwestycji w Markach.

REKLAMA

Umowa na rozbudowę miejskiego oświetlenia

Kolorowa, Amarantowa, Źródlana, Kordeckiego 27-33, Kraszewskiego, Zajączka 106 i generała Maczka - przy tych ulicach wybudowana bądź uzupełniona będzie sieć miejskich latarni. W sumie powstanie prawie 50 punktów oświetleniowych. Przetarg na realizację inwestycji wygrała firma Elvot z Warszawy-Wesołej. W środę podpisano umowę na realizację inwestycji. Koszt robót to ponad 222 tys. zł.

Przy Sportowej i Zajączka pojawią się platany, graby, wiązy i klony

Niedawno rozpoczęła się budowa placu miejskiego przy ul. Sportowej. Pojawią się tam m.in. fontanna dla dzieci, park linowy, siłownia plenerowa, ścieżki dla rolkarzy, miejsce pod gastronomię oraz toaleta. Część mieszkańców zwróciła uwagę na wycinkę drzew. Jednak przy tworzeniu projektu dołożono wszelkich starań, aby zachować jak najwięcej drzewostanu, który wykazuje wysoką wartość przyrodniczą. Ponadto 24 drzewa zostaną przesadzone w nową lokalizację.

- Wycinka drzew jest przeprowadzana zgodnie z decyzjami wydanymi przez Starostę Wołomińskiego. Organ podejmujący decyzję uznał za zasadne usunięcie drzew stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi z uwagi na stan zachowania, usytuowanie oraz przeznaczenie terenu, na którym się znajdują – zaznaczają przedstawiciele Wydziału Inwestycji i Zarządu Dróg.

Roślinności jednak przybędzie. Wykonawca inwestycji dokona wielu nowych nasadzeń:

1. Na osi od budynku Urzędu Miasta zaprojektowana została dwustronna aleja z grabu pospolitego (Carpinus betulus) w odmianie Fastigiata.

2. Wzdłuż ulic Zajączka i Sportowej zaprojektowane zostały szpalery, jedno lub dwu rzędowe z kolumnowej, złotej, odmiany wiąza (Ulmus x hollandica Wredei)

3. Przy ścieżce łączącej ulicę Gen. Zajączka z placem zabaw Nivea zaprojektowano dwurzędowy szpaler z jabłoni dekoracyjnych (Malus Red Sentinel), które zachowują w okresie zimowym na gałęziach owoce, będące pożywieniem dla ptaków .

4. Na terenie, na którym zaprojektowano place zabaw dla dzieci, przewidziano posadzenie platanów (Platanus acerifolia), które są dużymi rozłożystymi drzewami o ozdobnej korze i ozdobnych owocach oraz ozdobnych z kwiatów, liści i owocostanów katalp (Catalpa bignonioides Aurea).

5. Plac fontannowy zostanie obsadzony klonami zwyczajnymi o purpurowych liściach (Acer platanoides Royal Red)

6. Od ulicy Sportowej plac z siłowniami został oddzielony skupiną z ligustra (Ligustrum vulgare 'Atrovirens'). Zakłada się wysokość skupiny 1-1,3m.

7. Od strony placu zabaw dla dzieci oraz od strony południowej placu przewidziano skupiny z tawuły japońskiej w odmianie Genpei (Shirobana) o wysokości 0,6m.

8. Najniższą , półmetrowej wysokości, skupinę stworzy irga wierzbolistna (Cotoneaster salicifolius Parkteppich.

9. W części zachodniej terenów dla dzieci, przed silnie zadrzewionym terenem zaprojektowano skupinę krzewów o zróżnicowanej wysokości . Najwyższy punkt, docelowo trzymetrowy, stanowić będą krzewy perukowca podolskiego w odmianie purpurowej (Cotinus coggygria Royal Purple). Niższy element stanowić będą krzewy berberysa Thunberga o docelowej wysokości 0,6m (Berberis thunbergii Atropurpurea Nana).

Dodatkowo zaprojektowano oddzielenie skupinami krzewów części placu przeznaczonej dla dzieci od części dla młodzieży i dorosłych. Zgodnie z przyjętymi założeniami, gatunki krzewów zostały tak dobrane, aby zapewnić pożywienie dla ptaków w okresie zimowym.

Górka saneczkowa - projekt z budżetu obywatelskiego

Przy ul. Grunwaldzkiej działa już pumptrack. Obiekt cieszy się popularnością wśród dzieci i młodzieży. W jego sąsiedztwie być może wyrośnie kolejna atrakcja, również z budżetu obywatelskiego. W tym tygodniu ogłoszono przetarg na budowę górki saneczkowej. Jeśli uda się wyłonić wykonawcę, będzie można z niej skorzystać w nadchodzącym sezonie zimowym. Górka będzie mieć dwa metry wysokości, a jej powierzchnia wyniesie ponad 200 mkw. Zostaną na niej zainstalowane trzy zjeżdżalnie, w tym  jedna typu rurowego. Na oferty wykonawców miasto czeka do 22 lipca. O wyborze zdecydują dwa kryteria: cena oraz okres gwarancji i rękojmi.

Przetarg na „Strefę edukacji i odpoczynku – poznaj zielone płuca Marek

W ubiegłym roku zakończyły się roboty związanie z kompleksową przebudową ulicy Głównej i przyległych. Mieszkańcy poszli za ciosem i zgłosili w ramach Mareckiego Budżetu Obywatelskiego projekt pod nazwą „Strefa edukacji i odpoczynku – poznaj zielone płuca Marek”. Zwyciężył on w obywatelskim głosowaniu.

Pierwsza połowa tego roku była przeznaczona na projektowanie. W tym tygodniu ogłoszono przetarg na wykonawcę robót. Jeśli uda się go wyłonić, na Zieleńcu powstaną m.in. ścieżki spacerowe i trzcinowe parasole. Ustawione zostaną stół do tenisa stołowego i stoliki szachowe. Zostanie także ogrodzony plac zabaw. Na oferty potencjalnych wykonawców miasto czeka do 22 lipca.

Dwa aktywne przejścia dla pieszych przy Okólnej

Kolejny projekt z budżetu obywatelskiego ma szansę wejść w fazę realizacji. Ogłoszono przetarg na zaprojektowanie i wykonanie dwóch aktywnych przejść dla pieszych na ulicy Okólnej przy skrzyżowaniu z ulicą Głowackiego i 11-go Listopada. Znajdują się one w najbliższym sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 1, rozbudowanej w 2017 r. Realizacja projektu w istotny sposób zwiększy bezpieczeństwo ruchu w tym rejonie - gdy pieszy zbliża się do przejścia, kierowcy są o tym informowani. Na oferty wykonawców miasto czeka do 19 lipca. O wyborze wykonawcy zdecydują dwa kryteria: cena oraz okres gwarancji i rękojmi.

 

Źródło: UM Marki

ZałącznikiREKLAMA

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

27
Poniedziałek
Styczeń 2020
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Anieli, Juliana, Przemysława

REKLAMA