REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Powróci opłata za śmieci od zużycia wody?

Miasto

W marcu Rada Miasta Marki podjęła uchwałę w zakresie stawek za odbiór i zagospodarowanie odpadów w oparciu o zużycie wody na nieruchomościach. Chodziło o włączenie do systemu tych osób, które unikały opłat lub zaniżały ich wysokość. Niestety, z uwagi na niekorzystną interpretację przepisów przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Warszawie (dalej RIO) uchwała została uchylona. Jest jednak szansa na powrót tego systemu opłat po odpowiedzi Ministerstwa Środowiska na pismo burmistrza Marek.

REKLAMA

Jak się okazuje takie niekorzystne dla samorządów interpretacje RIO zaobserwowało wielu samorządowców. Tak też było w przypadku Marek. Po wielu analizach obecnego stanu prawnego, okazało się, że każda próba uchwalenia prawa miejscowego w zakresie opłat za śmieci opartych o zużycie wody zostanie zatrzymana. Stąd pismem z dnia 12 czerwca 2019 roku Burmistrz Miasta Marki zwrócił się do Ministra Środowiska w prośbą o interpretację przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w zakresie naliczania opłat w oparciu o zużycie wody.

Pismem z dnia 5 sierpnia 2019 roku znak DGO-III.021.294.2019.JM Pani Bogusławy Brzdąkiewicz - Zastępca Dyrektora Departamentu Gospodarki Odpadami w Ministerstwie Środowiska - odpowiedział m.in. o planowanych zmianach w samej ustawie. Jak wynika z pisma "w związku z uwagami zgłaszanymi przez przedstawicieli JST w zakresie uchylania przez Regionalne Izby Obrachunkowe uchwał rad gmin, wybierających wskazaną metodę [red. od wody] naliczania stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi podjęto odpowiednie działania legislacyjne w ramach nowelizacji ustawy [...]".

W piśmie dalej dowiadujemy się, że "doprecyzowano art. 6k ww. ustawy. Nowy przepis wskazuje, że w przypadku wyboru przez radę gminy metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, o której mowa w art. 6j ust. 1 pkt 2 ww. ustawy (tj. od ilości zużytej wody), rada gminy określa szczegółowe zasady ustalania ilości zużytej wody na potrzeby ustalania wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Powyższy przepis powinien rozwiać wątpliwości interpretacyjne wymienionych regulacji."

- Cieszymy, że głos samorządów, w tym Marek, został zauważony - mówi Jacek Orych, burmistrz Marek.

W dobie kryzysu w dziedzinie gospodarki odpadami, każdy pozytywny ruch ze strony administracji centralnej może przyczynić się w przyszłości do zatrzymania galopujących cen oraz uproszczenia realizacji zapisów ustawy przez gminy.

Całe odpowiedź na pismo TUTAJ.

Źródło: UM Marki

REKLAMA

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

mW
Rozumiem, że powinienem być szczęśliwy? Otóż nie jestem. Mieszkam w rejonie bez kanalizacji zatem będę płacił również za wodę użytą np. do podlewania trawnika. Jeśli szukamy „sprawiedliwego” obciążenia kosztami, to dlaczego nie przyjąć systemu już działającego w wielu miejscach w świecie: kubły na śmiecie posiadają czip lub kod i w trakcie odbioru śmieci firma rejestruje, że zebrała odpady z danej posesji w określonej ilości (ilość pojemników). Ot i wszystko płacę wyłącznie za wywiezione odpady z mojej posesji. System z naliczaniem wg. zużytej wody przypomina mi słynne podzielniki ciepła - istna błaga.
cove
Na jakiej podstawie prawnej Wodociąg Marecki przekazał innej instytucji wrażliwe dane o zużyciu wody przez poszczególne gospodarstwa domowe i firmy?

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

2
Czwartek
Lipiec 2020
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Kariny, Serafiny, Urbana

REKLAMA