REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Obchody 99. Rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 w Markach (wideo i zdjęcia)

Miasto

14 sierpnia to ważna data w historii Marek. Upamiętnia ona zwycięstwo nad armią bolszewicką w 1920 r., a Marki przyczyniły się do tego w sposób istotny. W pierwszej części obchodów 99. Rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 odbyła się Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny oraz Obrońców Przedmościa Warszawy. W drugiej części odbyły się główne uroczystości pod Pomnikiem Żołnierzy 1920 roku. Zobacz relację wideo z tego wydarzenia:
Galeria zdjęć


REKLAMA

W pierwszej części obchodów 99. Rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 odbyła się Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny oraz Obrońców Przedmościa Warszawy. Podczas kazania, proboszcz parafii św. Izydora Kazimierz Sztajerwald podkreślał, że nie bronią Polacy odnieśli zwycięstwo, a silną wiarą w boga.

Druga część obchodów miała miejsce pod Pomnikiem Żołnierzy 1920 roku na cmentarzu parafialnym przy ul. Bandurskiego. Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu, podniesienia flagi państwowej na maszt. Nie zabrakło także corocznych pokazów pirotechnicznych.

Kolejnym punktem programu były przemówienia zaproszonych gości. Jako pierwszy wystąpił doradca prezydenta RP, Paweł Sałek, którzy odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy. Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki przeczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego, a list od Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka odczytał Łukasz Kudlicki, Dyrektor Gabinetu Ministra.

Ważne dla upamiętnienia tego zwycięstwa są fakty historyczne. Podczas walk na przedmościu Warszawy Marki znalazły się w strefie przyfrontowej – szczegółową relację historyczną zdał Antoni Widomski, historyk regionalista i Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach.

Ostatnimi punktami uroczystości był apel poległych, salwa honorowa, złożenie wieńców pod pomnikiem i przemówienie burmistrza Jacka Orycha.

REKLAMA

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

Karol
Czy istnieje nagranie wystąpienia pana Widomskiego? Sądzę, że warto byłoby nagrywać je w całości. Są bardzo ciekawe, wygłaszane z dużym ładunkiem emocjonalnym. Potrafią wzruszyć. Czuć że pan Widomski doskonale wie o czym mówi do zgromadzonych. Jak zwykle znakomicie przygotowany.

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Sobota
Luty 2020
Luty
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
imieniny:
Małgorzaty, Marty, Nikifora

REKLAMA