REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Dron skontroluje dym z komina

Miasto

Urząd Miasta zamierza sprawdzać, co trafia do mareckich pieców. Kontrole dymu wydobywającego się z kominów będą się odbywały za pomocą drona.

REKLAMA

Plastik, stare meble, ramy okienne, szmaty – gdzie takie odpady powinny znaleźć miejsce? Oczywiście w śmietniku. Niestety, nie zawsze tak bywa. Część osób wykorzystuje je jako paliwo do pieca. Problem w tym, że przy ich spalaniu wytwarza się mnóstwo toksyn, powodujących m.in. raka. Marecki ratusz do tej pory realizował kontrole w formie tradycyjnej. Wiele wskazuje na to, że jeszcze w tym roku sięgnie po nowoczesne rozwiązania.

- Prowadzimy rozmowy z firmą operującą dronami, która dysponuje niezbędnymi pozwoleniami oraz będzie mieć odpowiedni sprzęt. Będzie ona pobierać próbki znad dymiącego komina w asyście policji (jesteśmy już po rozmowach z komendantem mareckiego komisariatu), a także pracowników urzędu (przeszli już przeszkolenie w tej materii). Wyniki badania będziemy mieć online. W przypadku wykazania spalania toksycznych substancji policja będzie wystawiać mandat. Jeśli osoba odmówi jego przyjęcia, sprawa trafi do sądu. Planujemy pierwsze przeloty w tym roku. Uprzedzamy o tym już teraz, bo zależy nam na zminimalizowaniu zjawiska palenia odpadów w piecach – napisał w mediach społecznościowych burmistrz Jacek Orych.

Samorządowiec przypomina, że miasto od dwóch lat namawia również mieszkańców do rezygnacji z ogrzewania paliwami stałymi.

- Od dwóch lat dofinansowujemy wymianę pieców z węglowych np. na gazowe. Dzięki temu w pierwszym roku doszło do wymiany 15 pieców, w drugim roku – jest już 16, ale będzie w sumie 22. Dopłaty ma również rząd w ramach programu „Czyste powietrze”, zachęcamy również do korzystania z tej formy dofinansowań. UE dofinansowała nasze miasto pieniędzmi na transport niskoemisyjny, czyli budowę dróg rowerowych i parkingów przesiadkowych. Najwięcej jednak zależy od nas samych. A zatem #markiwłączsię w kampanię na rzecz lepszego powietrza – konkluduje Jacek Orych.

Źródło: UM Marki

Fot.: dron.edu.pl

REKLAMA

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

6
Sobota
Czerwiec 2020
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Laury, Laurentego, Nory

REKLAMA