REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Zmiany w prawie a odpady komunalne. Powróci opłata za śmieci powiązana ze zużyciem wody?

Miasto

W związku ze zmianami w prawie dotyczącymi odpadów komunalnych, miasto planuje powrót do idei naliczania opłat za śmieci w powiązaniu ze zużyciem wody. Tym razem jednak woda zużywana w ogrodzie nie będzie naliczana do opłat.

REKLAMA

Wraca idea uszczelnienia systemu

6 września weszła w życie nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (zwana ustawą "śmieciową" - link). Zmiany w prawie dotyczące wszystkich gmin znajdą też odzwierciedlenie w naszych lokalnych rozwiązaniach. Nowelizacja ustawy nakłada na każdego mieszkańca obowiązek segregacji odpadów. To oznacza, że nie będzie już możliwości wyboru między płatnościami za odpady segregowane i niesegregowane. Oznacza to konieczność nowelizacji regulaminu utrzymania czystości i porządku w naszym mieście. Najpierw zostanie on uzgodniony z Sanepidem, a następnie przedstawiony radnym. Do głosowania nad nowym regulaminem dojdzie prawdopodobnie jeszcze w tym roku.

Bez wody ogródkowej

Drugą zmianą, jaką planuje miasto jest wprowadzenie innej metody opłacania za wywóz i zagospodarowanie odpadów. Obecnie obowiązuje opłata od zadeklarowanej liczby osób. Samorządowcy planowali wprowadzić nowy system płacenia za śmieci (połączyć płatności za śmieci z zużyciem wody na posesji) już na początku tego roku. Byłby to sposób na to, by włączyć do systemu te osoby i lokalizacje, które unikały lub zaniżały liczbę osób zamieszkujących daną posesję. Na przeszkodzie stanęła jednak Regionalna Izba Obrachunkowa, która uchyliła uchwałę.  Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ponownie otwiera drogę do realizacji tego pomysłu. Zgodnie z art. 6j ust. 3e ustawy, w przypadku wyboru przez radę gminy metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, o której mowa w ust. 1 pkt 2 (red. ilości zużytej wody z danej nieruchomości), rada gminy w uchwale [...] określa zasady ustalania ilości zużytej wody na potrzeby ustalania wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Tak uszczegółowiony zapis uniemożliwi dowolność interpretacji ustawy przez organy nadzorujące.

Znaleziono też sposób na to, by nie obejmować wody używanej do celów ogródkowych. Opłata będzie wyliczana na podstawie danych z czwartego kwartału (październik, listopad, grudzień) poprzedzającego rok uiszczenia opłaty. Praktyka wskazuje, że w tym okresie woda nie powinna być już zużywana do celów innych niż domowe. Ta zmiana planowana jest do przedstawienia Radzie Miasta na początku przyszłego roku.

Na Mazowszu bez zmian

Niestety, na rynku odpadowym nadal utrzymuje się niekorzystna sytuacja dla zamawiających. Od tego roku w Górze Kalwarii obowiązuje stawka 33,86 od osoby (za segregowane). Do przetargu stanęła jedna firma, która zgodziła się wywozić i zagospodarowywać odpady za 11,2 mln zł. Tymczasem miasto szacowało ten koszt na 5,9 mln zł. Od 1 lipca w Łomiankach miesięczny koszt dla mieszkańca to 33,80 zł (za segregowane). Tu również stanęła do przetargu jedna firma. Budżet samorządu Łomianek wynosił 7,4 mln zł, oferta wykonawcy opiewała na 12,7 mln zł. Niedawno przetarg ogłosiła gmina Dąbrówka z naszego powiatu. I tu oferty, które otworzyła we wrześniu, przekraczały kosztorys. Najtańsza – niemal dwukrotnie. Kolejny test na rynku śmieci – już 27 listopada. Tego dnia oferty w przetargu śmieciowym otworzy Radzymin.

Źródło: UM Marki

REKLAMA

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

Wojtek
Propagandowy artykuł usprawiedliwiają przyszła kolejna podwyżkę. A ci co maja własne ujęcie i są na ryczałcie za ścieki pewnie dostaną po tyłku i zapłacą znacznie więcej już gmina o to się zatroszczy. Wykosili złymi przetargami mniejsze firmy w przeszłości, została jedna góra dwie które biorą ile zechcą. I pytam się kto tak ustawiał w poprzednich latach te przetargi tak ze małe firmy musiały zrezygnować???
air
Nie dla każdego podwyżkę, dla mnie np. obniżkę w porównaniu do tego co jest teraz. Najbardziej będą protestować ci, którzy na obecnym systemie korzystają, a płacą za nich inni.

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

6
Sobota
Czerwiec 2020
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Laury, Laurentego, Nory

REKLAMA