REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Dlaczego w tym roku nie było kolejnej edycji Mareckiego Budżetu Obywatelskiego?

Miasto

Przez ostatnie cztery lata corocznie mogliśmy decydować na co miasto ma wydać pieniądze z budżetu obywatelskiego. Do wydania w każdej edycji było 600 tys. zł. Powstało wiele ciekawych miejsc, choć część projektów opóźniała się w realizacji ze względu na problemy ze znalezieniem wykonawcy. W tym roku jednak, kolejna edycja Mareckiego Budżetu Obywatelskiego nie została zrealizowana.

REKLAMA

Od 2015 roku w ramach kolejnych edycji Mareckiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy  zgłaszali  i  głosowali na propozycje zadań do realizacji w  czterech  kategoriach  (kultura, edukacja i ekologia; sport i turystyka; infrastruktura drogowa; inne). Zwycięskie projekty burmistrz ujmował w budżecie gminy, a Rada Miasta wydawała zgodę na ich realizację.

Niestety tegorocznej edycji MBO nie udało się przeprowadzić w naszym mieście. Przeszkodą okazała się uchwała Regionalnej  Izby  Obrachunkowej w Warszawie z 8 maja 2019 roku uchylająca  uchwałę  Rady  Miasta Marki w sprawie regulaminów Mareckiego i Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego.  W  opinii  RIO uchwała  Rady  Miasta  Marki niezgodna  była  z  nowym  artykułem 5a ustawy o samorządzie gminnym, w brzmieniu wprowadzonym nowelizacją z 2018 roku. Zdaniem RIO wskazany przepis nie pozwala różnicować projektów zadań w ramach Mareckiego Budżetu Obywatelskiego i Młodzieżowego Mareckiego Budżetu Obywatelskiego. Zastrzeżenia izby obrachunkowej dotyczyły również wieku osób, które mogą zgłaszać i głosować na propozycje zadań. RIO zakwestionowała też tradycyjny już dla MBO podział projektów zadań na kategorie. Unieważnienie uchwały Rady Miasta Marki uniemożliwiło przeprowadzenie tegorocznej edycji MBO. Aktualnie trwają prace Klubu Radnych „Tak, zmieniamy Marki” nad projektem nowej uchwały Rady Miasta Marki w sprawie Mareckiego Budżetu Obywatelskiego uwzględniającej zastrzeżenia RIO, która zakwestionowała sposób realizacji budżetów obywatelskich nie tylko w Markach, ale w większości sąsiednich gmin, które przez lata wzorowały się na naszych zasadach.

Źródło: Ekspres Marecki

REKLAMA

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

4
Czwartek
Czerwiec 2020
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Christy, Helgi, Karola

REKLAMA