REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Śmieci do kontroli. MSWiA zaapelowało do RIO o kontrole stawek opłat za śmieci

Kącik Prasowy

W związku z informacjami o skokowym wzroście wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi MSWiA wystąpiło do prezesów Regionalnych Izb Obrachunkowych o kontrolę tzw. uchwał śmieciowych. Wczesniej kontrole w gminach z najniższymi stawkami opłat za śmieci zapowiedział GIOŚ.

REKLAMA

"Zwróciłem się z prośbą o szczególną uwagę w kwestii istotnego podwyższania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi przez jednostki samorządu terytorialnego, w oparciu o działania nadzorcze i kontrolne" - poinformował w poniedziałek wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Wiceminister dodał, że zgodnie z obowiązującym prawem samorządy powinny określać stawki za wywóz śmieci, które wynikają z kosztów poniesionych przez nie przy wywozie odpadów. Tymczasem jak zaznaczył, "w wielu miejscach podjęte ostatnio uchwały budzą wątpliwości i w związku z tym RIO powinny je skontrolować".

"Niewątpliwie zdobyte już doświadczenie izb może pomóc w odpowiedzi na pytania o zakres tego zjawiska i jego przyczyny" – podkreslił Szefernaker. Zwrócił też uwagę na społeczne skutki oraz wagę podejmowanych przez niektóre samorządy tzw. uchwał śmieciowych.

Od wielu miesięcy samorządy w całym kraju decydują o podwyższeniu opłat za gospodarowanie odpadów komunalnych. W wielu przypadkach wzrosty sięgają kilkuset procent.

Znaczny wzrost cen odbioru odpadów komunalnych zapowiedział niedawno m.in. samorząd warszawski. Zgodnie z uchwałą rady miasta z 12 grudnia br. najwcześniej od lutego 2020 r. ma obowiązywać nowy system opłat za odbiór odpadów komunalnych. Nowe przepisy przewidują ryczałt. Stała miesięczna kwota za odbiór nieczystości segregowanych z domu jednorodzinnego wyniesie 94 złote, a z mieszkania w zabudowie wielorodzinnej - 65 złotych za miesiąc. W razie niesegregowania śmieci opłaty będą dwukrotnie większe. Przy czym jeżeli np. kilku mieszkańców bloku nie będzie segregowało odpadów, to podwójną stawkę zapłacą wszyscy.

Teraz przy naliczaniu opłat za odbiór śmieci w mieście stosuje się metodę mieszaną - zależną od klasy gospodarstw. Kwoty różnią się zależnie od liczby mieszkańców i typu zabudowy: domu jednorodzinnego, lokalu mieszkalnego w domu jednorodzinnym, w którym wydzielono dwa takie lokale, oraz nieruchomości wielolokalowej. Opłaty są naliczane od gospodarstwa domowego, a nie od osoby. Według obecnych przepisów jedna osoba zamieszkująca dom jednorodzinny za odbiór segregowanych śmieci płaci 30 złotych miesięcznie, dwie osoby - 45 złotych, a trzy i więcej - 60 złotych. W przypadku lokalu w domu jednorodzinnym opłaty wynoszą odpowiednio: 15 zł, 23 zł i 30 zł.

Podobnie w nieruchomościach wielolokalowych, np. w blokach mieszkalnych i kamienicach, najniższą stawkę płacą jednoosobowe gospodarstwa domowe. Stawka dla jednej osoby za odbiór segregowanych śmieci to 10 złotych, dwóch osób - 19 złotych, trzech - 28 złotych, a czterech i więcej - 37 złotych. W razie niesegregowania śmieci dolicza się 20 proc.

W ostatnich dniach na podwyżki cen za wywóz śmieci zgodzili się też m.in. kieleccy radni. Mieszkańcy stolicy regionu świętokrzyskiego na odpady segregowane zapłacą od kwietnia 2020 roku 14 zł, a za niesegregowane 28 zł. Aktualnie kielczanie za śmieci segregowane i niesegregowane płacą odpowiednio 9,5 zł i 12 zł.

GIOŚ też zapowiada kontrole w gminach

W połowie grudnia GIOŚ zapowiedział, że w 2020 r. będzie kontrolowac gminy, w których obowiązują razaco niskie stawki opłat za śmieci. Jak podkreslono w komunikacie, chodzi o zbadanie, "czy rażąco niskie ceny w niektórych gminach, za odbiór odpadów w stosunku do kosztów ich zagospodarowania, nie są spowodowane tym, że firmy odbierające w praktyce nie dowożą odpadów do instalacji przetwarzających, a porzucają je na dzikich wysypiskach".

Źródło: samorzad.pap.pl

REKLAMA

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

17
Poniedziałek
Maj 2021
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Brunony, Sławomira, Wery

REKLAMA