REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Pokaz prawidłowego palenia w piecu. Celem ograniczenie smogu w mieście

Miasto

Kto na bieżąco śledzi pomiary zanieczyszczenia powietrza w naszym mieście, ten bez wahania postawi diagnozę: ze smogiem mamy do czynienia tylko zimą. Za smog odpowiadają zatem głównie piece na paliwo stałe. Aby ograniczyć zanieczyszczenie powietrza, miasto przygotowało pokaz prawidłowego palenia w piecu, który zaprezentują mareccy kominiarze.

REKLAMA

Urząd Miasta Marki od kilku lat podejmuje walkę z zanieczyszczeniem powietrza. Od dwóch lat miasto dofinansowuje wymianę pieców z węglowych np. na gazowe. Dzięki temu w pierwszym roku doszło do wymiany 15 pieców, w drugim roku - w sumie 22. Taka liczba wymienionych pieców to jednak kropla w morzu potrzeb. Nie da się ukryć, że wpływ na poprawę jakości powietrza będzie znikomy. Dlatego miasto podjęło kolejne działania. Pod koniec ubiegłego roku po raz pierwszy władze miasta skorzystały z drona, który kontrolował, co wylatuje z mareckich kominów. Dron pojawiał się bez zapowiedzi w różnych częściach miasta. Sprawdził prawie ćwierć tysiąca nieruchomości. W trakcie badania stwierdzono przypadki przekroczenia emisji groźnych pyłów PM2,5 oraz PM10.

W 2019 roku miasto dokonało również 96 kontroli stacjonarnych - w 8 przypadkach skierowano na policję wnioski o ukaranie. W kolejnych trzech przypadkach pobrane próby popiołu przesłano do laboratorium.

Trudno stwierdzić, czy te działania przyniosły efekty, zima w tym roku jest łagodna, więc i pomiary jakości powietrza wskazują na poprawę. Jednak miasto nie poprzestaje na dotychczasowych działaniach. W całej Polsce organizowane są pokazy prawidłowego palenia w piecach. W najbliższym czasie taki pokaz odbędzie się również w Markach.

W najbliższą niedzielę (23 lutego) przy lodowisku Biały Orlik (ul. Stawowa) zaplanowano niezwykły pokaz, który może zmienić poziom szkodliwych pyłów w powietrzu podczas niskich temperatur w naszym mieście. Tego dnia mareccy kominiarze zaprezentują, jak prawidłowo palić w piecu na paliwo stałe. Dlaczego to ważne? Rozpalanie od góry w 30 proc. zmniejsza zużycie opału, a jednocześnie istotnie zmniejsza wydzielanie do atmosfery szkodliwych pyłów oraz powstawanie sadzy w kominie. Pokaz, zaplanowany na godz. 16.00, zostanie przeprowadzony przez mareckich kominiarzy.

Fot.: czysteogrzewanie.pl

REKLAMA

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

4
Sobota
Kwiecień 2020
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Benedykta, Izodory, Wacławy

REKLAMA