REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Spór o wycinkę drzew na ul. Platynowej

Miasto

Do Urzędu Miasta Marki wpłynął wniosek o usunięcie drzew przy ul. Platynowej. Część mieszkańców popiera wycinkę czterech drzew, a część powołuje się na ekologię i wiek drzew, sprzeciwiając się ich wycinaniu. Spór przeniósł się do Starostwa Powiatowego, które zdecyduje czy drzewa zostaną usunięte. Miasto znalazło sposób, aby minimalizować liczbę tego typu sporów.

REKLAMA

Wycinka czterech dębów na ul. Platynowej stała się przedmiotem sporu mieszkańców tej ulicy. – Wycinka zasugerowana przez część mieszkańców i popierana przez Urząd Miasta jest sprzeczna z szerokim interesem społecznym i zasadami ekologii. Wycinanie czterech dębów, po 80 lat każdy, pod pozorem możliwości upadku na dom, a w rzeczywistości z powodu konieczności grabienia liści jesienią i utrudniania, ale nie uniemożliwiania dojazdu do posesji, zaprzecza wszelkim szeroko pojętym zasadom ekologii i ochrony przyrody – mówi jeden z mieszkańców, który walczy o uratowanie drzew.

W sytuacji, kiedy jeden z mieszkańców zgłasza wniosek do Urzędu Miasta Marki o usunięcie drzew, miasto jest tylko pośrednikiem w tej sprawie, ze względu na fakt, że nie jest organem władnym do wydania decyzji w zakresie wycinki drzew w pasie drogowym. Trudno tu więc mówić o popieraniu wycinki przez ratusz. - Wniosek, jaki otrzymamy w sprawie wycinki, zostanie  przekazany do starostwa powiatowego. W tej konkretnej sprawie tak uczyniliśmy, dając jako podstawę pismo mieszkańców. Wnioskodawcy sygnalizowali nie tylko kwestię dojazdu do posesji i przydomowych inwestycji, ale również tematykę bezpieczeństwa – informuje Urząd Miasta Marki.

Wniosek został złożony 23 stycznia 2020 r. Obecnie to na starostwie spoczywa prawny obowiązek oceny sytuacji i wydania decyzji o wycince drzew lub odmowie.

Czy każde drzewo można zatem usunąć, jeśli zgodę na to wyda Starostwo Powiatowe? Ochrona takich zasobów przyrody jak drzewa czy krzewy jest ważna społecznie, dlatego też usuwanie ich jest objęte warunkami określonymi w  ustawie  o  ochronie  przyrody,  w  tym  dotyczącymi  prowadzenia  prac  minimalizujących konieczność usuwania drzew i w sposób zapewniający ich nieuszkadzanie. Starostwo powiatowe, przy decyzji o wycince drzew musi kierować się art. 83 ust. 2c ustawy o ochronie przyrody, musi przeprowadzić odpowiednie oględziny przed wydaniem zezwoleń, w tym dokonać ustaleń odnośnie występowania w obrębie zadrzewień gatunków chronionych. Zezwolenie na usunięcie drzew w obrębie pasa drogowego drogi publicznej musi być skonsultowane z regionalnymi dyrektorami ochrony środowiska, stosownie do wymogów art. 83 ust. 2a ustawy o ochronie przyrody. Jaki więc będzie los drzew rosnących na ul. Platynowej?

Pomysł miasta na rozwiązywanie tego typu sporów jest prosty. Drzewa będą poddawane ocenie dendrologicznej. W ubiegłym roku Urząd Miasta Marki zrealizował inwentaryzację geodezyjną drzewostanu w pasie drogowym. - Kolejnym krokiem będzie wyłonienie w drodze przetargu nieograniczonego firmy pełniącej doradztwo w zakresie oceny dendrologicznej. Będziemy konsultować z dendrologiem wnioski o wycinkę. Opinia dendrologa będzie dołączona wówczas do wniosku do starostwa, do którego należy ostateczna decyzja – tłumaczą włodarze miejskiego ratusza.

Czy to rozwiąże częste spory o wycinkę drzew w naszym mieście? Czas pokaże.

REKLAMA

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

4
Sobota
Kwiecień 2020
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Benedykta, Izodory, Wacławy

REKLAMA