REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Powróci opłata za śmieci w powiązaniu ze zużyciem wody? Jest projekt uchwały (wideo)

Miasto

Temat naliczania opłat za śmieci nie został zamknięty. Po roku od spotkania z mieszkańcami w tej sprawie, miasto proponuje powrót do tematu. Do radnych wpłynęły projekty uchwał dotyczące zmiany metody naliczania opłaty za śmieci. Czy tym razem uda się wdrożyć system naliczania opłat od zużytej wody?

REKLAMA

Blisko rok temu odbyła się wielka debata z mieszkańcami w sprawie naliczania opłat za śmieci. Spotkanie odbyło się 20 marca w sali widowiskowo-sportowej imienia Bożeny Markiewicz przy ul. Dużej. Była okazja do rozmowy na temat przyjętych przez miasto rozwiązań.

- Mam też nadzieję, że będziemy mogli rozwiać przynajmniej część Państwa wątpliwości – podkreślał rok temu burmistrz Jacek Orych. Zobacz transmisję z całego spotkania:

Jednak przyjęte bez aprobaty mieszkańców rozwiązania zakwestionowała również Regionalna Izba Obrachunkowa. W efekcie płacimy 32 zł od osoby w przypadku wybrania opcji z segregacją śmieci. Jest to jedna z najwyższych opłat w Polsce.

W nowym projekcie uchwały najważniejszą informacją jest planowana stawka z 1 m3 zużycia wody danej nieruchomości, którą obliczono na 11,22 zł. Zdecydowaną większość tekstu projektowanej uchwały stanowi uzasadnienie, jednak ważny zapis dotyczy także wzoru wyliczania opłaty. Jaki będzie wzór wyliczania łącznej opłaty za wywóz śmieci w powiązaniu ze zużyciem wody? Już dziś można sobie wyliczyć na podstawie dość skomplikowanego wzoru:

Rada Miasta Marki, wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców uchwaliła  wyliczenie  zużycia  wody  na  nieruchomości  z  trzech  kolejnych  rachunków, dotyczących trzech kolejnych okresów rozliczeniowych, obejmujących co najmniej  81  dni, z roku  kalendarzowego  poprzedzającego  rok  uiszczenia  opłaty, przy  uwzględnieniu  wzoru pozwalającego wyliczyć miesięczne zużycie wody tj.:

Z = (W : O) x 30,42

gdzie poszczególne symbole oznaczają:

Z – ilość zużytej wody z nieruchomości [m3],

W – suma  zużytej  wody,  z wybranych  przez  właściciela  nieruchomości,  trzech  rachunków [m3],

O  – suma  liczby  dni  zużycia  wody  wynikających  z  wybranych  przez  właściciela nieruchomości trzech rachunków,

30,42 – średnia  liczba  dni  w  miesiącu w  roku  kalendarzowym (365  dni  :  12  miesięcy  = 30,42).

Przy wyliczeniu ilości  zużytej  wody  mieszkańcy  muszą  uwzględnić sumę  ilości zużytej  wody  z  wybranych  przez  właściciela  nieruchomości  trzech  rachunków (w  celu  jej obliczenia należy zsumować ilość wody wykazaną na trzech kolejnych rachunkach łącznie) (W),  która  zostanie  podzielona  przez  sumę  liczby dni  zużycia  wody  wynikających z wybranych przez właściciela nieruchomości trzech rachunków (w celu ich obliczenia należy zsumować  liczbę wszystkich dni  zużycia  wody  wykazaną  na  trzech  kolejnych  rachunkach łącznie) (O),otrzymany  iloraz  należy  pomnożyć  przez  liczbę  30,42  (średnia  ilość  dni w miesiącu roku kalendarzowego), a wynik (Z) zaokrąglić do dwóch miejsc po przecinku. Zastosowanie  przedmiotowego  wzoru  pozwoli  uniknąć  sytuacji, że  mieszkańcy wnoszą  opłatę  za  gospodarowanie  odpadami  komunalnymi,  przy  uwzględnieniu  różnych okresów zużycia wody, a tym samym zastosowania różnych kryteriów do mieszkańców przy obliczaniu tej opłaty.”

Uchwała ma być omawiana na sesji Rady Miasta 25 marca, która z uwagi na obecną sytuację zagrożenia epidemią może się nie odbyć. Prawdopodobnie dyskusja na sesji w sprawie nowego systemu naliczania opłat za śmieci odbędzie się w kwietniu.

 

ZałącznikiREKLAMA

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

30
Środa
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Geraldy, Honoriusza, Wery

REKLAMA