REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Starostwo planuje wymianę nawierzchni toksycznych Orlików

Miasto

Pod koniec lutego, portal Onet przedstawił ekspertyzy toksykologiczne, z których wynika, że boiska sportowe, popularne Orliki są niebezpieczne dla zdrowia dzieci. Ekspertyzie poddano boiska szkolne na warszawskim Ursynowie oraz dwóch boisk szczecińskich szkół podstawowych. Na te doniesienia medialne zareagował Radny Powiatu Wołomińsiego Arkadiusz Werelich.

REKLAMA

W tekście Onetu podkreślono, że boisko na terenie Szkoły Podstawowej nr 343 na warszawskim Ursynowie zostało zbudowane ze sztucznej, plastikowej trawy posypanej gumowym granulatem z recyklingu, robionym m.in. ze zużytych opon. Ekspertyzy przeprowadzono też na dwóch losowo wybranych boiskach szkół podstawowych w Szczecinie - nr 14 i nr 35. Wyniki ekspertyzy były bardzo podobne do tych dotyczących boiska w Warszawie. Granulat, który wysypano na boiska, był wykonywany z recyklingu opon samochodowych i gumy technicznej. Miasto nie zareagowało na wyniki badań - boiska dalej są czynne. Oba kompleksy zostały wybudowane w ramach tego samego programu „Moje Boisko - Orlik 2012”.

Badania toksykologiczne nawierzchni boiska przeprowadził Instytut Techniki Górniczej „Komag” z Gliwic. Wyniki są zatrważające. Eksperci wykryli m.in. pierwiastki rakotwórcze ołów, kadm, nikiel i rtęć, a ponadto w opinii napisano: „Wśród pierwiastków występują również toksyczne metale ciężkie, które mogą kumulować się w organizmach dzieci i negatywnie oddziaływać na ich narządy i układy, w tym nerwowy i krwiotwórczy. Zależnie od wchłanianej dawki, jak też jej formy, stopnia utlenienia oraz indywidualnego metabolizmu dziecka, pierwiastki te mogą powodować stany chorobowe o ostrym lub przewlekłym przebiegu.”

Na te doniesienia medialne zareagował Radny Powiatu Wołomińsiego Arkadiusz Werelich. Interpelację w tej sprawie skierował do Starosty Powiatu Wołomińskiego, podobne pismo skierował także do Burmistrza Miasta Marki. Z odpowiedzi od starosty dowiadujemy się, że wszystkie tego typu boiska zostały wykonane według tego samego projektu „Moje Boisko - Orlik 2012”, którego parametry techniczne były szczegółowo wyznaczone. Granulat zastosowany do wypełniania trawy syntetycznej to mieszanka materiałów SBR i EPDM. SBR to granulat produkowany drogą recyklingu. Często pozyskiwany z niewiadomych źródeł, takich jak np. stare zużyte opony samochodowe, uszczelki okienne lub stare elementy artykułów gospodarstwa domowego. Ziarna granulatów otrzymywanych taką metodą, są niejednakowej wielkości i wątpliwych parametrów. I właśnie takie ziarna mogą zawierać w sobie przeróżne związki chemiczne, w tym te powodujące u człowieka alergie i dolegliwości. Drugi rodzaj granulatów, to EPDM, produkowany jest w warunkach laboratoryjnych i zawiera w sobie sztuczny kauczuk, nieszkodliwy dla zdrowia.

- W odpowiedzi na moją interpelację Starosta Powiatu Wołomińskiego informuje, że planuje wymianę nawierzchni na wszystkich boiskach ze sztuczną nawierzchnią, które są w zarządzie powiatu – można przeczytać na blogu radnego Arkadiusza Werelicha. Warto dodać, że wymiany będą dokonywane w ramach możliwości budżetowych powiatu oraz ze środków rządowych, o które starostwo będzie występować.

"Moje Boisko - Orlik 2012" to program, w ramach którego wykonane zostały boiska przy ul. Stawowej i ul. Okólnej. Jeśli więc zawierają granulat SBR to powinny być zamknięte do użytku. Nie wiadomo czy inne boiska w Markach zostały wybudowane przy użyciu toksycznego granulatu. Jeśli zostaną przeprowadzone ekspertyzy badające toksyczność nawierzchni, z pewnością będziemy o nich informować.

Źródło: onet.pl, werelich.net

REKLAMA

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

31
Niedziela
Maj 2020
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Anieli, Feliksa, Kamili

REKLAMA