REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Druga Stacja Uzdatniania Wody już działa (wideo)

Miasto

Nowe inwestycje mieszkaniowe wyrastają w naszym mieście jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi dynamicznie rośnie zużycie wody. Przez dwadzieścia lat zwiększyło się sześciokrotnie z 0,3 mln m sześc. do 1,8. Dlatego konieczne było wybudowanie drugiej Stacji Uzdatniania Wody w Markach. Dlaczego powstała, jak powstawała, czym się charakteryzuje, jak wygląda - o tym wszystkim w reportażu wideo:
REKLAMA

Polska nie jest krajem zasobnym w wodę. Na jednego mieszkańca przypada co roku 1800 m. sześc., podczas gdy w Europie wskaźnik ten wynosi średnio 4500 m. sześc. Coraz częściej pojawia się złowrogie słowo „susza”. Co dziesiąta polska gmina miała w ubiegłym roku niedobory wody, a w 300 ogłaszano stany alarmowe.

Jeśli chodzi o Marki, to niedobór wody nam nie grozi. W lutym Wodociąg Marecki oddał do użytku drugą stację uzdatniania wody. Biorąc pod uwagę, jak szybko nasze miasto rośnie, była i jest to inwestycja niezbędna.

Nowe inwestycje mieszkaniowe wyrastają w naszym mieście jak grzyby po deszczu. Budów jest tak dużo, że w perspektywie dwóch-trzech lat liczba mieszkańców Marek zwiększy się o minimum 10 tys. osób. To przekłada się także na poziom zużycia wody. W ubiegłym roku produkcja wody przez Wodociąg Marecki wyniosła 1,8 mln m. sześc. Dla porównania, 20 lat temu wynosiła 0,3 mln m. sześc. Przez dwadzieścia lat zwiększyła się sześciokrotnie.

Od 1999 r. zasilaniem Marek w wodę zajmuje się Stacja Uzdatniania Wody przy ul. Żeromskiego. W ciągu godziny jest w stanie wyprodukować około 300 m. sześc. wody. W letnie miesiące, gdy zużycie wody bardzo szybko wzrasta, tzw. SUW 1 nie jest już w stanie w pełni pokryć zapotrzebowania. W czerwcu tego roku padł absoluty rekord. W ciągu jednej doby pompy SUW1 przesłały do miasta 7,2 tys. m. sześc. Wówczas Marki były dodatkowo zasilane ze zbiorników retencyjnych, których zapas wystarcza na kilka godzin.

Pierwsze przymiarki do budowy drugiej stacji uzdatniania wody sięgają 2009 r. Na jej lokalizację wybrano Czarną Strugę, a ściślej – nieruchomość przy ulicy Spacerowej. Dużym ułatwieniem było zdobycie unijnego dofinansowania z Funduszu Spójności. Umowę w tej sprawie spółka podpisała w marcu 2018 r. z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przetarg na realizację inwestycji przy ul. Spacerowej wygrało konsorcjum firm Husar Budownictwo Inżynieryjne oraz Krevox Europejskie Centrum Ekologiczne. W styczniu 2020 r. zakończyły się prace.

Ta inwestycja ma wiele niezaprzeczalnych zalet. Po pierwsze, Wodociąg Marecki jest w stanie zabezpieczyć dostawy wody dla rozwijającego się miasta na kolejne dziesięciolecia. Po drugie, mamy drugie źródło zasilania miasta, co zwiększa bezpieczeństwo dostaw w wypadku jakiejkolwiek większej awarii. Po trzecie, poprawiono poziom ciśnienia wody w północnej części Marek. Po czwarte, zmniejszają się straty wody w trakcie przesyłu.

Stacja przy Spacerowej jest w stanie obecnie wyprodukować 150 m. sześc. wody na godzinę. Trafia ona do zbiornika retencyjnego o pojemności 1000 m. sześc. i dalej przez system pomp i magistralę wodociągową w ulicy Spacerowej włącza się do miejskiego systemu. Podobnie jak stacja przy Żeromskiego SUW 2 pobiera wodę ze źródeł podziemnych.

Reportaż został nagrany przed ogłoszonym przez rząd stanem pandemii.

Budowa Stacji Uzdatniania Wody była współfinansowana ze środków unijnych.

W reportażu wideo wykorzystano nagrania firmy Drone Position.

ZałącznikiREKLAMA

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

7
Niedziela
Czerwiec 2020
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Ariadny, Jarosława, Roberta

REKLAMA