REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Rząd wprowadza kolejne obostrzenia: nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych

Kącik Prasowy

Do 26 kwietnia zamknięte będą szkoły, a matury zostaną przełożone; do 19 kwietnia przedłużone są obostrzenia dotyczące przemieszczania się i limitu osób w kościołach - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Święta spędźmy z tymi, z którymi mieszkamy na co dzień – apeluje rząd. Od 16 kwietnia obowiązuje nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych.

REKLAMA

W czwartek odbyło się kolejne posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z epidemią koronawirusa w Polsce. Premier poinformował po nim o konieczności utrzymania obostrzeń także w czasie świąt wielkanocnych.

„Wielu z nas jest zmęczonych tą społeczną kwarantanną, ale bez zachowania odpowiednich środków na dłużej, ryzykowalibyśmy, że wirus rozszerzyłby się dużo szybciej, a tego nie chcemy” – powiedział premier. „Aby dalej ograniczać rozprzestrzeniani się epidemii, przedłużamy wszystkie obostrzenia” – poinformował.

Jak mówił, to oznacza, że o jeden tydzień, do 19 kwietnia przedłużone są obostrzenia dotyczące galerii handlowych, kin, teatrów (zamknięte będą jak do tej pory wszystkie instytucje kultury), zakładów fryzjerskich czy punktów usług. Utrzymane zostają limity osób w sklepach czy kościołach.

Ograniczenie działalności galerii handlowych nadal nie dotyczy branży spożywczej, wyrobów medycznych i farmaceutycznych, artykułów dla zwierząt. Wielkopowierzchniowe sklepy budowlane pozostaną zamknięte w weekendy.

„Do 26 kwietnia przedłużamy zamknięcie szkół, wstrzymanie ruchu lotniczego międzynarodowych, a także ruch kolejowy międzynarodowy i podtrzymujemy również zamknięcie granic, sanitarne kontrole graniczne oraz obowiązkową kwarantannę" - mówił podczas konferencji w KPRM szef rządu.

Jak podkreślił, ograniczenia dotyczące imprez masowych obowiązują do odwołania. Morawiecki podkreślił, że są to działania, które się bardzo dobrze sprawdziły. "Jesteśmy często kopiowani przez innych" – zaznaczył.

Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie mogą wyjść z domu bez opieki. "Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy" - poinformowała Kancelaria premiera. Zaznaczono również, że wychodzenie z domu nadal powinno być ograniczone do absolutnego minimum, a odległość utrzymana od innych pieszych powinna wynosić co najmniej 2 metry. To ograniczenie również obowiązuje do 19 kwietnia.

Premier poinformował także o przesunięciu egzaminów maturalnych i egzaminów ósmoklasistów. „Nie odbędą się wcześniej niż w czerwcu. Co najmniej na 3 tygodnie wcześniej poinformujemy dokładnie o egzaminach” - wskazał.

Szef rządu zaapelował ponadto o dyscyplinę w czasie świąt Wielkanocy. „Mamy gorącą prośbę, żeby wszyscy państwo zostali w wąskim gronie najbliższej rodziny, żeby nie spotykać się w szerszym gronie rodzinnym” - powiedział.

W konferencji uczestniczył także minister zdrowia Łukasz Szumowski, który poinformował, że od czwartku, 16 kwietnia będzie obowiązek zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych. "Nie mówimy, że musi to być maseczka, może to być chustka lub szalik - podkreślił.

Minister edukacji Dariusz Piontkowski ocenił, że nie ma powodu do przedłużenia roku szkolnego. „Będziemy zalecać, żeby przekazywać świadectwa drogą elektroniczną” – powiedział.

Egzaminy najwcześniej w czerwcu

Matury i egzamin kończący podstawówkę zostaną przełożone. Odbędą się najwcześniej w czerwcu. Jednak o konkretnych terminach będziemy informować co najmniej 3 tygodnie przed datą egzaminów.

Ponadto wszystkie szkoły pozostają zamknięte do niedzieli 26 kwietnia. Do tego czasu – tak jak dotychczas – placówki mają obowiązek prowadzić nauczanie zdalne.

Zasłanianie ust i nosa obowiązkowe od 16 kwietnia

Od czwartku, 16 kwietnia 2020 roku wprowadzamy obowiązek zasłaniania ust i nosa. Każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.

Przedłużone zostają również obecnie obowiązujące zasady bezpieczeństwa.

Do niedzieli 19 kwietnia 2020 r. obowiązują nadal:

- ograniczenia w przemieszczaniu się;

- zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego;

- ograniczenia w wydarzeniach o charakterze religijnych – w kościołach może przebywać maksymalnie 5 osób. Zasada obowiązuje również w święta Wielkiej Nocy!

- ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych i wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych;

- zasady w poruszaniu się przy pomocy komunikacji publicznej i samochodami większymi niż 9-osobowe;

- zawieszenie działalności zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu itd.;

- zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich;

- zamknięcie restauracji;

- ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach, na targach i na poczcie;

- ograniczenia w działalności instytucji kultury (w kinach, teatrach itp.).

Do niedzieli 26 kwietnia obowiązuje nadal:

- zamknięcie szkół i uczelni;

- przedszkoli i żłobków;

- zamknięcie pasażerskiego ruchu lotniczego;

- zamknięcie międzynarodowego ruchu kolejowego.

Do niedzieli 3 maja obowiązuje nadal:

- zamknięcie granic (prawo do przekraczania polskiej granicy mają nadal m.in. obywatele RP, cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP, osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę - pełny wykaz wyłączeń znajduje się tutaj);

- obowiązkowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę z Polską.

Do odwołania obowiązują:

- ograniczenia w zakresie organizacji imprez masowych i zgromadzeń.

Źródło: samorzad.pap.pl

REKLAMA

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

27
Wtorek
Wrzesień 2022
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12
imieniny:
Damiana, Mirabeli, Wincentego

REKLAMA