REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Pierwszy etap łagodzenia restrykcji. Od poniedziałku więcej wolności

Kącik Prasowy

W czwartek wieczorem premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali o zmianach związanych z COVID-19. Od poniedziałku - więcej osób w sklepach oraz miejscach kultu religijnego. Wejdziemy też do lasu i parku.

REKLAMA

- Znajdujemy się w zupełnie nowej rzeczywistości, która niestety przez dłuższy czas będzie z nami i musimy się nauczyć w niej żyć. Za nami trudny czas wyrzeczeń, ale przed nami trudny czas walki z koronawirusem w ramach obostrzeń, które chcemy łagodzić – mówi premier Morawiecki.

- Nie możemy cały czas żyć w izolacji. Musimy wprowadzać zasady bezpiecznego funkcjonowania w epidemii – dodaje Łukasz Szumowski.

Zmiany rozpoczną się od najbliższego poniedziałku, czyli 20 kwietnia. Od tego dnia będzie można wybrać się do lasu i parku, ale na plac zabaw jeszcze nie.

- Nie traktujmy tego jako zaproszenia do niekontrolowanej rekreacji. To dla zwiększenia komfortu zdrowia psychicznego ludzi – zaznacza premier.

Samodzielnie, bez opieki dorosłego, będą mogły wychodzić osoby powyżej 13 roku życia (a nie, jak do tej pory, tylko pełnoletnie). Złagodzone zostaną zasady handlu. W sklepach do 100 metrów będzie możliwa obsługa czterech klientów na jedną kasę, a powyżej 100 mkw - jednej osoby na 15 mkw. powierzchni. Ten ostatni wskaźnik będzie również obowiązywał miejsca kultu religijnego.

- Jeśli szybciej będzie się wypłaszczać krzywa zarażeń, będziemy mogli przyspieszać łagodzenie reguł społecznych i gospodarczych, ale jeżeli nie to będziemy czekać dłużej – dodaje premier Morawiecki.

Kolejne etapy luzowania reguł są opisane na grafice. Nie ma jednak podanych konkretnych dat

- Etapy odchodzenia od obostrzeń nie oznaczają, że epidemia się kończy. Perspektywą jest szczepionka. Kiedy ona będzie - jeszcze nie wiemy – podsumowuje minister Szumowski.

Źródło: UM Marki

ZałącznikiREKLAMA

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

27
Wtorek
Wrzesień 2022
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12
imieniny:
Damiana, Mirabeli, Wincentego

REKLAMA