REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Burmistrz Jacek Orych i prezydent Rafał Trzaskowski z 40 proc. spadkiem dochodów w swoich miastach. Ministerstwo Finansów porównuje rok do roku i spadku nie ma

Miasto

Dochody samorządów z PIT i subwencji ogólnej po czterech miesiącach 2020 r. są zbliżone do analogicznego okresu 2019 r. - podało w piątek na Twitterze Ministerstwo Finansów. Wcześniej samorządowcy informowali o spadku dochodów z PIT. O drastycznym spadku wpływów z PIT informuje burmistrz Marek, Jacek Orych.

REKLAMA

"Łącznie dochody JST z tytułu PIT i subwencji ogólnej po 4 miesiącach 2020 r. kształtują się na zbliżonym poziomie do analogicznego okresu 2019 r." - napisał resort finansów na Twitterze. Dodano, że od stycznia do kwietnia tego roku wyniosły one 43 mld 388 mln zł, w tym samym okresie tego roku - 43 mld 445 mln zł.

Z kolei w czwartek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski na jednym z portali społecznościowych podkreślił, że "twarde dane pokazują, że epidemia uderza w finanse stolicy z każdym miesiącem coraz bardziej". "Różnica wpływów z tytułu PIT nie pozostawia złudzeń - w kwietniu 2020 r. to 375 mln zł w stosunku do 626 mln zł w kwietniu 2019. To oznacza aż 41 proc. spadku rok do roku. Za pierwsze cztery miesiące bieżącego roku wpływy z PIT są łącznie aż o 270 mln zł niższe niż za ten sam okres w roku ubiegłym" - poinformował. Prezydent we wpisie nie odniósł się do wysokości subwencji ogólnej.

W połowie kwietnia własną analizę, z której wynika, że  miasta odnotowały spadek wpływów z tytułu udziału w PIT jeszcze przed epidemią, przedstawił Związek Miast Polskich. Według ZMP, jest to efekt ubiegłorocznych zmian w przepisach podatkowych. Wcześniej związek wielokrotnie wskazywał, że dochody własne i subwencja oświatowa (przeznaczona na funkcjonowanie szkół) rosną dużo wolniej niż wydatki bieżące samorządów.

Zwiększenie subwencji ogólnej dla samorządów oraz zawieszenie do 2023 r. pobierania tzw. janosikowego, czyli opłaty, którą samorządy o wyższych dochodach odprowadzają na rzecz biedniejszych - to niektóre propozycje KO, które znalazły się w przedstawionym na początku tygodnia projekcie uzupełnienia "tarczy antykryzysowej" przygotowanym przez KO.

W ramach "tarczy antykryzysowej" w życie weszły dwie ustawy. 30 kwietnia Sejm uchwalił tzw. tarczę 3.0, czyli rządową nowelizację niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Nad ustawą pracuje obecnie Senat.

Inicjatywę legislacyjną dotyczącą szczególnych rozwiązań dla samorządu terytorialnego w związku z epidemią zgłosił w tym tygodniu w Senacie również prezes Związku Miast Polskich, senator Zygmunt Frankiewicz.

Projektowane przepisy przewidują m.in. rekompensatę niektórych ubytków w dochodach własnych, spowodowanych restrykcjami stanu epidemii (subwencja rekompensująca), korekty przepisów dot. sposobu wyliczania subwencji, VAT-u od opłat za użytkowanie nieruchomości, możliwości zawieszenia w całości albo w części realizację budżetu obywatelskiego, a także przygotowania do budżetu obywatelskiego na rok 2021, jeżeli byłoby to konieczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Do trudnej sytuacji w samorządach odniósł się także burmistrz Jacek Orych: „Przypomnijmy - państwo przekazuje nam ponad 38 proc. tego, co Jan Marecki co miesiąc płaci fiskusowi. Jesienią otrzymujemy z Ministerstwa Finansów całoroczną prognozę wpływów z PIT, którą wpisujemy do budżetu na kolejny rok. W tym roku dla Marek miało to być 61,7 mln zł, czyli ponad 28 proc. naszych dochodów. Miało, ale pewnie nie będzie.

Wszystkie samorządy należące do stowarzyszenia zauważyły gwałtowny spadek dochodów z PIT. Słowo „gwałtowny” nie jest przesadzone. Rok do roku dynamika spadku wyniosła około 40 proc.”

Burmistrz Jacek Orych, podobnie jak prezydent Warszawy informuje o spadku dochodów o około 40 proc.: „W kwietniu 2019 r. z Ministerstwa Finansów otrzymaliśmy ponad 6,2 mln zł, dwanaście miesięcy później – niecałe 3,7 mln zł.”

Źródło: samorzad.pap.pl

REKLAMA

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

7
Niedziela
Czerwiec 2020
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Ariadny, Jarosława, Roberta

REKLAMA