REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Operator rowerów miejskich KołoMarek ma problemy finansowe

Miasto

Zarząd Nextbike Polska S.A. podjął decyzję o złożeniu wniosku o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego. Celem jest umożliwienie dalszego funkcjonowania roweru miejskiego w 39 systemach w Polsce - poinformowała spółka w komunikacie. Jednym z nich jest marecki KołoMarek.

REKLAMA

Jak tłumaczy firma w komunikacie wydanym 19 maja, zagrożenie niewypłacalnością to efekt pandemii wirusa SARS-CoV-2 a spółka ma problemy jak wiele innych firm z branży transportowej. Przywołuje w tym kontekście obowiązujący od 1 kwietnia do 5 maja zakaz korzystania przez użytkowników z rowerów miejskich. Nextbike twierdzi, że zachował zdolność do realizowania bieżących zobowiązań, co pozwala na dalsze wykonywanie umów na obsługę systemów rowerowych.

"Dla naszych użytkowników nic się nie zmienia. Rowery miejskie w 39 systemach w Polsce będą funkcjonowały normalnie. Zarówno nam, jak i naszym wierzycielom oraz miastom, zależy na tym, żeby rower miejski, który stał się symbolem sukcesu, nowoczesności i ekologii, przetrwał zawirowania spowodowane pandemią i mógł dalej się rozwijać. Liczymy na wsparcie i współpracę władz miejskich tak, aby rower nie stał się pierwszą biznesową ofiarą pandemii w transporcie publicznym w Polsce" – mówi cytowana w komunikacie Paulina Wójcicka z biura prasowego Nextbike Polska S.A.

Czytamy w nim, że "w ocenie zarządu, przeprowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego daje realne szanse na dojście do porozumienia z wierzycielami, w tym z bankami finansującymi spółkę oraz pozwoli na ustalenie nowych zasad spłat zobowiązań spółki. Zawarcie układu z wierzycielami pozwoli na odsunięcie w czasie płatności aż do momentu powrotu do normalnego funkcjonowania systemów rowerowych po pandemii wirusa SARS-CoV-2".

"Restrukturyzacja to standardowa procedura przewidziana kodeksem handlowym w sytuacji zagrożenia niewypłacalnością. Nie oznacza zagrożenia dla bieżącego funkcjonowania spółki" - podkreśla spółka.

Więcej na temat problemów firmy napisano w wydanym we wtorek komunikacie giełdowym, spółka jest notowana na rynku NewConnect Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Czytamy w nim:

"Spółka zidentyfikowała stan zagrożenia niewypłacalnością m.in. z uwagi na następujące zdarzenia:

1) obniżenie przychodów związanych z realizacją umów z samorządami wynikające z obowiązywania w okresie od dnia 1 kwietnia 2020 r. do dnia 5 maja 2020 r. zakazu korzystania przez użytkowników z rowerów miejskich. Obniżenie przychodów nastąpiło poprzez dokonanie obniżeń wynagrodzenia, odstąpienia od zawartych umów, przesuwania startu sezonów rowerowych, nieprzeprowadzanie zaplanowanych przetargów,obniżenie wpływów od użytkowników rowerów miejskich,

2) wstrzymanie zapłaty wynagrodzenia za miesiąc kwiecień 2020 r. (tj. miesiąc w którym obowiązywał zakaz korzystania z rowerów) dotyczącego istotnego dla Spółki systemu rowerowego,

3) obniżenie przychodów z reklam i nierealizowanie przez Synergic sp. z o.o. – wyłącznego partnera Spółki w zakresie uzyskiwania przychodów z reklam - płatności zgodnie z umową dzierżawy nośników reklamowych, o której Spółka informowała w raporcie bieżącym ESPI nr 6/2020 z dn. 13 lutego 2020 r.,

4) konieczność renegocjacji terminów płatności wynikających z umowy zawartej z Benefit Systems S.A., o której Spółka informowała w dn. 31.12.2018 r. w raporcie bieżącym ESPI nr 35/2018, oraz brak płatności ze strony Benefit Systems S.A. w terminach wynikających z zawartej umowy,

5) aktualny brak możliwości przedstawienia gwarancji bankowej jako zabezpieczenia należytego wykonania umowy zawartej z miastem Oulu,o której Spółka informowała w raporcie bieżącym ESPI nr 5/2019 z dn. 26 kwietnia 2019r. Obecnie, trwają rozmowy w przedmiocie renegocjowania warunków umowy, w tym zmiany sposobu zabezpieczenia, wobec czego rozpoczęcie sezonu rowerowego zostało opóźnione i istnieje prawdopodobieństwo podjęcia przez miasto Oulu działań zmierzających do odstąpienia od umowy lub jej rozwiązania w przypadku nieuzgodnienia alternatywnego sposobu zabezpieczenia. Spółka nie posiada informacji, by na dzień 19 maja 2020 r. miasto Oulu podjęło działania zmierzające do odstąpienia lub rozwiązania umowy,

6) utrudniony dostęp do finansowania zewnętrznego, m.in.wydatków inwestycyjnych i zabezpieczeń dla przyszłych przetargów, z uwagi na COVID-19".

Nextbike działa w Polsce od 2011 r. i w Finlandii od 2017  r. - wynika z informacji na stronie internetowej firmy. W Markach Nextbike działa od października 2018 roku. Stacje wypożyczalni roweru znajdują się przy pętli autobusowej na Legionowej, na rogach: Piłsudskiego i Legionowej oraz Piłsudskiego i Wspólnej, przy Urzędzie Miasta oraz pod wiaduktem Trasy S8. Znajduje się w nich 75 rowerów.

Netbike jest operatorem systemów rowerów miejskich, m.in. Veturilo - Warszawski Rower Publiczny oraz ogólnopolskich MultiSport Bike, System Rowery Orlen.

"Nasze systemy działają w oparciu o licencję Nextbike GmbH, niemieckiej firmy obecnej na 4 kontynentach i ponad 140 miastach" - informuje Nextbike SA.

Nextbike GmbH ma 45,08 proc. akcji spółki, 41,92 ma Larq Spółka Akcyjna wraz z podmiotami zależymi - wynika z informacji na NewConnect.

Źródło: samorzad.pap.pl

REKLAMA

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

7
Niedziela
Czerwiec 2020
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Ariadny, Jarosława, Roberta

REKLAMA