REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Obwodnica Marek będzie miała swoją nazwę

Miasto

W sierpniu tego roku będziemy obchodzić setną rocznicę sukcesu w jednej z najważniejszych bitew w dziejach świata. Samorządowcy z naszego powiatu proponują nazwę dla obwodnicy Marek, upamiętniającą kluczowe wydarzenia sprzed 100 lat.

REKLAMA

W sierpniu tego roku będziemy obchodzić setną rocznicę sukcesu w jednej z najważniejszych bitew w dziejach świata. 100 lat temu na przedpolach Warszawy udało się zatrzymać marsz rozpędzonej Armii Czerwonej, niosącej na bagnetach bolszewicką rewolucję. Brytyjski dyplomata lord Edgar Vicent d’Abernon napisał później, że gdyby nie udało się powstrzymać sowieckiego ataku istnienie cywilizacji zachodniej stanęłoby pod znakiem zapytania.

Tegoroczne obchody setnej rocznicy nie będą takie, jak moglibyśmy się tego spodziewać. Epidemia koronawirusa spowodowała, że musimy zrezygnować z wielu spotkań upamiętniających bitwę na przedpolach Warszawy.

„Nasze działania nie powinny sprowadzać się jedynie do przekładania zaplanowanych wydarzeń. Funkcjonując w tym trudnym okresie powinniśmy szukać nowych dróg do godnego uczczenia stulecia Bitwy Warszawskiej, wspólnych inicjatyw, które możliwe będą do realizacji, mimo wielu ograniczeń, jakie nakłada na nas stan epidemii”   – piszą burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu wołomińskiego. 

Skierowali oni list do Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Tomasza Żuchowskiego, a także do rad miast i gmin, z wnioskiem o ustanowienie trasy S8 na terenie naszego powiatu „Aleją Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920”.

„Nowa inicjatywa nie ogranicza się jedynie do nadania nazwy drodze ekspresowej. Ściany jej wiaduktów przecinających drogi lokalne wydają się idealną przestrzenią dla coraz popularniejszej w Polsce sztuki ulicznej. To doskonałe miejsce dla stworzenia murali, które upamiętnią poszczególnych Bohaterów Bitwy Warszawskiej przybliżając ich sylwetki społeczności lokalnej” – dodają samorządowcy.

Ich zdaniem, można byłoby tak upamiętnić marszałka Józefa Piłsudskiego, generała Józefa Hallera, generała Tadeusza Jordana-Rozwadowskiego, ks. Ignacego Skorupkę, Franciszka Latinika, Jana Rządkowskiego, Lucjana Żeligowskiego, Stefana Waltera, Stefana Pogonowskiego i Jana Kowalewskiego.

„Przywołując fragment apelu Rady Obrony Państwa z lipca 1920 roku zwracamy się Ministra Obrony Narodowej Pana Mariusza Błaszczaka, Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Tomasza Żuchowskiego oraz Państwa Radnych o poparcie naszej inicjatywy i jej wspólnej realizacji: Jedność, zgoda, wytężona praca niech skupi nas wszystkich dla wspólnej sprawy” – zachęcają wójtowie i burmistrzowie.

Pod pismem podpisali się samorządowcy, przez których gminy biegnie trasa S8: Jacek Orych -Burmistrz Miasta Marki, Kamil Michał Iwandowski - Burmistrz Miasta Zielonka, Edyta Zbieć - Burmistrz Miasta Kobyłka, Krzysztof Chaciński - Burmistrz Miasta i Gminy Radzymin, Elżbieta Radwan - Burmistrz Miasta i Gminy Wołomin, Rafał Mathiak - Wójt Gminy Klembów, Radosław Korzeniewski - Wójt Gminy Dąbrówka.

Mareccy radni rozpatrzą wniosek wójtów i burmistrzów podczas najbliższej sesji Rady Miasta Marki planowanej w środę, 27 maja. Projekt stanowiska radnych został już przygotowany przez przewodniczącego rady Pawła Pniewskiego i przesłany miejskim rajcom.

Źródło: UM Marki

Fot.: GDDKiA

REKLAMA

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

6
Poniedziałek
Lipiec 2020
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Dominiki, Jaropełka, Łucji

REKLAMA