REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

System opłat za śmieci zmieniony większością głosów Rady Miasta

Miasto

Jeśli uchwałę Rady Miasta zaakceptują organy nadzoru, koszt wywozu i zagospodarowania odpadów pokryją także ci, którzy unikali do tej pory opłat. Wtedy system opłat za śmieci zmieni się na ten zależny od zużycia wody.

REKLAMA

Nasze miasto rośnie jak na drożdżach, przybywa mieszkańców, tymczasem liczba osób, które płacą za śmieci, rośnie bardzo wolno. W 2017 r. do systemu zgłoszono 32,8 tys. osób, w 2019 r. – 34,84 tys. To oznacza wzrost o 6 proc. Tymczasem tonaż wywożonych śmieci rośnie znacznie szybciej. W 2017 r. z gospodarstw domowych odebrano 11,57 tys. ton, dwa lata później – 13,95 tys. ton. W tym przypadku mamy do czynienia z dynamiką 20-procentową. To oznaczać może tylko jedno. Mimo starań i akcji kontrolnych miasta nadal wiele osób unika płacenia za wywóz i zagospodarowanie odpadów.

– Niech każdy płaci za siebie. Nie może być tak, że uczciwi podatnicy oraz budżet miasta płacą za nieuczciwe osoby – mówi Grzegorz Kasprowicz, zastępca burmistrza Marek.

Zniżka za kompostownik

Na wczorajszej sesji radni miasta  zaakceptowali propozycję, by wysokość opłat za śmieci uzależnić od ilości zużytej wody. Stawka wyniesie 11,22 zł za 1 metr sześcienny wody (wskazanie z wodomierza głównego) i nie będzie już mnożona przez liczbę osób znajdujących się w gospodarstwie. Mieszkaniec Marek otrzyma informację od przedsiębiorstwa wodociągowego o wszystkich fakturach za 2019 r. wraz z ilością zużytej wody w danym okresie. Na tej podstawie wybierze najkorzystniejszy dla siebie okres (obejmujący minimum 81 następujących po sobie dni) i złoży nową deklarację śmieciową.

– Jeśli ktoś latem podlewał intensywnie ogród, może wybrać sobie rozliczenia wiosenne lub jesienne – tłumaczy Marcin Skrzecz, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Będzie też możliwość uzyskania ponad 2-procentowej zniżki. Będą mogli z niej skorzystać właściciele nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej, którzy u siebie kompostują odpady zielone (stworzą kompostowniki).

– Czekamy teraz na decyzję organów nadzorczych – Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz Wojewody. Jeśli zaakceptują naszą uchwałę, rozpoczniemy kampanię informacyjną, w której będziemy wyjaśniać sprawy związane z przejściem do nowego systemu – dodaje Grzegorz Kasprowicz.

Inwestycje zamiast śmieci

W tym roku deklarację będziemy składać od 1 sierpnia do 25 września. W kolejnych latach – corocznie do 25 stycznia. Możliwe będzie złożenie deklaracji również za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej poprzez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą Urzędu Miasta Marki (z potwierdzeniem profilem zaufanym).

– W tym roku, niezależnie od wpłat mieszkańców ze starego systemu, dopłacimy do wywozu śmieci z miejskiego budżetu kilka milionów złotych. Wprowadzenie nowego rozwiązania spowoduje, że uwolnimy część naszych wspólnych pieniędzy na inne cele m.in. tak potrzebne naszemu miastu inwestycje – mówi Grzegorz Kasprowicz.

Źródło: UM Marki

REKLAMA

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

cove
Dlaczego nas rozliczano za osobę a śmieci na wagę?? Proszę pokazać, dokumentację, protokoły, ile to razy skontrolowano wagę zwożonych odpadów na śmietnisku z dnia zbierania w Markach? Czy rada miasta wie ile kosztuje wykonanie kompostownika albo ile on kosztuje a ile waży wór chwastów, liści, trawy albo łodyg?? Za ulgę 2% chacha.... Ile waży worek odpadów zmieszanych, uważam że max 10 kg?? Po co te kolory worków a potem jeżdżenie pustym śmieciowozem i szukanie po okolicy żółtego albo niebieskiego worka? Ustawa ustawą a miasto ma swój rozum i wie jaki to interes bez kontroli samorządu.
cove
Uważam, że miasto powinno na swoich licznych jeszcze posesjach, oświetlonych, widocznych, ustawić duże kontenery, na rzadko oddawane odpady- np szkło. Wówczas szkło można byłoby zbierać rzadziej. A może miasto kupiłoby jedną śmieciarkę do rzadko oddawanych odpadów i samo mogłoby zbierać i wywozić, albo sprzedawać, np tektury? Jak ktoś ma kilka razy w roku reklamówkę szkła to się go tam mógłby pozbyć a śmieciarka nie musiałaby jeździć i szukać. Albo opracować system zgłaszania posesji .....

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

6
Poniedziałek
Lipiec 2020
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Dominiki, Jaropełka, Łucji

REKLAMA